Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
361
 

If God does not exist...

"If God does not exist, one will lose nothing by believing in him, while if he does exist, one will lose everything by not believing." Blaise Pascal.


Eğer tanrı yoksa, insan ona inanmış olmakla hiçbir şey kaybetmez,

Eğer tanrı varsa, insan, ona inanmamış olmakla çok şey kaybeder.


Diyor ki, tanrıya inan, tanrı varsa çok şey kazanırsın, eğer tanrı yoksa zaten, tanrıya inandığın için bir şey kaybetmezsin.

1: Bu yanlış. Neden yanlış, çünkü, tanrı yoksa, tanrıya duyduğun inanç sana bir şeyler kaybettirir. Olmayan bir şeye inanç duymuş olursun, bu bir kayıptır. İnanma gücünün, enerjinin, düşünme tarzının olmayan bir şey yolunda harcanması demektir. Hele bir de, bir din içinde bunu yapıyorsan, kaybın daha da çoğalır.

2: Tanrı varsa’lı bir cümle tanrının var olup olmadığını belirsiz bırakıyor. Belirsiz olan bir şeyi, belirliymiş gibi kabul etmek, güçlü değil.

4: Pascal bunları göremiyor muydu? Göremiyor ise, yeteri kadar iyi düşünen biri olmamalı. Görüyor ise, ya bir söz oyunu olarak söylenmiş gerçekten de güzel bir söz oyunu olarak alıyor bunu ya da bir tür taraf tutuculuk içinde politik bir tarzı önde tutuyor.

5: Çünkü, eğer bu sorunun bir cevabı olsaydı zaten bu soru olmazdı. Cevabı olmayan bir soruyu, (ki cevabı olmayan soru aslında soru değildir) kullanarak bir sonuç çıkarması, o düşüncedeki sınırın ötesine geçmektir.

6: Ben de sınırı geçeyim ve diyeyim ki, Pascal'ın dediği olsun, ama bunun yine de, Pascal'ın dediği gibi, çok şey kaybetmekle ya da çok şey kazanmakla sonuçlanacak bir şey olacağı bilinemez. Yani Pascal'ın, bu kazanmak kaybetmek şeklindeki sonucu, kurduğu mantıktan çıkmaz. Sadece, kendi Tanrı tasarımından çıkan oraya iğneyle tutturulmuş gibi bir bağlantı. Di mi Tanrı'nın neyi ne yapacağını nerden bilelim.

Pascal Kimdir?
http://en.wikipedia.org/wiki/Blaise_Pascal

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok şey kazandırır, bi,r doktor arkadaşım da allahın varlığına inanmazdı, sonra ödü gitti. John Lennon, belki allah yoktur diye şarkı yaptı, sonra ödü gitti, O da allahın olduğunu anlamıştır. Bu tür şeyler yazmakla ne yapamk istiyorsunuz? Unutmayın sizde bir gün öleceksiniz. Ölüm her an olabilir

stilwater 
 03.11.2007 16:33
Cevap :
Bir daktır olarak okuduğunuzu anlamamanız ne kötü. Ölümcül hatalara neden olmuyorsunuzdur umarım. Bakın anlatayım. Bu blogda Pascal denen bir adamın bir özdeyişi var. Ben bu blogun yazarı olarak, bu adamın özdeyişinin kendi yapısında sorguluyorum. Söylediklerim adamın tezine karşıt bir tez ya da onla bir tartışma değil. Bunu anlıyabilirsunuz değil mi? Yorum yazıcam derken saçmalamışsınız. John Lennon’un ya da arkasından konuştuğunuz arkadaşınızın Tanrının olduğunu anladığını nerden biliyorsunuz. Bilmediğiniz konuda yorum yapmak saçmalamaktır. Öleceğimi unuttuğumu nerden bildiniz. Evet ölüm her an olabilir, ama bunu kendiniz ile ilgili olarak düşündüğünüzde hatırlayın olmaz mı? Bu tür şeyler yazmakla, sizin gibi okuduğunu anlamayan daktırlarla muhatap olmak hiç istemiyorum tabiki. Hem sizen ne yazarım ya da yazmam, size mi kalmış? Siz kendi yaptığınız şeylerin nedenlerini araştırın. Belki o zaman aydınlanırsınız.  03.11.2007 17:27
 

İnanç kavramı maddeden ruha kayınca, çeşitli dinlerin de zamanla olgunlaşmasıyla bu uğurda birbirini kıracak- yok edecek şekilde popülerlik ün kazandı. bence din kavramı ufrevi yanları kadar insanları- insanlığı belli bir noktaya odaklamak içinde ihtiyaç duyulduğunda güçlü bir silah olarak kullanıldı. şunu keşfettim ki insan inançsız yaşayamıyor ateistler bile sonuçta bir yokluğa inanıyor ve şunu da anladım ki, "doğru bakabildikçe doğru değerlendirdikçe" inanç, inanmak iyi bir şeydir. "..." içlerini iyi okumak lazım. Doğanın ritmi iyi okumak lazım, bazende iyi takip etmek. Bu da biraz derinliktir, boş bardağın içinde suyu görebilmektir... ... cevabı olmayan soruda UMUTTUR...

Ruksan İLDAN 
 02.11.2007 22:21
Cevap :
Ruksan Hanım.. Ateizmin yokluğa inanç olduğunu söylemek doğru olmaz. Tanrı vardır deniyorsa, onun var olduğunun gösterilmesi gerekir. Bu ne yazık ki yapılamamıştır. Ateizm ileri sürülen kanıtlamaları geçersiz bulduğu için Tanrının varolduğu iddiasının yanlış olduğunu kabul eder. Herkesin bir şeye inanmak ihtiyacında olduğu yaygın olarak söylenen bir şey. Önce şu ayrımı yapmak gerekir: İnandığımız şeyler ile doğru bildiğimiz şeyler ayrıdır. İnandığımız şeyler, kişisel de olabilir, toplumsal da, mesela diyelim ki bir nesnenin bize uğur getirdiğine inanırız. Bunun temeli yoktur. Ama inanırsın. Oysa bildiğimiz şeylerde, doğru olduğunu düşünmemizi sağlayan temeller vardır. Bunlar doğru ya da yanlış olabilir. Önemli nokta, doğrulanıp yanlışlanabilirler. Oysa inanç olan şeyde bu olanaklar yoktur. İnandığımız şey de, bildiğimiz şey de bizim hayat pusulamız olabilir, bu ayrımı yapmazsak herkes bir şeye inanıyor diyebiliriz kolaylıkla, ama inanç ile bilme arasında çok önemli bir fark vardır.  02.11.2007 23:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 975
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster