Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '14

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
303
 

Ihlamur Konağı bir başka güzel...

Ihlamur Konağı bir başka güzel...
 

23.05.2014

Yaşam süresi dünyada gün geçtikçe uzuyor. Çin’de yaşayan insanlar, çok yoğun ve ağır iş koşulları altında çalışıyorlar. Tatil süreleri çok az ve uzun mesai saatleri var. Bu nedenle orada çalışan insanlar emekli olunca hayatlarında yeni bir sayfa açıyorlar. O zamana kadar yapamadıkları bazı şeyleri uygulamaya geçiyorlar.

Klişeleşmiş şeyleri yıkıp yepyeni pencerelerden bakmak hem başka hayatları hem de kendi yaşantımızı değiştiriyor.

Dünya Yaşlılık Derneği yönetimi olarak, başkan Umut Çınar başta olmak üzere NLP Uzmanı Belgin Turan, Wellness Koçu Emel Çekici olmak üzere, yapmış olduğumuz çalışmalar, Sungur ailesi himayesinde Hayriye Sungur’un Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda yepyeni bir bakış açısıyla bir yaşam merkezi çalışmalarına devam ediyor.

İşte bugün bu konağı, yaşam evimizi ziyarete gittik. Burası şehrin karmaşasından uzak  fakat şehre yakın, sakin, huzurlu bir yer… İç döşeme klasik alışılagelmişin dışında, bir yer... Ihlamur çaylarımızı yudumlarken sanki ıhlamur sokağında oturuyormuş gibi kendimizi huzurlu hissettik. O da yetmedi ıhlamur kolonyası ile arındık… Ihlamur bilindiği gibi şifalı bitkilerimizden biri; öksürüğe, soğuk algınlığına, strese çok iyi geliyor, tıpkı burası gibi...

Her şeyin başı sağlık ve fakat sevgi olmazsa eksik kalıyor bir şeyler…

Öncelikle bulunduğunuz yerde bulunan kişilerin enerjileri, güler yüzleri size de yansır ya, burası işte böyle bir yer. Hayriye Hanım, başkan değil kendisi bu yaşam konseptinin ‘gönüllüsü’ diyebiliriz.

Güler yüzü, cana yakın tutumları ile bakın neler diyor; burası bir huzurevi değil, sağlık oteli, diyebiliriz. İnsanlar tebessüm ederek her şeyi halledebilirler. Bu zihniyetle çalışıyor ve burada çalışan personeli de buna göre alıyoruz.

Bir yaşam evi merkezi açma düşüncesi nereden aklınıza geldi? Diye soruyorum.

Yurt dışında bir huzurevini ziyarete gitmiştik. Bizde çok iyi izlenimler oluşmuştu. Bir sosyal sorumluluk projesi için ülkemizde bir huzurevini ziyarete gidince yurtdışı ile karşılaştırdığımızda neden bizde de böyle yaşam merkezleri yok diye eşimle konuşmuştuk. Derken eşim böyle bir karar vermiş, bana dedi ki; sende nasılsa yaşlıları seviyorsun. İşte böyle başladık. Diyebilirim.

Dün kızımın doğum günüydü. Bir gün gelemedim buraya. Kendimi rahatsız hissettim diyebilen yürekli bir insan…

Yaşam devam ederken, dış dünyadan kopmadan sosyal dünyayı da içinde barındıran hobi, eğlence salonları, konferans ve kongre salonları, kütüphanesi, kafesi,  leziz ve sağlıklı yemeklerin yapıldığı bir yaşam merkezi…

Bu kadarla da kalmıyor, fizik tedavi merkezleri, fizik tedavi havuzu ve her türlü toplantı, kongre, organizasyon, koro çalışmaları gibi etkinliklere de ev sahipliği yaparak bu sektörde farkındalık yaratacak bir yer,  Ihlamur konağı…

e-mail:belginturan@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 493
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster