Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '12

 
Kategori
KOBİ
Okunma Sayısı
611
 

İflas etmek isteyenlere uzmanından parlak fikirler /15-Hukuk

İflas etmek isteyenlere uzmanından parlak fikirler /15-Hukuk
 

Size mantıklı gelen şeyler gerçek hukuk kuralları değildir. Bazı hukuk kurallarını duyunca çok şaşırır nedenini anlayamazsınız. Her ülkenin farklı kanunları olması da bu iddiamızı kanıtlıyor. Bunun anlamı aslında kanunları bilmiyorsunuzdur. Bu yüzden doğru dürüst bir avukat edinmek zorundasınız. Avukatın da her konuda iyi olamayacağını bilin. Yeri geldiğinde birkaç avukattan danışmanlık almakta yarar vardır. 

Herhangi bir ticari alışverişinizde tüm işlemler alışveriş aşamasında tamamlanmıyorsa mutlaka açıkta kalan kısımları yazmanız gerekir. Buna genellikle sözleşme denir. Kuran on dört yüzyıl önce bunu Müslümanlara bir emir olarak getirmiştir. Mutlaka yazın. Herkes iyi niyetli olabilir. Ancak hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Bugün konuşup netleştirdiğiniz bir anlaşmayı iki ay sonra unutmak gayet normaldir. Sözleşmenin taraflarından biri hayatını kaybedebilir, aklını yitirebilir, hafızasını kaybedebilir. Bu yüzden üşenmeyin yazın. Yazdığınızda gece uyumak daha kolay olacaktır.Bu adama çok güveniyorum demeyin. Zaten güvenmiyorsanız iş yapmayın. Güveniyorsanız işinizi sağlama alarak iş yapın.

Sadece yazmak yeterli değil. Bir de nasıl yazılacağını bilmek lazımdır. Bir senedi geçerli kılan imzalar pullar kaşelerle ilgili bir sürü hukuki ayrıntı vardır ve bir problem çıktığında senette bulunması gereken bir yazı veya bulunmaması gereken bir kaşe senedi işe yaramaz hale getirir. Bu yüzden sözleşme nasıl yazılır senet, çek nasıl yazılır iş hayatında yaşayanların öğrenmesi gereken ayrıntılardır. Önem değeri yüksek sözleşmelerinizde avukatınızdan yardım almaktan geri durmayın. Matbu hale getireceğiniz ve sürekli kullanacağınız sözleşmelerinizi de avukata hazırlattırın. Size ek bir külfet getirebilir ancak arabanıza kasko yaptırmak gibi bir şeydir ve kaza anında değerini anlarsınız. Hiçbir hukuki problem yaşamadan ticari hayatını sürdürebilen bir işletmeci bulmak gerçekten zordur. Bu hayatı boyunca taksi sürücülüğü yapıp en ufak kazaya karışmamak gibi bir şeydir. Kazaya karışmadan önce önleminizi alın yaptığınız işin hukuki yönlerini araştırıp ona göre davranın. Tabii tersini yapıp bir kitap da siz yazmak isteyebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1302
Kayıt tarihi
: 30.01.12
 
 

İTÜ Mimarlık fakültesi Mimarlık bölümü mezunuyum. Mimarlık ve fotoğraf ilgi alanlarım. Kendi ofis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster