Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
849
 

İçki yasağı denilen şey…

İçki yasağı denilen şey…
 

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) alkollü içkilere dair yönetmeliği kafaları karıştırdı. Sahillerdeki lokantalarda, kır düğünlerinde içkinin yasaklanacağı yönünde iddialar var. Köşe yazarları ve muhalefet bu yasağa karşı bir direnç oluşturmaya başladı. Toplum nezdinde de bu yasağa karşı çıkanlar tepkilerini yüksek sesle dile getirmeye başladılar ve gelinen noktada içki yasağı Danıştay'a taşındı. Ankara Barosu, alkol yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'a dava açtı. Dava dilekçesinde, yönetmeliğin asıl amacının "topluma yeni bir yaşam biçimi dayatmak" olduğu savunuldu.

İlgili dava dilekçesinde, dilekçesinde, alkol yönetmeliğinin Anayasa'ya, kanunlara, hukukun genel ilkelerine ve hizmet gereklerine aykırı olduğunu iddia edilmiş ve Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun alkollü içkilere dair yönetmeliğinin tümünün iptal edilmesi gerektiği belirtilmiş. Ayrıca, dilekçede, ilgili yönetmeliğin, idareye "sınırsız bir takdir yetkisi tanıdığı" kaydedilerek, asıl amacın alkol kullanımını kısıtlamak olduğu, "Belli ve tek tip yaşam tarzı dayatılmak süretiyle toplum terbiye edilmek isteniyor" iddiası da yer alıyor ve içki satışı için öngörülen 24 yaş sınırının hukuki dayanağının olmadığı da savunuldu.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) tütün ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yeni yönetmeliği değerlendiren hukukçular, “Yetkili satıcılar tarafından satış belgesinde belirtilen işyeri adresi dışında satış veya sunum yapılamaz” maddesinin, davetlere dahi içki kısıtlaması getirdiğini belirtti. Ayrıca yönetmelikte yer alan konaklama yerleri hariç otoyollarda ve devlet karayollarında bulunan tesis ve yapılara da yasak getirilmesinin, İstanbul’dan Edirne’ye devam eden D-100 karayolunun kenarındaki onlarca tesisin kapanması anlamına geleceği vurgulandı.

Şimdi bakın, durumun fotoğrafı nasıl çekilmeye başlandı. İşin bu boyutlara geleceği başından beri belliydi. Bu gidişat dava dilekçelerinin sayısı artıracaktır. Görülen o ki, hükümet savunmasını basın aracılığı ile değil bundan böyle yargı aracılığı ile yapacaktır. Ancak, yargının da siyasileştirilmek istendiği iddiaları karşısında bu dava nasıl bir seyir izleyecek, göreceğiz.

Tartışmalar devam ederken, bu içki yasağının ne olduğunu ya da kapsamının ne olduğunu bilmeyenlere bazı notları sunalım. Bu konuda soru ve cevaplarla işte TAPDK yönetmeliği, işte sorular ve cevaplar...


1- Kır düğünlerinde artık içki içilemeyecek mi?
Mekânın açık içki satış belgesi varsa, catering firması içki servisi yapabilecek. Belge yoksa, yemek veya organizasyon sahibi içkileri kendi alacak ve catering firması bunları ikram edebilecek.

2- Karayolları kenarlarında ve deniz kıyı şeridindeki tesislerde alkollü içki satışı yasaklandı mı?
Sahillerde veya turistik mahallerdeki alkollü içki satışına ilişkin bir düzenleme yönetmelikte yok. Karayolları Trafik Kanunu ise “Konaklama yerleri ve belediye mücavir alanları hariç, otoyollarda ve devlet karayollarındaki tesislerde alkollü içki satılamaz” hükmü içeriyor. Bu, yönetmeliğe aktarıldı.

3- Efes Pilsen basketbol takımı kapanacak mı?
Hayır ancak ismini değiştirmek zorunda kalacak. Artık spor takımlarının alkollü içki çağrıştıran isimler kullanması mümkün değil.

4- Efes Pilsen Blues festivali gibi etkinlikler yapılabilecek midir?
Çocukları ve gençleri hedef alan etkinlikler ile tanıtımında ve etkinliğin mekânında, artık alkollü içki markalarını çağrıştıracak nitelikteki unsurlar kullanılamayacak.

5- Fuar, festival gibi geçici etkinliklerde alkollü içki yasaklandı mı?
Kurumdan izin veren bir yazı alınması koşuluyla mümkün.

6- Bundan sonra herhangi bir kişi, telefon edip marketten alkollü içki siparişi veremeyecek mi?
Bu tür siparişe engel herhangi bir hüküm bulunmuyor.

7- Alkollü içkilerin hediye olarak verilmesi yasaklandı mı?
Alkollü içkiler bedelsiz, hediye, ödül, eşantiyon veya promosyon olarak dağıtılamayacak.

8- 20 cl ve altında bulunan alkollü içecekler yasaklandı mı?
Bakkal, market, kuruyemişçi, büfe gibi yerlerde satılamayacak.

9- Bar gibi yerlerde sigara satışı engelleniyor mu?
Evet. Yeni yönetmeliğe göre, açık alkollü içki satış noktalarında tütün mamulü satılamaz.

10- Sigara satılamayacak yerlerden sayılan eğitim öğretim hizmetleri verilen yerler’ tabirinden ne anlaşılacaktır?

Her somut olaya ve mekâna göre Kurum tarafından değerlendirilecek.

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2514
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster