Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '11

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
720
 

II. Yalova Triatlonu - 19 Haziran 2011

II. Yalova Triatlonu - 19 Haziran 2011
 

Yalova Triatlonu


18-19 Haziran Yalova Triatlonu yarışı koşuldu. Toplamda 198 sporcu ile Alanya Triatlonu’ ndan sonra en yüksek sayıda katılımcını kayıt yaptırdığı bir yarış oldu.

Dünya çapındaki Kona Hawaii Ironman Qualifier’ı Oğuz Omur, Kıbrıs’ lı Ironman Cem Dağdelen ve çiçeği burnunda henüz 2 Ironman’a katılmış olan Selçuk Bertan’ın katılımlarının yanında Büyük Erkekler kategorisinde Milli Takım Antrenörü Mert Onaran, geçen yılın şampiyonu Kemal Çobanyıldızı, Zülfü Karabulut, Bahadır Tama, Onur Calp, Samet Büyükzöngür, Onur Saydam, Altay Öygüç, Zekeriya Yücetürk gibi çok iddialı sporcuların yer aldığı hayli çekişmeli bir yarış oldu.

193 sporcunun start aldığı Yalova Sprint Triatonu’ nda Yıldız Bayanlar kategorisinde Gelibolu Ferdi Yelbesu Büyükzöngür, Yıldız Erkekler kategorisinde Gelibolu Ferdi Haşmet Can Haktan, Genç Bayanlar kategorisinde Altay Spor’ dan Ece Bakıcı, Genç Erkekler kategorisinde Altay Spor’ dan Ali Atlan, Büyük Bayanlar kategorisinde Altay Spor’ dan Çiğdem Gülgeç, Büyük Erkekler kategorisinde Atlantik Spor’ dan Zülfü Karabulut, Master Bayanlar kategorisinde Babaeski Spor’dan Cana Oyman, Master Erkekler 40-49 arası Balıkesir Karagücü’ nden Özgür Eriş, Master Erkekler +50’ da Balıkesir Karagücü’ nden Melih Işıkçı birinci geldi.
.
Geçtiğimi yıl ilki koşulan II. Yalova Sprint Triatlonu, Yalova Belediyesi ve valiliğinin, Türkiye Triatlon Federasyonu’ nu ile yaptıkları ortaklaşa çalışmalar ile geleneksel hale getirilmesi amaçlandığı görülüyor. Sezonun ilk triatlon yarışı olmasının yanında büyük şehirlere ulaşımın kolaylığı sebebiyle katılımın hayli yüksek olduğu gözlendi. Kıbrıs’ tan Tüfekçi Spor, Gelibolu Spor, Alanya Belediye Spor, Balıkesir Karagücü, Göztepe Spor, Altay Spor, Bursa Yüzme, İstanbul Rivamad, Deniz Kuvvetleri Gücü, Bakırköy Ataspor, Elise Spor, İzmir Yüzme Triatlon, Yalova Gençlik Spor, Pamuk Spor, Aliağa Gençlik Spor, Enka, Balıkesir Çelmak, Altın Kulaç, Sakarya Telekom gibi çok sayıda kulüp ve ferdi sporcunu katıldığı yarışmalar adeta festival havasında geçti. Bu denli yoğun katılımı önceki yıllarda Uluslararası Alanya Olimpik Triatlonu’ nda görmeye alıştığımız türden bir durum.

Yarıştan önceki gün

T.T.F. yarış öncesinde resmi sitesinde yapmış olduğu duyuruda “Teknik Toplantı”nın, Tigem tesislerinde (Tarım İşletmeleri Genel Müd.) olacağını duyurmuş ve sporcular için uygun konaklama seçeneği imkanını sağlayarak, bilgilerini vermişti. Yarıştan bir gün önce “Teknik Toplantı’ nın yapılacağı “Tigem Tesisleri” ne gelen idareci, antrenör ve sporcular akşamüstü saat 18:30 ‘da Teknik Toplantı” için bir araya geldi.

Federasyon Başkanı Hamdi Güneş ve Baş Hakem Aydoğan Ulaş yarış hakkında bilgi vermenin yanında bu yıl yapılan bazı değişiklikler hakkında bilgilendirme yaptılar. Değişikliklerden ilki geçtiğimiz yıl uygulanması amaçlanan fakat bu yıla kalan “Sezon boyunca sporcunun aynı numara ile yarışması” kuralının kesinleştiği bilgisiydi. Bir diğeri ise bu yıl ilk kez “Masterlar” kategorisinin 50 yaş altı ve 50 yaş üstü şeklinde iki ayrı gruba ayrılması şeklinde oldu.

Kural ihlalleri hakkında da iki önemli hatırlatma yapıldı. İlki bisiklet etabında farklı kategorilerde yarışan sporcuların birbirlerine “Draft” yaparak kural ihlali yapmalarına müsaade edilmeyeceğini, bir diğeri ise değişim alanında malzemelerini sepete koymayan sporculara ceza verileceği yönündeydi. Teknik Toplantı’nın ardından verilen makarna partisinde birçok sporcunun kaynaştığı gözlemlendi. Cyclingtr olarak biz de makarna partisinde tanınmış birkaç isimle sohbet etme imkanı elde ettik. Sohbetlerimizden birini başarılı Ironman Oğuz Omur’ la yaptık. Omur’a; “ Bu yıl diğer yurtiçi yarışmalara katılacak mısınız?” diye sorduk. Omur: “ Bildiğiniz gibi geçen yıl Arizona Ironman’ de yaş grubunda 5. olarak “Kona Hawaii Ironman” qualifier’ı (dereceye girerek katılma hakkı kazanmak) oldum. Ekim ayındaki Kona Hawaii için hazırlık süreci başlayacak ve onun öncesinde Yalova Triatlonu’ nuna katılmak istedim.” Şeklinde cevap vermiştir.

Bir diğeri ise değerli spor adamı Cem Dağdelen ve berberinde Kıbrıs’tan gelen Tüfekçi Spor Kulübüydü. Cem Dağdelen’ le sohbetimizde hem “Ironman Çin” hem de Kıbrıs’ ta 20 Kasım’ da düzenlenecek olan “Kasım Şakası” adlı yarı Ironman mesafesi yarışını sorduk. Dağdelen: “Mayıs ayında iptal edilen “Ironman Çin” yüzünden çok sıkıntı yaşadım, moralim bozuldu. Türk Hava Yolları rezervasyon iptaline karşın 2800TL’lik biletimizin 1800TL’sini geri ödedi. Konaklama ve benzeri konuda bir sürü sıkıntılı iptal süreci yaşadık. Moral olarak oldukça etkilendik, şimdi 2 hafta sonraki “Ironman İsviçre”ye katılma hazırlıkların yapıyoruz. Diğer yandan “Kasım şakası” yarışı kesinlikle düzenlenecek, o konuda herhangi bir tereddüt yok. Kayıtları Temmuz ayında internet sitemizin bitişi ile beraber başlayacak.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Bir diğer Ironman ise son yıllarda “Büyük Erkekler” kategorisinde yarışan Enka Spor centilmen sporcusu Selçuk Bertan idi. Geçtiğimiz günlerde Ironman 70.3 İsviçre’ye katılan Bertan ile yaptığımız görüşmeyi, Türk Ironman’ler adı altında yayınladığımız röportaj yazı dizimizde tanıtmaya çalışacağız. Bu yıl yurt dışında iki Ironman 70.3 bitiren sporcuyu daha yakından tanıtarak önümüzdeki günlerde Kıbrıs’ ta gerçekleşecek olan ve birçok sporcumuzun katılmayı arzu ettiği “Kasım Şakası” yarışına hazırlık açısından faydalı olacağına inanıyorum.

Yarış gününe ait haber ve fotoğraflarını görmek için cyclingtr.com' u tıklayın 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 179
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4276
Kayıt tarihi
: 01.08.08
 
 

Kısaca -Yaş Grubu Türkiye Triatlon Şampiyonu, Vegan Triatlet, Türkiye Triatlon Federasyonu Eski B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster