Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
587
 

İdam cezası ve Japonya

İdam cezası ve Japonya
 

PC ve cep telefonu


Önce affınıza sığınıyorum. Araştırma yapmadan yazı yazmayı sevmem ama bugün okuduğum haber beni bu yazımı yazmaya yöneltti .

Dünyada idam cezası olmayan kaç ülke var bilmiyorum ama G-8 lere katılan bu ülkede insanlar ölüm cazasına çarptırılıyor . Yeni hükümet kurulduktan sonra bile , bir oldu olmadı 10 kişinin idamı imzalanmış adalet bakanlığınca . Ondan önce ki dönemlerde yaklaşık elli kişi idam edilmiş . Akli dendesinin yerinde olduğu sağlik kurumunca belirlenen bir kaç kişiyi öylesine öldüren ve yangına neden olan kişilere idam cezasının verilmesi olağan gibi .

En yakın zamanda idam edilen Tsutomu Miyazaki dört küçük kızı alıkoyup, cinsel tacizde bulunmuş ve öldürmüştü . Ölümü hak etti mi , etmedi mi ? Bu tür konularda herkes kendi fikrini söyleyebilir ..Ben o çocukların ebebeynlerinin yerinde olsam "LAYIKTIR ." düşünürüm belki.

Yukarıda sözünü ettiğim kişi kendini toplumdan soyutlamış . Odasında 6000 adet çizgi filim video ve korku filimleri vıdeo kasedi bulunmuş . Kurbanlarını da videoya almış .. Tüm günlerini video izleyerek ve bilgisayar oyunları oynayarak geçiren bu kişiler kendilerini tamamen toplumdan soyutlamışlar ..Arkadaş yok . Paylaşma duygusu yok ..Sanırım ana baba da söz geçirememiş ..

Yakın zamanda Akihabara da 7 kişiyi öldüren kişi de kendi sosyal problemlerini cep telefonundaki web siteeine yazmış . Kız arkadaşı olmadığından yakınmış . İşindeki sıkıntılardan söz etmiş web sitesinde yarattığı kişiye o katliamı yapmadan önce 500 e yakın ileti yollamış ..İnsanın aklı almıyor . Video ve web sitesindeki yaşam ile gerçek yaşam arasındaki farklılık kişileri suça yönelten unsurlardan biriymiş .

Gerek bilgisayar gerek cep telefonu yaşamımızı kolaylaştırdı belki ama düm dünyamız onlar olunca toplum yaşantımıza ayak uyduramayacağımız açık değil mi ? Bu cümleyi yazarken TÜM PC kullananları ve cep telefonu olanları POTANSİYEL SUÇLU olarak gördüğüm yanılgısına varmayın lütfen .

Kendim ve çocuklarımda PC başında zaman harcıyoruz . Özellikle çocukların kendilerine zarar getirecek sitelere gitmelerini önlemek ne kadar olanaklı bilmiyorum . Özellikle oğlum müzik dinlemesini seviyor ama benim görmediğim zaman nereye gidiyor bilmiyorum. Eşim zaman zaman uyarıyor ama ne kadar kontrol edebiliriz ki..

Bağımlılığın her türünün belli zararları olduğunu sizler de benim kadar biliyorsunuz . Hepimiz şu ya da bu şekilde PC ye bağımlı hale geldik . Her gün bugün sadece MB bakacağım sadece derken bir bakmışım bir iki saat geçmiş bile . Ağrıyan bel , kızaran gözler .. Oysa hava güzel ..dışarı çıkıp bahce ile uğraşmak ya da kanepede kıvrılıp kitap okumak ve bilgisayar başında en az zaman harcamak daha iyi değil mi ?

Bazan Türkiye ile ilgili haberleri okurken sanal alemin insanları olumsuz etkilediğini görüyorum .

İnsanların daha akılcı ve duyarlı davranmaları koşulu ile uygarlığın bize sağladığı olanaklardan yararlanmak dileğiyle ...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:) bebişimiz erkekmiş...hayırlısı olsun artık sevgiler yazı yazamıyorum bu aralar başlarım artık sevgiler... okuyorum ama seni...

Halide 
 22.06.2008 0:08
 

Japonya kendi insanına yasama ve nefes alma alani sağlasin önce sonra olan durumdan yakinsin! Bu nasil siteme bağımlı tutmaktir insanlari böyle..Dünyadan,sevgiden soyut,işle ve internetle yaşam geçiren bir sürü insan..Hepsi kendi havasında,boşlukta,arayışta... İdamsa sisteme uymayanlara karşı bak ücünü beşini asalım bir daha yaparlar mi uygulamasinin icraatı. Bu manyak nesil o super teknolojilerin ve onların sahiplerinin sonunu hazırlayacak. Kaos ve sistemli sekilde kısalttıkları dunya ömrü gibi... Yani:Sonumuz ya manyaklardan gelecek ya da doğa anadan.Haydi cümleten hayırlısı!...

Fulya Krsta 
 20.06.2008 1:29
Cevap :
Her ulkede ,gelismis ya da gelismekte olsun insanlar ekonomik kosullarin neden oldugu sorunlardan , olumlu ve olumsuz toplumsal sorunlardan etkileniyor ne yazik ki . Amerikanin bir eyaleti bigi ya burasi ..orada silahla burada bicakla vs ile canlar gidiyor ..  21.06.2008 1:56
 

Hani bir laf var ya,tüfek icat oldu mertlik bozuldu diye,işte bilgisayar icat oldu,insanlar bozuldu bunu böyle değiştirebiliriz,zaman herşeyi çok çabuk değiştiriyor,uysak bir türlü uymasak başka bir türlü,gidiyoruz ama nereye,bilmiyoruz,inşallah herşey iyi olur tek umut bu,,,,,,,,,,,,,sevgiler,,,,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 20.06.2008 0:06
Cevap :
kontrolun gerceklesmedigi ve gerceklesmeyecegi bir gercek ..daha kotu olaylar olmamasi dilegiyle ..  21.06.2008 1:58
 

internet yeni bir sosyopat türü geliştirdi. Kişilerin dünyaları sanal yani olmayan zahiri bir mekanda yer alıyor. E hal böyle olunca da bu tür sapmalar kaçınılmaz. Misal bir miktar insan gerçek buluşmalar yapıyor. Sanal dünya vatandaşları karşı çıkıyor. Bu kişiler belki 24 saatlerini bilgisayar karşısında geçiriyor ve bir yerden sonra beyinleri olmayanla gerçeği doğruyla yanlışı ayıramaz hale geliyor. Bizde de olmaya başladı bu tarz şeyler. Allah sonumuzu hayır etsin.

karga 
 19.06.2008 12:42
Cevap :
haklisin karga kardes..Allah sonumuzu hayir etsin ..iyi dostluklar kurulmasi ,insanlarin iyiyi kotuden ayirma yetisinin yitmemesi dilegiyle ...  19.06.2008 16:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster