Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '11

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
786
 

II. ITU Antalya Avrupa Triatlon Kupası

II. ITU Antalya Avrupa Triatlon Kupası
 

II. ITU Antalya Avrupa Triatlon Kupası


2010 yılında Antalya’da ilk kez gerçekleşen ve Avrupa Triatlon Kupası’na puan veren, Antalya Avrupa Triatlon Kupası’nın II. si, bu yıl 3 Nisan 2011 tarihinde koşulacak. Geçtiğimiz günlerde, konuyla ilgili olarak yarış talimatnamesi Türkiye Triatlon Federasyonu’nun resmi sitesinde yayınlanmış ve ön duyurusunu sitemizde yapmıştık. 

Bugünkü yazımızda öncelikle geçtiğimiz yıl, ilk kez koşulan bu önemli yarışın bir özetini verip, ardından da önümüzdeki hafta sonu koşulacak olan 2.'si hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağız. 

I. ITU Antalya Avrupa Triatlon Kupası 2010 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Uluslararası Alanya Triatlonu müsabakasından sonra ülkemizde gerçekleştirilen ve Avrupa çapındaki ikinci önemli organizasyon olan ITU Avrupa Triatlon Kupası’na Akdeniz sahlinin incisi Antalya ev sahipliği yaptı. 

Antalya Valisi Alaadin Yüksel ve Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş’in çabaları sayesinde I. Antalya ITU Avrupa Triatlon Kupası herhangi bir aksaklık yaşanmaksızın tamamlanmıştı. 

Geçen yıl 25 ülkeden 150 sporcu kayıt yaptırmasına rağmen, İzlanda’daki yanardağ patlaması Avrupa hava trafiğinin felç etmiş ve 10 ülkeden yaklaşık 40 kadar sporcu organizasyona katılamamıştı. Bu yıl daha çok sporcunun katılımı beklenen ITU Avrupa Kupasının bir hayli çekişmeli geçmesi bekleniyor. 

Geçtiğimiz yıl, organizasyonda istenmeyen herhangi bir olumsuzluk yaşanmamış olmasına rağmen aynı şeyi Türk Milli Takımı sporcuları için aynı şeyi söylemek pek mümkün olamamıştı. ITU’nün yarış şartnamesine göre, 19 santigrad derecenin altındaki deniz suyu sıcaklıklarında wetsuit kullanımı serbest. Bu durumu bilen, yurtdışında gelen sporcular wetsuit ile yarışa katıldılar. Yüzme start’ı öncesi wetsuit giyen yabancı uyruklu sporcuların kol ve bacaklarına yazılan yarış numaralarının görünmüyordu. Wetsuit kullanımı ile ilgili olarak hakemler tarafından yapılan itirazlara, devreye giren organizasyon yetkilileri tarafından açıklık getirilerek, wetsuit kullanımında bir sakınca olmadığı kararı ile giyilmesine müsaade edildi. Türk sporcularımız ise wetsuit’siz yarışmak zorunda kaldılar. Soğuk suyun olumsuz etkileri yüzünden daha yarışmanın başında sudan geç çıkarak yarışmaya 1-0 dezavantajlı bir şekilde başlamak zorunda kaldılar. Bisiklet etabının da 8 tur üzerinden koşulması ise iyice tuz biber oldu. Elit Erkekler ve Elit Bayanlar kategorisinde Türk sporcularımız, Bisiklet etabında önde giden yarışmacılardan tur yiyerek diskalifiye oldular ve yarış dışı kaldılar. Bildiğiniz gibi ITU kurallarına göre tur yiyen yarışmacı diskalifiye oluyor. 

Geçtiğimiz yıl ki sonuçlara kısaca göz atacak olursak, Avrupa kupası, Genç Erkekler ve Genç Bayanlar Sprint Triatlon kategorisinde, 750 metre yüzme, 20 km bisiklet ve 5000 metre koşu etaplarından oluşuyordu. 01:05:51 saatlik en iyi derece ile Samet Büyükzöngür birinci olurken, 01:07:14’lük derecesi ile Fatih Özdemir ikinci, 01:09:34 ile Altay Öygünç ise üçüncü olmuştu. 

Genç Bayanlar'da 01:14:07 ile Esra Tarlasüren birinci olurken, ikinciliği 01:16:00 ile Ebru Doğan, üçüncülüğü ise 01:17:56’lık derece ile Ece Bakıcı almıştı. 

Elit Erkekler ve Elit Bayanlar'ın, Avrupa Kupası'na puan veren Olimpik Triatlon kategorisi etapları ise 1500 metre yüzme, 40 km bisiklet ve 10 km metre koşudan oluşuyordu. 

Elit Erkekler'in biricisi 01:49:58’lik derecesi ile Ukraynalı Andriy Glushcenko olurken, ikinci 01:50:05’lik derecesi ile İspanyol Jose Miguel Perez, üçüncü ise 01:50:23’lik derecesi ile Rusyadan Ivan Tutukin olmuştu. 

Elit Bayanlar'da ise birinciliği 02:05:10'luk derecesi ile Olga Dmitreva, ikinciliği 02:06:10 ile Szandra Szalay, üçüncülüğü ise 02:06:43 ile Irina Absyova almıştı. 

I. ITU Antalya Avrupa Triatlon Kupası 2011 : 

Ülkemizde bu yıl da sezon açılışı, tıpkı geçen sene olduğu gibi, nisan ayında ikinci kez koşulacak olan Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası yarışı ile olacak. Bu yarış aynı zamanda ITU' nun "Avrupa Triatlon Kupası'"nın ilk yarışı olacak. Geçen yıl 18 Nisan’da gerçekleşmiş olan yarıştan, 2 hafta daha erken koşulacak. Sezonun ikinci yarışı Antalya'dan bir hafta sonra Portekiz-Quarteira' da gerçekleşecek. 

ITU, bu yıl ki Avrupa Kupası’na katılım ücretini 50 Euro olarak belirlemiş. Elit Erkekler ve Elit Bayanlar kategorisinin ilk ona giren sporcularına dağıtılacak olan toplam para ödülü 12.500 Euro. Her iki kategorideki birincilere 1560’ ar Euro, ikincilere 1250’ şer Euro, üçüncülerine ise 940’ ar Euro para ödülü verilecek. 

Organizasyon, sporcuların şehir içi ulaşımını Senatur ile 30 Euro karşılığında sağlıyor. Konaklama için de Club Sera Hotel ile anlaşma yapmış ITU. Programa göre 2 Nisan Cumartesi akşamı saat 18:00’de yapılacak olan teknik toplantının ardından saat 19:00’da da makarna partisi düzenlenecek. 

Olimpik mesafe koşulacak yarışın start’ ı geçen yıl olduğu gibi kumsaldan verilecek ve işaretli dubalar arasında 2 tam tur yüzüldükten sonra geçen senekinden farklı olarak 6 tur üzerinden koşulacak bisiklet etabının ardından 4 turluk koşu etabı ile yarış son bulacak. 

Ortalama deniz suyu sıcaklığını 18 santigrad derece olması beklenen yarışta wetsuit kullanımı bu yıl da ITU tarafından serbest bırakılmış. Tıpkı Alanya’ da olduğu gibi karadaki etaplarının tamamı düz bir zeminde koşulan Antalya Avrupa Triatlon Kupası yarışının bu yıl çok daha fazla katılımcı ile çok daha renkli geçmesi bekleniyor. 

Diğer yandan da yazımız yayına hazırlandığı esnada federasyonun resmi sitesinde yayınlanan habere göre; 

"II. Antalya Uluslararası Avrupa Kupası Triatlon yarışlarına katılacak Milli Takım sporcuları yarışmalara hazırlık için Antalya da toplandı. 25 Mart Cuma günü başlayan ve 10 gün sürecek kampa, yarışa katılacak sporcularla birlikte genç milli takım sporcuları ile birlikte 25 sporcu katıldı. 

Yönetim kurulu üyesi Rahmi Soyuyüce’ nin sorumluluğunu yürüttüğü kampta, Teknik Koordinatör Yrd.Doç.Dr. Nevzat Mutlutürk, Antrenör Yüksel Işık ve Gürcan Atılmaz görev yapıyor. 

Kampta sporcular, Teknik ekip kontrolünde her gün, havuz ve deniz çalışmalarının yanında yarışmanın yapılacağı parkurda, bisiklet ve koşu çalışmalarını sürdürüyor." şeklinde bilgilendirme yapıldı. 

Freemeteo sitesinde yer alan 7 günlük hava tahmin raporuna göre önümüzdeki hafta sonu kesin olmamakla birlikte, Antalya'da hava sıcaklığı 22 santigrad derece civarında olacak ve yer yer yağış ihtimali söz konusu olabilir. Bu yılki yarışta, deniz suyu sıcaklığının 19 derecenin çok altında olması, tüm sporcularımızın özellikle dikkate alması gerektiğini düşündüğüm önemli bir konu. 

Yarışma sezonu öncesi çok iyi hazırlık yaptıklarına inandığımız milli sporcularına, Cyclingtr takımı olarak gönülden başarılar diliyoruz. 


Daha fazlası için cyclingtr.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 180
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4333
Kayıt tarihi
: 01.08.08
 
 

Kısaca -Yaş Grubu Türkiye Triatlon Şampiyonu, Vegan Triatlet, Türkiye Triatlon Federasyonu Eski B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster