Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '16

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
64
 

İhtiraslı Ego Bayrağı yükseklerde dalgalanır

İhtiraslı Ego Bayrağı yükseklerde dalgalanır
 

Merak ediyorum, hakikaten merak ediyorum “İslam” yalnız geniş coğrafyaların insanına ego mu aşıladı. Bu haşin ve yontulmayan, dinginlikten uzak, bilgi kusurlu insana sadece bir sıfatla mı taçlandırdı?
 
Sorunun din olmadığını çok iyi bildiğimi biliyorum desem de din, yani konjöktürel din fenomen olmaya çalıştı . Sondan gelen inanç şarlatanlığı ise "İlk"leri ötekileştirdi zira ilkler ile tıpa tıp benzer olmak ile beraber bilinç altına bir üstünlük formatı yüklendi. Nesiller boyu devam eden bu algı sorunu yerini niceliklerle korumuş, bunun farkındalığındaki niteliğe asla hoş bakılmamıştır.
 
Hele şu son jenerasyon pıtırcıkları ise bir umut sinyalini gösteremiyorlar. Umut ışığı yansın diye deniz feneri olmaya çalışıyorum dört yanım zincirlenmiş, bir yanı dikenli tel örgüler elimi yüreğimi kanatıyor. Ben ise aydınlatabilmek için dilim ve aklımla bu feneri tutmaya çalışıyorum.
 
Körpe beyinler, atalarının izinde... Yıkılması güç üstünlük egosunun duvarlarına “sevgi”, “saygı” aşılıyorum. Sevgi şırıngasını her insanın sevgiye istekli, boşluğundan sızdırıyorum. Bazen yeri geldiğinde çağlayanlar gibi hiddetlensem de, giriş kapısını kaç zamandır keşfetmişim.
 
Söz konusu olan bu geniş coğrafyaların insanları yaramazdır. Egolarından kurtulmaları bir hayli güç görünüyor mizaçları gereği. Gene bu mizaçları sonucu üstünsedikleri Tanrısal kurgu inançlarını bizatihi kendileri biçimlendirmişlerdir.
 
Sorun bu bağlamda düşünürsek “din” algı çorbalarında ilave ettikleri malzemelerden harmanlanmış görünmektedir.
 
İlaveten unutmamak gerek ki, mizaçlarında toprak fonksiyonlarına dikkat çekerken. Aynı topraklarda “ilk”ler de doğmuş, birbirinden beslenerek basamak basamak çıkmış bu yetmiyormuş gibi bir birlerini çürütmeye çalışmışlardır. Ego duygusunun bayrağını en yükseklerde dalgalandırarak.
 
-Tuanna Güzell

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Söz konusu olan bu geniş coğrafyaların insanları yaramazdır" Bu önemli tespitinize katılıyorum.

Kerim Korkut 
 22.04.2018 21:04
 

Sayin Kadioglu, tesekkur ederim.

Tuanna Güzel 
 11.08.2017 23:51
 

Ne kadar doğru gerçekten yaramazlık var. Hayır egosuzlara da bi tuhaf bakılmıyor mu? Aklıma hikaye vardı o geldi kısadan :) zamanın birinde egosu yüksek ve bi o kadar ürkek bi kral varmış. Hakimiyeti eşden gidecek mi diye bşr kahin getirtmiş bülmem nereden. Kahin demiş durum kötü bir zaman gelecek adamın gelip düzenini alt üst edecek. Bir ilaç hazırlayım köylünün suya katıver içen deliriverir. Sende onları kolayca yönetirsin. Kimse de kandırmaz. Kral tamam demiş. Hakikaten kendisine ayırdığı su haricinde suyu içen köylü deli olmuş. Bu sefer krallarını deli değil diye yuhlayıp tekfir etmişler. Baktı ki krallık da can da elden gidecek o da içip onlar gibi delirmiş... Böylece deli deli devam etmişler. Ego insana akıl almaz işler yaptırır ! Sevgiler dostum ..,

Meryem Kadıoğlu 
 11.08.2017 18:59
Cevap :
Tesekkur ederim yorumunuz icin Meryem Kadioglu  11.08.2017 23:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 126
Kayıt tarihi
: 22.04.16
 
 

Sorgulamakla meşgulum, her şeyi sorguluyorum. İzmir / Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster