Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '12

 
Kategori
KOBİ
Okunma Sayısı
759
 

İflas etmek isteyenlere uzmanından parlak fikirler /25-Sosyal çevre

İflas etmek isteyenlere uzmanından parlak fikirler /25-Sosyal çevre
 

SOSYAL ÇEVRE


İstisnalar hariç ne iş yapıyor olursanız olun kişisel olarak tanıdığınız insanların niteliği ve niceliği iş yapma imkân ve kapasitenizi derinden etkileyecektir. Tanıdığınız insanlar sayesinde piyasanız gelişir. Sadece, sizi daha önceden tanıdığı için müşteriniz olacak insan sayısı çok fazladır. Bir de tanıdıklarınızın tanıdıkları var tabii. Bir araştırmaya göre genelleme yaparsak, dünyadaki tüm insanlar tanıdıklarının tanıdıkları diyerek 7 kez ilerlersek birbirleri ile karşılaşıyorlar. Diyelim siz 1000 kişiyi tanıyorsunuz. Tanıdığınız bu insanlar da 1000’er kişiyi tanıyorlar. Ortak tanıdıkları görmezden gelirsek tanıdıklarınızın tanıdıklarının sayısı 1.000.000 kişiyi bulur. Buradan ne sonuç çıkıyor mu diyorsunuz? En etkili ve ücretsiz reklâm çalışması çıkar diyorum.

Kendinizi sadece işinize verip sosyal faaliyetlerden uzak durmak hiç de iyi bir fikir değildir. Rızk derdi yaşamamak için akraba ziyaretini öneren hadisi okuyunca ilk bakışta bir şey anlayamamıştım. Ama şimdi anlıyorum ki çevresiyle iyi ilişkiler kuran insanlar ticari hayatlarında çok daha kolay ilerliyorlar. Bu yüzden çevrenizle ilişkilerinizi geliştirecek her fırsatı değerlendirin. Akrabalarınızı ziyaret edin, düğünlere gidin, inancınıza göre dini cemaatlere gidin, ilgi alanlarınıza göre kurslara gidin, derneklere üye olun takım sporları yapın, açılışlara gidin yapabiliyorsanız bazılarına liderlik edin. Tabii burada işi gücü bırakmaktan söz etmediğimizi söylemeye gerek yok sanırım. Akşamları evde oturup TV seyretmeyin. Yeni insanlarla tanışmak için bahaneler oluşturun.

Başka insanları tanıyor olmak yeri gelecek kolay finansman bulmak anlamına gelecek yeri gelecek belediyeden almanız gereken izni rakiplerinizden daha hızlı almanız anlamına gelecek.

Sizinle aynı işi yapanlarla da mutlaka ilişkileri sıkı tutun. Duruma göre birlikte birbirinizin haklarınızı savunmanız gerekebilir. Onlardan birçok tüyolar alırsınız. Meslek örgütlerini ihmal etmeyin, size yeni ufuklar açabilir. Fuarları takip edin. Elle tutulur sonuçları kısa zamanda alacaksınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1322
Kayıt tarihi
: 30.01.12
 
 

İTÜ Mimarlık fakültesi Mimarlık bölümü mezunuyum. Mimarlık ve fotoğraf ilgi alanlarım. Kendi ofis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster