Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '16

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
2091
 

İİBF'linin çaresizliği

İİBF'linin çaresizliği
 

Her yıl binlerce kişi İİBF'den mezun oluyor ve çoğu iş bulamama sıkıntısından dert yanıyor. Bu durum öğrenciler için hiç de iç açıcı değil. Tahminlere göre yılda 500 bin İİBF'li mezun oluyor ve şuana kadar 2012'den bu yana mezun olan İİBF'lilerin sayısı 1.5 milyon civarına ulaşmış durumda. Bunlarda 400/500 bini şuan işsiz durumda.

Eğitim Yetersizliği?

Her üniversitenin ayrı bir eğitim sistemi var ama ben İİBF'lilere verilen eğitimin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Tamamen kitap üzerine yoğunlaştırılmış ve hiçbir uygulama olmadan mezun oluyoruz. Yani İİBF'li olmak sadece vize ve final sınavlarını geçmekten ibaret. Bu da öğrencilerin mezun olduktan sonra elini kolunu bağlıyor.

KPSS Hikayesi?

Kpss İİBF'linin tek umudu sanırım. Tabi orda da başarılı olmak için extra meziyetler gerekli. Bir kere en az 80-85 puan almak zorundasın ve bir de tabi ki torpil. Adaletsizliğin sembolü. Atanman için bu şartları yerine getirmen lazımken bir de daha mühendislere tanınan İİBF alanlarından birine atanma fırsatı var. 500 bin kadar işsiz İİBF'linin eli boş gezdiğini göre göre önleri tıkanıyor.

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eski İstanbul İTİA mezunuyum.Zaten biz mezun olur olmaz Marmara Üniv.İktisadi İdari Bilimler oldu..Yıl 1980..O zaman bile işe girmek için çalmadığımız kapı, başvurmadığımız yer kalmadı ama bereket ki şimdiki gibi yüzbinlerle ifade edilen işsiz mezunlar ordusu olmadığı için çok geçmeden bir iş bulabildik.Şimdi durum gerçekten içler acısı..neredeyse küçük bir ülke nufüsü kadar işsiz İBİF mezunu var. Bu gerçek bilindiği halde hababam yeni bölümler açılıp, onbinlerce öğrenci alınıyor.Hele hele tamamen siyasi değerlendirmelerle ilçelerde açılan İBİF'lere ne demeli? Artık okurken iş tecrübesi, bir-iki yabancı dil, bitirdikten hemen sonra master yapmayan işe girmeyi aklına getirmesin..Gerçek böylesine acı olduğu halde yüzlerce İBİF açılıp, onbinlerce öğrenci alınmaya devam edilsin..Ne diyelim? Allah hepsinin yardımcısı olsun..

mustafa semih arıcı 
 17.03.2016 17:18
 

İktisat fakültesinde İşletme bölümünden de mezun olduğum için problem yaşamadım ANCAK İİBF mezunlarının durumun farkındaydım ilk defa bir çığlık okudum ve gerçekten vahim bir konu, tüm mezunlar seslerini duyurmalıdırlar. Kolaylıklar diliyorum.

Kadri KANPAK 
 14.01.2016 7:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 757
Kayıt tarihi
: 09.06.15
 
 

Eskişehir de öğrenciyim. Daha çok edebiyat, spor alanlarıyla ilgiliyimdir. Sosyal sorumluluk proj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster