Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '19

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
150
 

İdrar Rengi ve Anlamları

Belli bir yaştan sonra insan sağlığına daha çok önem veriyor. Yakınımızdaki özel bir hastahanede bazı tetkikler yaptırırken doktorumdan İdrara Rengi ve Anlamları hakkında aşağıdaki bilgileri aldım ve sizlerle paylaşmak istedim. Sağlıklı mutlu günler dilerim.

NAHİDE ÇELEBİ

İdrar rengi, aslında vücutta bir problemin olduğunu belirtebilir. Renk belki de bazı hastalıkların habercisi olabilir. Tıp biliminde genel olarak normal renkten sapıldığında bir klinik vaka olduğu düşünülür. Mesela sarılık hastalığında, deri, göz ve mukozaların rengi sarıya dönmektedir. Bunun için normal olan bir yapıda dahi renk değişimin tespit edilmesi oldukça önemlidir. İdrar da bu yapılardan bir tanesidir.

İdrarın rengi normalden daha değişikse bu belki de hastalık ya da bozukluğun göstergesi olarak kabul edilebilir. Bundan dolayı eğer vücudumuzda bir hastalık varsa idrar rengine bakarak, bu hastalığı erken bir aşamada iken tespit etmek de mümkündür.

İdrar üreten organlarımız böbreklerdir. Böbreklerin ana görevi kanı filtre etmektir. Bu filtre işlemi sırasında; şeker,  vitamin, amino asitler ve su gibi maddelerin kanın dolaşımında tekrar yer almasını sağlamaktadır. Bu devir daim işleminin ardından üre, ürik asit, normon atıkları, kreatinin ve toksin gibi vücudun atık maddeleri, idrar ile birlikte dışarı atılır.

İdrarın normal rengi soluk sarıdır. Bu rengin kaynağı ise ürorom isimli bir maddedir. Özellikle böbrek ile ilgili hastalıklardan kaynaklı olarak idrarın renginde de bir değişme söz konusu olabilir. Bu durum ile birlikte vücudumuzdaki kırmızı ve beyaz kan hücreleri, proteinler ya da boyalar idrara karışabilir. Böylelikle idrarın da rengi değişebilmektedir. İdrarın rengi ise hastalığın tanısı için oldukça önemlidir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

teşekkürler sevgili öğretmenim sağ olunuz var olunuz:)

Halil Güven (Sökeli) 
 09.06.2019 8:17
Cevap :
Sayın Sökeli değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  09.06.2019 15:16
 

Nahide Hanım, birkaç yıl önce bir programında Mehmet Öz doktor, "İdrar kabının içine koyduğunuz gazeteyi okuyorsanız bu normal olduğunu gösterir demişti. hiç unutmadım. Hoşça kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 07.06.2019 21:58
Cevap :
Sayın Özşahin, ilginç doğrusu.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim, selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  08.06.2019 7:17
 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Dilinize sağlık. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 07.06.2019 14:48
Cevap :
Sayın Hocam değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  07.06.2019 22:32
 

Hiç anlamadığım bir konu bilgilendim sağ ol.

Kerim Korkut 
 07.06.2019 11:09
Cevap :
Kerim kardeş değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  07.06.2019 11:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1972
Toplam yorum
: 12080
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster