Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
670
 

İçki kişisel özgürlük değil mi?

İçki kişisel özgürlük değil mi?
 

İçki, Tıksırma ve Kişisel Özgürlük 

Hiç kimsenin kılık kıyafet, yemesi, içmesi, davranışına karışmadık 8 yıl içerisinde diyen zihniyetin örnek aldığı İran'dan örnekler vermek gerekirse; 

İran'da içki yasaktır ama alkolsüz denilen malt (arpa suyu) tüketimi çok yüksektir. 

Gençlerin hepsi el altında saf alkolla kola bigi içecekleri karıştırıp içki içerler. 

Araplar gündüz içki içmezler ama kapalı mekanlarda her türlü içki, uyuşturucu, kadın ve her türlü dumanlı ürünler serbest bir şekilde kullanılır. 

Özetle ülkemizde 8 yılda kimsenin özel hayatına karışmadık denilen zihniyet hiç kimsenin özgürlüğünü kısıtlamıyor ise ve ileri demokrasiden (!) bahsediyorsa niçin şu kanun ya da maddelerde düzenleme yapma gereği gördü; 

1. Üniversite politik olarak türban takanlara niçin serbestliğin getirilmesi için çalışmalar yaptı. Buna ilave olarak niçin devlet dairelerinde yani kamuda Türbanın serbest bırakılması için ön çalışma yaptı. Bu yapılanlar özgürlüğü müdahale sayılmıyor mu ? Ülkemizde ana ve bacılarımızdan başka türban takanların % kaçı gerçekten inançları gereği türban ya da baş örtüsü takıyor ? Mecliste bayan memurların eteklerinin uzun giymelerini istemek kişisel özgürlüğe müdahale olmuyor mu ? 

2. Sigarayı azaltmak bahanesiyle niçin kafe-bar ve kahvehane gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklandı. Yasaklara rağmen sigara tüketimi niçin azalmıyor ve giderek artıyor. İnsanların sigara içmeyi sevdikleri kapalı eğlence mekanlarında sigarayı yasaklamak kişisel özgürlüğü sınırlayan bir faktör değil midir? Bunu yazan bir de sigara içemeyen bir insan. 

3. Madem ki insanların içkisine karışmıyorsunuz niçin sürekli olarak içki ve tekel ürünleriyle ilgili düzenleme yapma gereği duyuyorsunuz? İçkiyi önce ailecek gidilen ve içki içilen restoranlardan sonra benzinliklerden sonra mahalle bakkallarından ve sonra da 18-24 yaş gençlerde yasakladınız? Bu düzenlemeler insanların kişisel özgürlüğüne müdahale değil midir? 18 yaşındaki gencin eline silah vermeyi uygun buluyorsunuz ama içkiyi uygun bulmuyorsunuz? Kokteyllerde içki, meyve suyu yerine su içtirmek, kır düğünlerinde içki içmemek gibi yasaklar kişisel özgürlüğü ters değil midir? Bunlarda toplumu düşünmek gerektiği ifade edilirken toplum kimlerden oluşmaktadır? Toplum içki içmeyen, 5 vakit namazını kılan, sizin tabirinizle muhafazakar insanlarda mı oluşmak zorundadır yoksa siz herkesin dini kendinedir diyemeyenlerden misiniz? İnsanları dinine, inancına karışmak her kulun kendi görevlerini birilerinin hatırlatmasının anlamı nedir? 

4. İnternette önünüze gelen sitenin yayınını mahkeme kararıyla durdurmak özgürlüğü engelleme değil midir? Hadi bazı erotik siteleri anladık da Türkçe /İngilizce sözcük hizmeti veren sitenin yayın yasağını durdurmak neyin nesi onu anlamadık. Yoksa Kürtçe/Türkçe sözlük çalışmasından sonra Şimdi de Türkçe/İngilizce sözlük çalışması mı yapacaksınız? Aslında bununla ilgili bir çalışma da yapıldı. Dilimizde kullanılan ve kötü anlam içeren bazı ifadelerin imla kılavuzundan çıkarılmasıyla ilgili bir çalışma da yapıyordu. 

Sonuç: İnsanların içki içmesi, namaz kılması, oruç tutması yani insana ait olan kişisel özellikleri sadece o insanı ilgilendirir. İnsan ister içki içsin isterse namazında niyazında olsun çevresindeki diğer insanlara saygı duydukları sürece istedikleri herşeyi yapmakta özgürdürler. Gerçek inançlı kimseye hiç kimsenin sözü olamaz ve herkes o insana saygı duyar. Ama tüm tartışmalar toplumumuzda ortada bulunan insanlardan kaynaklanmaktadır. Günümüzde kendini muhafazakar ya da inançlı diyen insanlar arasında arasıra ayda yılda içki içen insanlar vardır. Bu insanlar namaz da kılarlar oruçta tutarlar ama içki de içerler. Birde içki içmeyip, namaz kılan, oruç tutan ama bunu gösteriş için birilerine yaranmak için yaptığı her zaman belli olan insanlar vardır. Bu tip insanlar her yola girerler her düzene uyarlar. Toplumumuzda sayısı çok fazla olan bu tip insanlar oldukça ülkemizde içki başta olmak üzere daha pek çok şey yasaklanır ama adını sonra biz sizin kişisel özgürlüğünüzü 8 yılda hiç değiştirdik mi derler. Aynı adamlar kuma kanunun çıkarırlar ve adını eski sevgiliye tazminat ödeme derler. Bilinen bir gerçek vardır ki mecliste milletvekili olanlar arasında çok fazla sayıda kuması, sevgilisi, ikinci imam nikahlı eşi olan vardır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1868
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster