Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '07

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
840
 

İçimizdeki çöplük

İçimizdeki çöplük
 

“Islak Ekmek” İzmir Devlet Tiyatrosu’nun 2006–2007 sezonunda sahnelediği adından sıkça bahsettiren bir oyun. 1993’de aramızdan ayrılan Samim Kocagöz’ün toplumsal sorunları anlattığı bir oyunu.

Oyun şehrin dışında bir çöplükte yaşayan insanların günlük hayatını anlatırken, bize günlük hayatta neler yaşamadığımızı neleri unuttuğumuzu gösteriyor bir taraftan. Unutmuş unutulmuş insanlar var oyunda.

Sözümüz oyundan çıkıp unutanlara değil. Bilinçaltlarının unutturma hızı, onların unutulma hızı aslında. Bu ne ironi böyle? Sözümüz oyundan sonra düşünen, hatırlayan, en azından kafa yoran izleyiciye.

Sahne bir çöplüktü. İyi bir dekor muydu sadece? O yüzden mi beğendik dekoru, yoksa içimizdeki çöplüğü bize izlettiği için mi sahnede? Yozlaşmışlığımız, görmek istemediğimizi silmelerimiz, düşünmekten korkmalarımız, kaçışlarımız, üstünü örtmelerimiz sahnelenmiş. Bizi utandırırcasına sahnedeydi tüm bu atıklar içimizdeki çöplüğü yaratan.

Oyun izleyiciyi şöyle ensesinden tutup silkeleyip kendisiyle baş başa bırakıyor. Sorumluluk sahibi ve eleştirel oyunlar yazan Samim Kocagöz, bize sorumluluklarımızı hatırlatıyor, eleştiri oklarını izleyiciye fırlatıyor ve toplumsal gerçekçi tarzından ödün vermeden bizden bir şeyler bekliyor sanki. Kendimizle hesaplaştığımız, toplumu sorguladığımız, içimizdeki çöplüğün kokuşmuşluğunu örtmeye çalışmaktansa temizliğe başlama isteği uyandıran bir oyun…

Yazar hayattayken sahnelenmedi oyun ancak, ölümünden sonra bu oyun sayesinde kendisinden bahsettirmeye, saygıyla anılmaya devam diyor. Samim Kocagöz'ün sahnelenen onun üzerinde oyunundan sadece bir Islak Ekmek keyifle izleyebilceğiniz bir oyun. 2006'da doksanıncı doğum yılını kutladığımız yazarı saygıyla anıyoruz.

İyi seyirler…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1470
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

İzmir, 1983 doğumluyum. İstanbulda lisans eğitimimi tamamladıktan sonra İzmir'e döndüm. Hedeflerim d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster