Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '11

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
39025
 

İdrarda kan, İdrar Lökosit ve İdrar Bilirübin

İdrarda kan (eritrosit) görülmesine hematüri denir. Genelde mikroskobun HPF denilen büyük büyütme alanında 1-2 eritrosit görülmesi normal kabul edilir ancak 1 hafta arayla alınan 3 idrar örneğinde santrifüj sonrasında HPF’de 5 ve daha fazla eritrosit görülmesi hematüri olarak adlandırılır. 

Hematüri makroskobik (idrar rengi kırmızı, çay rengi) veya mikroskobik (sadece mikroskopta anlaşılır), geçici veya sürekli, semptomatik veya asemptomatik (şikayet yok), izole veya proteinüri ile beraber olabilir. 

Hematürinin çok sayıda nedeni vardır. Böbrekteki glomerüler bazal membranın immünolojik veya inflamatuvar hasarına bağlı olabileceği gibi, kimyasal maddelerin tübülüslere hasarına bağlı, taşların üreterleri mekanik hasarlamasına bağlı, hatta ilaçların verdiği immünolojik hasara da bağlı olabilir. 

Hematüri, aksi kanıtlanıncaya kadar çok ciddi bir bulgu olarak kabul edilir. Bu nedenle kanamaya neden olan etkenin tanısı konuncaya kadar, gereken tanı yöntemleri kullanılarak araştırılmalıdır. Çünkü idrardaki kanama çok basit bir ü(ütmeden kaynaklanabileceği gibi üriner sistemde olu%an bir tümörün ilk belirtisi de olabilir. 

Hematürinin en sık nedenleri genellikle % 20, 25 sistit (mesane iltihabı), Böbrek taşları veremi, kötü huylu tümörleri ya da enfarktüsü, akut glomerülonefrit, idrar yolu taşları, idrar kesesi tümörleri, veremi taşları ya da basit bir idrar kesesi iltihabı ya da siyek (üretra) taşları ve iltihabıdır. 

İdrarda sağlam eritrosit değilde eritrosit içindeki hemoglobin çıkışına hemoglobinüri denir. 

İdrarda Lökosit, Bilirübin, Hepatit B, Hepatit C, Biyotin, Magnezyum gibi diğer makalelerim için TIKLAYINIZ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 18679
Kayıt tarihi
: 16.03.11
 
 

Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı. Uzun yürüyüşler yapmayı sever ve 3 bant Bilardo oyuncusudur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster