Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '20

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
51
 

İDOB BALE GALA AKŞAMI

İDOB ‘’BALE GALA’’ İLE İZLEYİCİ KARŞISINA ÇIKTI

 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2020-2021 sanat sezonunda pandemi kuralları çerçevesinde balenin en büyük eserlerinden seçkilerle ilk kez 20 Kasım 2020 akşamı Süreyya Operası’nda seyirci karşısına çıktı.

Şu günlerde çok zor günler geçiriyoruz, tüm yaşam neredeyse felç olma durumunda. İşte böyle  bir pandemi döneminde, hem izleyicilerin hem de sanatçıların daha güvenli bir ortamda sanatla buluşması bağlamındaki İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bu günlerin koşulları gereğince, büyük ve uzun eserler yerine daha önce sahneye konmuş ve büyük beğeni kazanmış bale eserlerinin en özel bölümlerinden oluşan bir ‘’BALE GALA’’ programı ile bu akşam Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyicilerin karşısına çıktı.

Ancak temsil öncesi sahnede bir kaza yaşandı, İDOB bale sanatçısı Batur Büklü düştü ve sakatlandığı için sahneye çıkamadı, bu nedenle onun oynayacağı danslar programdan çıkarıldı. Bu durum her zaman olabilen, sahnelerde çok sıklıkla görülen kazalardan biridir ki, böylece bir bale sanatçısının ne denli güç koşullarda yetiştiğini, yaptığı sanatın da önemini belirleme açısından çok güzel bir örnektir. Bu sanatçılar kolay yetişmiyor, işleri gerçekten çok ağır, herbiri birer ağır işçi kadar efor sarfetmektedir ki, bu işini sanatla birleştirmektedirler. Umarım Batur Büklü’nün sakatlığı ağır değildir.

İDOB Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü, Paquita, Don Kişot, Giselle, Diana ve Acteon, Dört Mevsim, Fındıkkıran, Le Corsaire, La Bayadére balelerinden bölümlerle ‘’BALE GALA’’ programında yer verdi. Bu eserlerin bazılarında Azeri piyanist Mushfig QULİYEV’ in eşliği ile sahnelendi.

Bale Gala gecesinde şu eserlerden bazı bölümlere yer verildi:

İlk dans olan M.Petipa’nın koreografisi ile P.İ.Çaykovski’ninUYUYAN GÜZEL balesinden‘’Periler’’de; Leylak Perisi: Büşra AY, Kristal Çeşme Perisi: Buket POLAT, Büyülü Bahçe Perisi: Asena ÖKTE, Salkım Söğüt Perisi: Zeynep GÜÇOĞLU,  Şakıyan Kuş Perisi: Eda YEKER ve Altın Asma Perisi: Merve TOPALDEMİR,

 

Bale Gala temsili ikinci olarak M.Petipa-L.İvanov koreografisi ile P.İ.Çaykovski’nin KUĞU GÖLÜ balesinden “Prens Siegfried Varyasyon’’da solist dansçı M.Nuri ARKAN’ın dansı ile başladı. Bundan sonraki 4 dansa eşlik etmek için piyanist Mushfig QULİYEV de sahnedeydi.

Üçüncü olarak M.Petipa’nın koreografisi ile L.Minkus’un PAQUITA balesinden“Lucien Varyasyon”da solist dansçı Berkay GÜNAY,

  

M.Petipa’nın koreografisi ile L.Minkus’unDON KİŞOT balesinden“Amor Varyasyon” solist dansçıAsena ÖKTE,

 

J.CORALLI - J.PERROT koreografisi ile A.Adam’ın GISELLE balesinden “Köy Pas de Deux: Erkek Varyasyon”unda solist dansçı Can BEZİRGANOĞLU,

 

 

Uğur SEYREK’in koreografisi ile A.VIVALDI’ninDÖRT MEVSİM adlı konçerto grossosu müziğinden ‘’İlkbahar’’ bölümünü solist dansçılar Gizem ATİK TUNCAY - M.Nuri ARKAN  ‘’Sonbahar’’ bölümünü  solist dansçılar: Zeynep GÜÇOĞLU – Alican GÜÇOĞLU

 

M.PETIPA koreografisi ile R.DRIGO’nun LE CORSAIRE balesinden “Pas des Deux” solist dansçılarBüşra AY, Oliver SPENCE,

 

M.PETIPA koreografisi ile L.MINKUS’un LA BAYADÈRE balesinden  “Solor Varyasyon” solist dansçıBerkay GÜNAY,

M.PETIPA koreografisi ile P. von OLDENBURG’un LE CORSAIRE balesinden  “Pas d’Esclave: Lankendem ve Gulnare Varyasyon” solist dansçılarCan BEZİRGANOĞLU veMerve TOPALDEMİR,

Son olarak da M.PETIPA koreografisi ile L.MINKUS’un DON KİŞOT balesinden “Grand Pas de Deux” solist dansçılarAmi NAITO - Erhan GÜZEL birlikteliği ile başarılı bir şekilde sahnelenmiş ve uzun süren alkışları almıştır. Seyirci de çok uzun zamandır izleme olanağı bulamadığı bale gösterilerine, sezonun bu ilk performansı ile kavuşmuş oldu.

 

Ancak, ben bu yazıyı hazırladığım sırada, tüm dünyada artan pandemi nedeniyle, hem seyircilerin, hem de sanatçı ve teknik birimlerin güvenliği nedeniyle, etkinliklerini bir süreliğine ileri bir tarihe ertelemiştir. Bu da zaten olması gereken bir karardı. Nasıl ki tüm dünya operaları, tiyatroları ve orkestraları etkinliklerini 2021 yılı sonuna kadar ertelemişlerse, bizde de bu karar doğru bir uygulama olmuştur. Umarım ki bu kâbus dönemi bir an önce sona erer ve normal yaşama kavuşuruz.

 

2020-21 sezonunun bu ilk bale gösterisini sergileyen tüm sanatçı ve teknik ekibi kutluyorum. İleriki sağlıklı günlerde tekrar sahne üstünde buluşmak dileğimle.

 

İsmail Hakkı Aksu

    

Birgül EKİM bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 131
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster