Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
835
 

III. Dünya savaşı var ufukta

III. Dünya savaşı var ufukta
 

Internetten Alinti


Kredi krizi ardından gıda krizi ve derken dünyanın en büyük ortaklarından Hollanda Kraliyet hava yolları KLM ve Ortağı Fransa hava yolları Air France artan petrol fiyatları nedeniyle zararda olduklarını açıkladılar. Gıda krizinin nedenide yine petrol fiyatlarının artısı nedeniyle biyo-yakıt olarak mısırın kullanılması gösterilmisti.

Dünya, yer değiştiren fay hatlarının yeri sarsması yetmiyormuş gibi birde siyasi, ekonomik ve sosyal bocalamaların verdiği sarsıntınlarla alt üst oluyor hergeçen gün. Bu yazıyı Amsterdam-Rotterdam arası tren yolcuğu sırasında yazarken bir bir geçtiğimiz doğa manzaraları bana 9/11 olaylarından sonra yaşanan dünya çapında siyasi gelişmeleri anımsatıyor tek tek.

9/11 olaylarının hemen ardından Amerika baskanı George Bush Saddam’ın ‘nükleer silah’ ürettiği gerekçesiyle Irak’ı işgal edeceğini açıklamış bizde savaş karşıtı saf vatandaşlar olarak bu haksız işgali protesto etmek amacıyla Amsterdam Museumplein’de bulunan Amerika başkonsolosluğunun önünde protesto eylemleri yaparken yanımıza yaklaşıp bize ne için eylem yaptığımızı soran bir adamın sözlerini anımsadım ‘ülkesinde terör eylemleri yapıldı ve haklı gerekçeler ile ırak’ı işgal ediyor Amerika’. Hollanda ise Amerikaya II. dünya savaşı sırasında Alman işgalinden kurtarmasından dolayı vefa borcunu kanıtlayabilmek için olsa gerek destek verdi Irak’ın işgalinde. Bağdat ele geçirildiğinde işgal güçlerinin ilk yaptıkları iş ise petrol bakanlığını ele geçirmek oldu.

Geçen yıl George Bush önemli bir açıklaklama yaptı ‘Amerika'nın petrol rezervleri hızla tükeniyor ve Amerika siyasal iktirsarsızlıklarla boğuşan Ortadoğu ülkelerine bağımlı’. Ortadoğudaki sınırların değistirileceğine yönelik iddiaları ve ortada gezinen ‘yeni ortadoğu haritasının’ doğruluğunu kanıtıydı belki Bush’un sarfettiği bu tümceler. Amerika'nın stratejik çıkarlarına uygun sınırların ilk çizgileri atıldı biz sıradan insanlar olarak günlük yaşantılarımızı devam ettirirken. Kimbilir belkide birilerinin iddia ettiği gibi 9/11 olaylarının ardında bilhas Amerika’nın kendisi var ve Ortadoğuda Petrol kaynaklarının üzerinde bulunan Müslüman ülkelerin sınırlarında yapılacak oynamaları Avrupa ve Amerika halkınında desteğini elde edebilmek için Müslüman olmayan ülkelerde yaşayan insanlar arasında Islam fobisi yaratılması gerekiyordu belkide.

Amerikalı ünlü yönetmen Michael Moore Fahrenheit 9/11 belgeselinde Bushlar ile Suudiler arasındaki ticaret ortaklığını, Suudi Arabistan kökenli Osama Bin Laden’nin Liderliğini yaptığı El Kaide’nin Finansal dayanağının yine Arabistan olduğunu ortaya koyuyordu. Suudi kralı 2005’te vefaat ettiğinde tüm büyük devlet liderlerinin katıldığı cenaze töreni çok çarpıcıydı. Aslında oyun içinde oyun olduğunun, gizli kapılar arkasında kirli çıkar ilişkileri yumağının birer kanıtıydı adeta izlediğimiz görüntüler. 9/11’dan sonra Hollanda da dahi yerli halkın müslüman göçmenlere karşı tutumu tamamen değişti. Avrupada yaşadığımız bu toplumsal gelişmeleri insanın tüğlerini ürperten korku filmi gibi izliyoruz. Amerika Avrupa birliğiyle müttefik oluşturma yolunda sağlam zemin oluşturmak için gösterdiği çabalarda oldukça başarılı oldu. Iraktan sonra hangi ülkelerin işgal edilerek sınırları oytatılmaya çalışılacağı önceden öngörülüyor zaten. Işgal edilecek ülkelerin işbirliği yaparak işgal’e direnmeleri bölgesel savaşı genişletip başka bölgelerede sıçratabilir ki böyle bir gelişme dünyayı III. Dünya savaşına sürükler. Her ne kadar ''birilerinin'' çıkarları için yaşadığımız ülkelerden binlerce kilometrelerce uzaklıkta savaşlarda ölen insanlar için içimiz acısa da bu savaşın kendi yakınlarımıza kadar sıçrayabileceği düşüncesi insanı ürkütüyor. Bazı ülkelerin elinde bulunan nükleer silahları kullanmarı insanlığın sonunu getirir. Doğaya ve üzerinde yaşayan tüm canlılara yaşama hakkı tanımayan insan denen … en sonunda kendi kendinide imha edecek böyle giderse birgün.

Umarım yalnızca bir paranoyadan ibarettir beni korkutan kaygıların nedeni ve izlediğim savaş filmlerinin etkisiyle beynimde oluşturduğum bir senaryodur….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Pınar kaleminize sağlık yazınızda belirttiğiniz dünyamızın geşeceğiyle ilgili endişelere katılmamak elde değil. Köle ticareti,buharın bulunmasıyla başlayan sömrügecilik halen devam ediyor. Ama bugün modern bir giysi içindeki sömürgecilik gelişmiş ve varlıklı ülkelerin ve ülke topluluklarının global sermaye hareketleriyle bir virüs gibi yoksul ulusları kuşatmış durumda. Birde zengiliklerini kaybetme korkusundaki modern ülkeler bu sömürgeciliği acımasızca tek güç yada süper güç olan ülkelerin arkasına sığınarak banada pastadan bir pay düşer diyerek destelkliyorlar maalesef. saygılarımla yorumumu yanıtlarsanız sevinirim

AHMET TÜTÜNCÜ 
 12.06.2008 21:38
 

aslında bütün mesele kirlenmiş bir dünyada doğruyu nasıl bulacağımızdır. belkide savaşa karşı net bir tavır ortak payda olabilir. tüm halkların ortak yaşam iradesini istemek, ezilen tüm sınıf ve cinslerin ezilmesine karşı koşulsuz destek olmak. sömürüye karşı ortak tavır, çalışma saatlerinin azaltılması vb net önermeler etrafında bir yapılanma en azından devletlerden bağımsız bir irade oluşabilir. belkide tüm orduların lağ edilmesi istenmeli ne bileyim işte o kadar çok fikir varki burası yeterli değil. kalemine sağlık. sevgiler.

Ali BAKMAZ 
 12.06.2008 8:39
 

Özlem Hanım, korkularınızda haklısınız. Ayrıca, ABD- Suudi ilişkisi de gösterilenlerden çok daha derin... Savaşlar sürecek elbette; ama artık farklı teknolojilerle ve yöntemlerle. Olan, kendini vazgeçiremezleştirememiş ve çağın gerisinde kalmış uluslara, toplululara olacak! Umarım biz onların içinde olmayız. Bilime sarılırsak eğer... Sevgiyle... MS

Mehmet Sağlam 
 04.06.2008 16:00
 

Avrupa-Hollanda medyasınında tahlilinden ve yansımasından oluşan düşüncelerdir diye düşünüyorum, Sadece filmlerden yankılanma olmasa gerek. Sağlıklı sevgi dolu mutluluklar.

Nariçi 
 30.05.2008 18:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 768
Kayıt tarihi
: 23.01.08
 
 

Aralık 1979'da bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Avanos'ta dünyaya geldim. Egitimciyim ve suanda H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster