Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '13

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
2737
 

Iğrıp nedir?

Iğrıp nedir?
 

Harika bir balık avlama ağ sistemi


Ortalama uzunluğu 100 metre, derinliği ise 15 metredir. Bilhassa göllerde veya kıyı deniz kenarlarında akıntının olmadığı yerlerde balık avlamakta kullanılan ve kör ağdan yapılmış, gırgır ağını andıran bir balık avlama ağıdır.


Bu ağlara kıyı sürütme ağları da diyebiliriz. Manyat,Tarlakoz da bu tipteki ağlardandır. Bu ağların bazılarında orta bölümlerinde 3-4 kulaç uzunluğunda torbaları bulunur.

Ağın üst tarafında plastik veya köpükten olan 10-15 cm'lik mantarlar ve ağın alt tarafında ise 150 gram ağırlığında kurşun ağırlık kullanılmaktadır.

Mantarlar ve kurşunlar arasındaki mesafe 30-50 santimetre kadardır. Pamuk ipliğinden yapılabildiği gibi zamanımızda 15 numara naylon iplikten de üretilmektedirler.
Şimdilerde bu ağlara daha fazla avcı olabilmesi adına Fanya ağını da monte etmektedirler.

Avlama şekli:

Ağın bir ucu kıyıya bağlanır, diğer kısmı 8 -10 metrelik tekne ile balığın etrafından ağ ile dönülür ve son uç kısmı da yine kıyıdaki tayfalara teslim edilir.

Ağın kıyıya bırakılan son ucu 3-4 kişinin el ve bilek gücü ile denizden Trol gibi kıyıya doğru çekilir. Göllerdeki tüm balıklar, tekeler ve denizlerdeki İstavrit,Hamsi,Gümüş, Tekir,İlerya kefallerini avlarlar.

Neticede ağın içerisinde bulunan balıklar sahile çıkarılırlar.

NOT:
Su ürünleri avcılığını düzenleyen 2008-2014 av dönemine ait 2/1 numaralı tebliğin 14.maddesinin 1. Fıkrası gereği, bütün karasularımızda, ığrıp, trata, tarlakoz, manyat ve benzeri kıyı sürütme ağları ile her türlü su ürünleri avcılığı ve bu ağlar ile ağları kullanmaya yarayacak donanımların balıkçı gemilerinde bulundurulması
yasaklanmıştır.

kaynak:nuri deniz 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4467
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1949 istanbul doğumluyum, 1973 yılında Kimya ve işl. mühendisligini bitirdim. Halen agabeyimle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster