Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '10

   
  Kategori
  Doğal Tedaviler
  Okunma Sayısı
  2524
   

  İdrar Yolu enfeksiyonu

  İdrar Yolu enfeksiyonu
   

  İdrar yolu enfeksiyonu


  İdrar yolu enfeksiyonu (IYE) her yıl milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur.

  İdrar yolu enfeksiyonu vücutta meydana gelen enfeksiyonlar içinde en yaygın ikinci türdür. Dünyada ortalama her yıl 8, 3 milyon insan idrar yolu enfeksiyonu şikâyetiyle doktora başvurmaktadır. Özellikle kadınlar henüz tam olarak anlaşılamayan bir sebepten dolayı bünyeleri idrar yolu enfeksiyonuna daha yatkındır. Erkeklerde kadınlar kadar yaygın olmasa da, erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu daha ciddi problemlere sebep olabilir.

  Üriner sistem böbrekler, üreter, mesane ve idrar yolundan oluşur. Üriner sistemdeki anahtar unsurlardan böbrek; mor-kahverengi karışımı bir renkte olup, organların arka ortasına doğru, kaburga altında bulunur. Görevi ise idrar şeklinde gelen kandan mineral, tuz ve kanı ayırmak ve kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı bir hormon üretmektir. Üreter ise böbreklerde süzülmüş kanı mesaneye taşıyan sistemdir. Böbreklerden gelen idrar mesanede depolanır ve üretra yolu ile vücuttan atılır. İdrar miktarı ise kişinin akışkan gıda tüketmesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

  Böbreğe ulaşan idrar şeklindeki kan içerisinde bakteriler ve virüslerde mevcuttur. Bu bakteri ya da virüsler mesane duvarına yapışmak suretiyle orada inflamasyona sebep olurlar. Bu inflamasyona idrar yolu enfeksiyonu denir.

  Antibiyotik idrar yolu enfeksiyonu için kullanılan tipik bir tedavi yöntemidir. Ancak enfeksiyonun şiddetine göre antibiyotik tedavisi çok uzun zaman sürebilmekte ve alınan antibiyotik artık vücut için yarardan çok zarar vermeye başlamaktadır (özellikle 2-6 yaş grubu için).

  İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde halk arasında kızılcık adıyla bilinen Cranberry dediğimiz meyve yardımcı olarak kullanılabilir. Kızılcık içerisindeki Mannoz (Mannose) etken maddesi, idrar yolu enfeksiyonuna sebebiyet veren (çoğunlukla E-Coli) bakterilerin sevdiği ve idrar yolunu bırakarak moleküllerine tutunduğu bir bileşendir. Bu yolla enfeksiyona sebebiyet veren bakterileri idrar ile birlikte dışarı atar. Bitkisel destek olarak ise Cranberry yada Mannose özütü kullanılabilir.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 2524
  Kayıt tarihi
  : 10.06.10
   
   

  Alternatif Tıp konusunda Amerika'da master yaparak birçok alternatif tıp ürününe klinik çalışmalar y..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster