Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '09

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
303
 

İçinizdeki sesi dinleyiniz

İçinizdeki sesi dinleyiniz
 

Ruh ve bedenden oluşan insanın; yaşamı, arayışlarla sürüp gidiyor. Yaşamda çok az kişi özlemlerinin tümünü gerçekleştirebilmiştir

Kimi kaderine razı olur, kimileri mücadeleye devam ederler. Devam edenlerin karşılık bulamayan emelleri yok olmayıp, bilinç altına depolanır. İnsan bir başarısızlıktan sonra yeni arayışlara dönerken, eski defterlerin kapandığını sanar. Aslında sorun yok olmuyor, sadece yeri değişiyor.

Bazı kişiler bilinçaltının sinyallerini dinleyerek çözüm arayışına yönelirler. Bu yönelişin en uygun yolu, resim yaparak rahatlamaktır. Baziları ise arzuları baskı altına alarak bilinçaltının aşırı yüklenmesine neden olurlar. Böylece istenmeyen psikolojik sorunlara zemin hazırlanır.

Hastasına çeşitli tedavi yöntemleri uygulayan bir doktor, bir gün onun önüne kâğıt, kalem koyarak en çok sevdiği bir resmi yapmasını ister. Hasta kısa sürede çok ayrıntılı bahçeli bir ev resmi yapar.(Tavukları, kediyi , köpeği ve inekleri de ihmal etmez) Doktor hastasının geniş hayat hikâyesini araştırdığında: Onun bir eve sahip olmak için çok uğraştığını fakat başaramadığını ve halen kirada oturduğunu öğrenir.

Hastamız, bunalıma girmeden önce duygularını ifade etmeyi deneseydi, resim yaparak bilinçaltını boşaltabilseydi, elbette bir eve sahip olamazdı ama, belki sağlığını koruyabilirdi. Yukarıdaki örnekten anlaşılacağı gibi resim bir anlatım vasıtası olarak kullanılabilir. Kişideki resim yapma arzusu karmaşık nedenlere dayanabilir. Kendimize zaman ayırarak bu isteklere cevap vermenin sağlık açısından gerekli olduğunu görüyoruz.

Bilinçaltının kişiyi zorlaması, yaşam sorunlarından ayrı nedenlere de dayanabilir. Doğuştan gelen sanatsal anlatım yeteneği de ortam bulamadığı vakit kişiyi bunalımlara sürükleyebilir.

Mesleklerinde başarılı oldukları halde, ileri yaşlara gelmelerine rağmen halâ resim yapamadıkları için pişmanlıklarını dile getiren çok sayıda izleyicim vardır. Bunlar içlerindeki yetenekten habersiz olarak başka alanlara kaymışlar fakat, Allah vergisi yeteneklerinin baskısından kurtulamamış olan kişilerdir. İnsanlar arzularını erteleyebilirler fakat onları kolayca yok edemezler. Fırsat varken içinizdeki sese kulak veriniz.

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1205
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster