Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1008
 

İçimizdeki öküze biri oha desin artık...

İçimizdeki öküze biri oha desin artık...
 

Bugün milliyette okuduğum bir haber açıkçası beni hiç şaşırtmadı çünkü ben bunla ilgili 13.01.2011 tarihinde bir blog yayınlamış filme ait düşüncelerimi dile getirmiştim.

Filme geçmeden önce haberde neler söylenmiş ona bir bakalım;

Milliyet Magazin servisinin haberine göre;

Özcan Deniz, Prestij Müzik döneminden yakın arkadaşı Mahsun Kırmızıgül’ün izinden giderek sinema filmi çekti. Filmine Kırmızıgül’ün yaptığı gibi yönetmen, yazar ve başrol oyuncusu olarak imza atan Deniz’e senaristinden itiraz geldi.

Ünlü şarkıcı Özcan Deniz’in ilk sinema filmi “Ya Sonra”nın fragmanı ve afişine ismini ‘yazan - yöneten’ olarak yazdırması senarist Murat Gürvardar’ı kızdırdı. Senaryoyu Özcan Deniz’in anlattığı bir öyküden yola çıkarak kendisinin yazdığını belirten Gürvardar, avukatı kanalıyla ünlü şarkıcıya ihtarname gönderdi. Gürvardar 25 Şubat’ta gösterime girecek filmin jeneriği, afişi ve fragmanında senarist olarak ismine yer verilmemesi durumunda Deniz’e dava açmaya hazırlanıyor. Gürvardar, Deniz’in “Hikâye bana ait, çekerken de senaryoyu değiştirdim, eklemeler yaptım” dediğini ve kelime oyunu yaparak afişe kendi adını yazdığını ifade etti. Deniz’in aynı hikâyeyi kendisinden önce başka senaristlere de yazdırdığını ancak ortaya çıkan senaryoyu beğenmediğini belirten Gürvardar, çekim aşamasında da Deniz’in kendisini devredışı bıraktığını öne sürdü.

Benzer bir durumu geçen aylarda Özcan Deniz’in yakın arkadaşı Mahsun Kırmızıgül de yaşamıştı. Kırmızıgül’ün yazan ve yöneten olarak ismini yazdığı “New York’ta 5 Minare” filminin senaryosunun aslında Sinan Çetin’e ait olduğu ortaya çıktı. Mahsun Kırmızıgül’ün 60 bin dolara senaryonun haklarını satın aldığını açıklayan Sinan Çetin ise “Mahsun senaryoyu benden satın aldı. Afişe benim adımı yazıp yazmamasının hiçbir önemi yok. Canı ne isterse onu yapabilir” demişti.

Kaynak:MAGAZİN SERVİSİ

Haberde de görüldüğü gibi Özcan Deniz cephesinde bu iş çok kolay olmuş, adını siler kendi adını yazarsın bu kadar basit.

Bu yüzden Öykü’ye de benim demesine şaşırmıyorum, tıpkı senaryoya dediği gibi. 

Başta da belirttiğim gibi ben filmle ilgili fragman yayınlandığı andan beri öykünün özgün olmadığını ileri sürmüş ve asıl öykü sahibinin Vefa Enver olabileceğini dile getirmiştim.

Bunla ilgi yazdığım " Ya Sonra filmi Ve sonsuza dek mutlu yaşadılar hikayesinden mi esinlendi?..." adlı blogumda detaylı bir şekilde de nedenlerini açıklamıştım.

Lahmacun kültürüyle türeyen şöhretler nedense her şeyi ben yaptım derdinde. Yapamadıklarında da başkalarına ait eserlere çok rahat benim diyebiliyorlar. Kusura bakmasınlar ama kimse aptal değil herkes her şeyi görüyor. Bu kadar kompleks yüklü olmanıza gerek yok yapabilecekleriniz ortada müziğinizi sevenlerle buluşun sinemayı kirletmeyin. Bırakın sinemayı gerçek sahiplerine onlar yapsın. Büyük büyük ağabeyiniz her şeyi yapıyor diye siz de yapmak zorunda değilsiniz. Kaldı ki o çalmıyor siz bir de başkalarının eserlerini kendinize mal ediyorsunuz. Şimdi filmleriniz gişe kırsa ne olur kırmasa ne olur işin içinde hile olduktan sonra.

Gerçi böyle yapmanız da tüm suç sizin değil elbet. Kişisel gelişim dininin suçu. 

Artık okuma yazma bilmeyen sıradan, iddiasız bir adam bile; İçindeki Dev"i çıkardığında, bilimsel buluş yapabileceğine, Mars'tan taş getirebileceğine ve başbakan olabileceğine inanıyor... Siz de öykü yazarı, senarist olmak istersiniz. Zamanla da Yaşar Kemal, Orhan Pamuk olmak. Çünkü Kişisel Gelişim Dini böyle emrediyor.

İyi de kardeşim adama Oha derler…

Biz eğer içimizdeki öküze oha demezsek dediğim gibi bir anda her şey olup çıkarız. Peki biz içimizdeki bu Öküze Oha diyemezsek içimizdeki Öküze kim dur diyecek? 

oyatekin@gmail.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özcan Deniz'in müziğini değil tersine o malum dizideki(Asmalı Konak) oyunculuğunu beğendim. Her nekadar lahmacun kültürüyle yetişti denilse de buradaki Özcan Deniz'i kabul etmiştik ve başka projelerdeki başarılarını da bekleyecektik ama elbette oyunculuk üzerine. Ama canım bunlar bi tuhaf. Halk beğeniyor diye daldan dala konuyorlar.Sen kim yönetmenlik kim? Kurs mu aldın ders mi aldın. Kendini Metin Erksan mı sandın.Öyle yok.Bir ustanın yanında çalışacak yıllarını vereceksin bu işe.Ben olmazsın yapamazsın demiyorum.Her işin bir alt yapısı vardır.Kusura bakmayın bu halinizle sizin yaptığınız filmlere giden insanlar sinemadan anlamayan kişilerdir.

Kerim Korkut 
 29.01.2011 18:09
Cevap :
Sayın Korkut yani yönetmenlik yapmakla kalsalar neyse de başkasından aşırıp, şaşırıp sonrada benim demiyorlar mı? İşte buna dayanamıyorum. Çocuk hırsızlığından farkı ne? Asmalıya gelince oyunculuk anlamında açıkçası Özcan’ı kötü bulmuyorum yani sadece Asmalı olarak değil bir yetenek var ama bunların anlamadığı bunlar derken popüler kültürün dayattığı ürünlerden ( insanlardan) kast ediyorum yeteneğim var yeter ne katarım kimlerden bir şeyler öğrenirim yok bunlarda. Yeteneklisin dedimi birisi bunlar tamam ben ilahım diyorlar işte buna da kişisel gelişim dini sebep.:)) Katkınız için teşekkürler saygılar…  31.01.2011 22:57
 

Sanatçılar, yazar ve diğer eser sahipleri sürekli bandrolü olmayan ürünleri satın almayın diye halkı uyaranlar ,adeta birbilerinin eserlerini çeşitli oyunlarla iç etmekte bunu halka anlatmalısınız,aksi taktirde zaten ekonomik sorunlarıyla uğraşan halk sizin eserlerinizi bandrosuz veya diğer yöntemlerle elde etmeye çalışacaklar ve sizler bunu eleştiremeye ve bundan yakınmaya hakkınız olmayacaktır.Bunu sadece bir eleştimen değil bütün eleştimenler dile getirmeli

cevdet kavalci 
 27.01.2011 21:14
Cevap :
Haklısınız herkesin üzerine düşeni yapması gerek. Okuyucu, yazar, eleştirmen birlik olmazsa sorun yerinde sayar. Katkınız için teşekkürler. Saygılar...  28.01.2011 12:33
 

Lahmacun kültürüyle yetişmeyenler... Sevgiler...

Ayten Dirier 
 25.01.2011 0:12
Cevap :
Ama Hocam onlarda azınlıkta kaldılar. Sevgiler…  25.01.2011 12:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3674
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Milliyet Bloğa nasıl geldim ve nasıl yerimi aldım bilmiyorum. Sanırım uzun yıllar okuduğum bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster