Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '07

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
6866
 

İçtenlik nedir?

İçtenlik nedir?
 

Samimiyet yeni söylenişiyle içtenlik en çok kullandığımız sözcüklerden biridir. Bir dosta iyi şeyler dilediğimizde, "en içten başarı ve mutluluk dileklerimle" demeyi ihmal etmeyiz. Demek ki içten olmayan dileklerimiz de vardır.

Bazen de özü sözü birbirini tutmayanlar için "samimiyetsiz adam" deriz.

Nedir bu içtenlik? Birisi hakkında güzel şeyler düşünüyorsak ve bunu da davranışlarımızla destekliyorsak bu davranış içten bir davranıştır. Düşündüklerimizle yaptıklarımız birbirini tutmaktadır. Bu düşündüklerimizi sözle söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Sözde kalan düşüncelerin hiçbir geçerliliği yoktur. Düşünce pratikte denendiği müddetçe bir geçerliliğe kavuşur.

Birisi hakkında hiç de iyi şeyler düşünmediğimiz halde, bunu saklayıp sözcüklerle olan ifademizde "en içten sevgilerimle" dediğimizde bunun içtenliksiz bir söz olduğu açıkça ortadadır. Zaten sadece içten dileklerimizi sunup, pratikte hiç de buna göre davranmıyorsak, söylediklerimizin bir değer yoktur. Hatta, birisi için, en içten başarı ve mutluluk dileklerimizi iletip, başarısızlığı için elimizden geleni ardımıza koymadığımız durumlar da ortaya çıkmaktadır.

Başarı ve mutluluk dileklerimizin sadece sözle ifade edilmesi ve bunun da en içten dileklerimiz olduğunu söylememiz yetmiyor. Davranışlarımızla bu söylediklerimizi desteklemiyorsak, sadece sözde kalan bu ifadeler geçersizdir, samimi değildir.

Bir de bizim için güzel şeyler düşündüğünü söyleyip ama her davranışlarıyla bize zarar veren dostlarımız(!) hiç de az değildir. Bir söz vardır: Cahilden dostun olacağına, akıllıdan düşmanın olsun. Sanki bu tür insanlar için söylenmiştir.

Ben davranışlara çok önem veriyorum. Benim dost bildiğim insan, bu yaşanılması zor dünyada yaşamımı kolaylaştıran insan olmalıdır. Yapıp ettikleriyle benim yaşamımı çekilir kılan insanlar olmalıdır. Samimi, içten insanlar o kadar az ki, böyle birini bulduğum zaman yaşadığıma şükrediyorum.

İyi ki özü sözü bir, samimi dostlar var da, şu üç günlük dünyada yaşamaya değiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten çok doğru yazmışsınız. Yüzümüze gülüp arkamızdan laf söyleyen. Davranışı ve laf çarpmalarıyla dost olduğunu sanıp, hiçbir şey yokmuş gibi yanak yanağa öpüşmeler, sonra hatır sormalar, hepsi birer maske. Böyle insanlara Hiç bulaşmamak bin kat daha iyi.

EVA 
 27.07.2007 16:00
Cevap :
Yorumunuza teşekkürler. Sizi blog habercime kaydettim.Yazılarınız ilgi çekici. umarım çok şey öğrenirim. Sevgiler  27.07.2007 17:54
 

İnsan davranıyor davranmasına da, bazı hemcinsleriniz bu içtenliği öyle bir "içselleştirip" davranıyorlar ki, bu sefer insan ne yapacağını şaşırıyor. :)) Sevgiler, maviyle. mavi umut.

derinmavi.. 
 24.07.2007 10:31
Cevap :
Evet çok anlamlıydı bu söz. Hemcinslerime iletiyorum. Sevgilerimle  24.07.2007 16:01
 

Hani mevlananın bir sözü var ya olduğun gibi görün yada göründüğn gibi ol...Özü sözü bir insandan içi dışı aynı olan insandan dost olur bence ve ondan zarar gelmez .Bende dostlukla ilgili bir blog yazmıştım.Gerçi bu dostuma yazılmış bir yazıydı.Bilmem dostluğu anlatabilmişmiyim.Güzel bir yazıydı.Ellerinize sağlık.Esen kalın

 
 24.07.2007 1:09
Cevap :
Teşekkür ederim güzel yorumunuz için,  24.07.2007 16:01
 

Sevgi, saygı zaten içten gelmesene kıymeti var ki. "en içten" deyince sanki zorlama gibi mi olur dersiniz?... Belki de kim bilebilir. Ama, yüzüme karşı söyleseler, anlarım. İnşallah dediğinzi gibi değildir. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY

İBRAHİM PEKBAY 
 24.07.2007 0:26
Cevap :
İçtenlikli insanlar çok az. Allah bizi böyle dostlarla karşılaştırsın hep. Selamlar  24.07.2007 16:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1113
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster