Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '21

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
133
 

İhtiyaç Beğeni İlgi Yetenek

İçinde ilgi ve beğeni oluşmamış bir ortamın kovucuları çok olur. "Kov geçmek"ten zevk aldıkları için sınırlarını belirleyemedikleri ilkeli duruşlarla biçimlenmemiş ilişkilerinde örtülü şikayetler alır başını yürür. Manipüle haberler arenasında birbirinin dolduruşuna gelir, tatmin olurlar. 

Bir ilgi alanı geliştirmek imkansız mıdır?Takım çalışmasına yatkınlık aynı zamanda liderlik özelliğini içerdiği için bazı ilgilerimiz hakkımızda spesifik şeyler söyler. Özgünlüğümüz doğru anlaşılmadığında ya da biz yeterince ifade edemediğimiz zaman ortamla bağlantı kurmamıza kaynaklık etmek yerine engel olur. Ortamda yer edinmemize izin verilmez.

Belirli bir etkinlik ya da olay, duruma karşı yakınlık duymak,  hoşlanmaktır.

Herhangi bir şeye gereksinim duymak ihtiyaçtır.

Herhangi bir şeyi anlamak, kavrama ve gerçekleştirme potansiyeli, etki alabilmek-gösterebilmek yeterliliği ve gücü yetenektir.

Birinin kötülüğünü isteyen, ona zarar vermeye çalışan, zarar görmesinden yana davranışlar sergileyen düşmanca yaklaşmıştır. Güvenilen, gönüldeş olan dostlukla düşmanlık arasında uçurum vardır. Bir kimse ya dosttur ya da düşman. İkisi birden olamaz. Gösterdiği yakınlıktan fayda göremeyince düşmanlık tarafına geçenler menfaat gözetir.

İçinde ilgi ve beğeni oluşmamış bir ortamda bulunmak tercihiniz olmayabilir. Zorunda kaldınız belki de. Yanılgılarınız sizi oraya sürüklemiştir. Nedeni ne olursa olsun ortama uyumlanmak için kabul eşiğini geçmeniz gerekir. Kabul sınırları belirsiz olduğu için ortamda yer edinmeye çalıştığınız yanılgısına kapılıp tutunmanızı engelleyecek tavırlar sergileyecekler. Kendilerince haklı gerekçeleri vardır. Başlangıçta bu gerekçelerin yeterli olduğunu düşünüp nasılsa kabul edilmediğini fark edince uzak durur düşüncesiyle işlerine güçlerini bildikleri gibi sürdürürler. İlgi ve merak yoğunluğu ile çaba içinde olduğunuzu görünce yerleşmeye kararlı olduğunuza kanaat getirip birbirinden farklı ithamlarda bulunarak uzaklaştırmaya çalıştıklarında iyi niyet göstererek düşmanlık getirmediğinizi anlatmaya çalışırsınız. Okların biri diğerinin peşine atıldığında ve ne taraftan geldiğini, geleceğini kestiremediğinizde uyarılara aldırmak zorunda kalırsınız.

Ortamdan uzaklaştınız. Yetti mi?

Hayır!

Yok olmanızı isterler. Yok olduğunuzdan emin olduklarında zaferlerini gösterişle kutlarlar  veya neden uzaklaştığınızı anlamamış gibi size verilmiş değeri belgelemeye uğraşırlar.

Uğradığınız haksızlığın hesabını sormak için gerekli kuvveti kendinizde bulamazsınız. Hakkın ne olduğunu bilen vicdanında darasız tartar. Bu nedenle haklı çıkmaya çalışmaz. Yalnızlığa itilmek verdiğimiz değerin kuvvetincedir. Nezaketi korumak ve saygısızlık etmemek yüceliktendir. Alçaklık hüküm giydirir. Hükmün ne olacağını kimse bilemez. 

Örtülü şikayetleri, kov geçmeler, manipüle haberler... bittiğinde sizi gözetlemekten vazgeçmişlerdir. 

Uzun süreli suskunluklar kabahati kendinde bulmakla ilgili. Bilinçli bir sorgulama sisteminde-sabır- gelişirsiniz. 

Haklı çıktıklarına göre kazananın ve kaybedenin bir olduğu oyun sona erdi.

Şimdi yeni başlangıçlara gereksinim duymaktalar.

Kabahatli olduğunuzu baştan kabul ettiniz ve tüm kabahatlerin suçlusu olarak günah keçisi sayıldığınız için kendi uçurumlarınıza düştüğünüzde uçtuğunuzu farkettiniz. O vakitten beridir aralıksız çalışmaktasınız.Yeni başlangıçlara gereksinim duymuyorsunuz. kaldığınız yerden devam edeceksiniz. 

Farkında mısınız? Bir ekip çalışmasına hazırlanıyorsunuz aslında. 

Üst kadraja yükseldiniz.

Üst bir kimlikle fayda çoğaltacaksınız çünkü siz hayata dostluk getiren bir kabiliyetsiniz. Ekip ruhunuz sizi yönlendiriyor sadece kendi halinizde çalımaya devam edin. kaldırabileceğiniz kadar kuvvette içsel gerilimin iradesine alınacaksınız.  

Hayırlı ve uğurlu olsun. 

 

 

 

Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster