Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '12

 
Kategori
KOBİ
Okunma Sayısı
607
 

İflas etmek isteyenlere uzmanından parlak fikirler /17- satın alma

İflas etmek isteyenlere uzmanından parlak fikirler /17- satın alma
 

Ürününüzün asgari fiyatını belirleyen şey ürününüzü satışa hazır hale getirmek için satın aldığınız ürün ve hizmetler toplamının belli bir kar payı ile çarpımıdır. Maliyet hesaplarken bir sürü girdiniz olur ve karşınıza bir rakam çıkar. Bu rakamı ne kadar aşağı çekerseniz o kadar rekabetçi olursunuz. Ve karlılığınız da o kadar artar.

Zamanımızda bilgi hızla yayılıyor. Lojistik çok hızlandı ve ucuzladı. Artık sıradan bir müşteri internet üzerinden tek parça ürünü dünyanın öbür ucundan alabiliyor. Bu da piyasada birçok seçeneğin ve fiyatın müşteri tarafından kolaylıkla görülebilmesini sağlıyor. Bundan en çok zarar görenler yüksek karlarla, verimsiz çalışma biçimleriyle çalışan, rekabetçilikten uzak firmaların piyasada tutunmalarını zorlaştırıyor. Herkes biliyor ki aynı standartlarda ürünü bir sürü değişik fiyatla satın almak gayet mümkündür. En uygun fiyatı bulmak biraz mesai biraz da araştırma yapma konusunda bilgi birikimi ister. İşleri hızlandırmak için satın alma işlemleri eldeki bir ya da birkaç teklifle halledilir geçilir. Bir ay boyunca yaptığınız satın almaların toplamı yüksek miktarlara ulaştığında o işi yapmak için bir kişiyi istihdam etmek daha ucuz ve iyi şartlarda ürün almaya başlamanız anlamına gelir ve eleman maliyetinden zarar etmezsiniz. Bir ürün veya hizmet için ne kadar çok teklif alırsanız en iyi ve en ucuz ürün veya hizmeti yakalama şansınız o kadar artar. Bu işle uğraşan ayrı bir departmanın olması size en uygun ürünü veya hizmeti sağlamalıdır.

Satın alma eylemini fazla uzatmadan çabucak bitirme eğilimi iyi bir şey değildir. Hızlı karar almak iyi bir şey olabilir ama rakipleriniz, sizden daha iyi tedarikçiler buluyorsa veya bir kez bile alacağınız mal ve hizmeti almanız gerekenden daha kötü şartlarda alıyorsanız zarardasınız demektir. Ne kadar çok teklif alırsanız  yanılma payınız o kadar düşer. Sadece kazanmaya odaklanıp harcama kısmında kontrolü elden bırakmak aslında kazanmanızı da engeller. 

Pazarlık yapmak tüm ticaret erbabının en önemli marifeti olmalıdır. Her şeyi alırken pazarlık yapabilirsiniz. Bu ayıp değildir. Pazarlık yaparken her türlü kozlarınızı kullanın. En iyi fiyatı alsanız da üzerine yine de pazarlık yapın. Zorlayıcı olun. Blöf yapın. Pazarlık yapmaya üşenmeyin. Alışkanlık haline getirirseniz yıllık giderlerinizin önemli ölçüde düşeceğinden emin olabilirsiniz. Bazen toptan fiyat, bazen birim fiyat, bazen de iskonto yüzdesi üzerinden pazarlık etmek daha avantajlıdır. Dersinize iyi çalışıp dikkatinizi yoğunlaştırmalı hangisinin lehinize olduğunu bilmelisiniz.

Usta tüccarlar önce fiyat konusunda anlaşıp sonra ürünün özelliklerini yukarı çekmeye çalışırlar. Fiyatı belli olduktan sonra ürünün özelliklerini veya hizmetin niteliklerini yukarı çekmek iyi bir fikirdir.

Ticaret satmayı bilmek kadar almayı bilmektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1302
Kayıt tarihi
: 30.01.12
 
 

İTÜ Mimarlık fakültesi Mimarlık bölümü mezunuyum. Mimarlık ve fotoğraf ilgi alanlarım. Kendi ofis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster