Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
529
 

İki aylık kullanıma bir aylık fatura niye?

İki aylık kullanıma bir aylık fatura niye?
 

Türkiye'nin ilk ve tek özelleştirilen su ve kanalizasyon işletmesi (Akfen Güllük Çevre ve Su Yatırım Yapım İşletme A.Ş.) Güllük'te. Biz bu yüzden yıllardır Türkiye'nin en pahalı su ve atık su bedelini ödüyoruz. Bununla da kalmıyor; işletmenin kural dışı, yanlış uygulamalarından kaynaklanan sorun ve anlaşmazlıklarda aboneleri suçlayıcı tavırları ve sürekli biz "Sözleşmeye uygun davranıyoruz. Sözleşme bize bu hakkı veriyor" tarzındaki savunmaları cabası!

Geçen yıl birçok aboneye "... TL.'lik su borcunuzu ödemediğin için suyunuz kesilecektir" şeklinde kağıtlar gelmişti. Bunların çoğu yazlıkçı. Yani nisan, mayıs ayında geldiklerinde belki de 15-20 TL. Tutarındaki su borçları yüzünden sularını kesilmiş bulacaklar ve faiziyle ödedikleri su faturalarının daha da üzerinde (bildiğim kadarıyla 60 TL.) "açtırma" parası ödeyeceklerdi. Neyse ki; ebeveynlerimin posta kutusuna gelen notu bulup, hesap ekstrelerini kontrol edince, ödeme talimatıyla ödenen diğer tüm faturalar gibi, sözü edilen dönemdeki faturanın da ödenmiş olduğunu gördüm. Bunu belgeleyip, Akfen'e gittiğimde, "Aaaa hakikaten öyleymiş. Sorun sistemden kaynaklanıyor. Bilgisayar kayıtlarımızdaki aksaklık nedeniyle, başka abonelerimizle de benzer durumlar yaşandı" dediler. Peki, ben bunu belgeleyemeseydim ya da abone ödeyip ödemediğine kendisi de emin olamasa?... Mükerrer ödeme yapılması kaçınılmaz. O zaman, "Hep yanlışlar düzelsin, daha iyi ve güzel şeyler olsun diye yazıyorum; ama, beni eleştiriyorlar yazdığım için, bu kez de yazmayayım" dedim.

Amaaa, son aylardaki yanlış uygulamaları, Akfen A.Ş.'nin ve işletme müdürünün de iyiliği için yazmam şart. Zira, artık çok sıkı denetimler ve ceza almamak için her şeyi kuralına ve sözleşmeye uygun yaptıkları konusunda ısrarcılar. Peki öyle mi gerçekten?

80 TL.'lik kullanıma 140 TL.'lik fatura!

Sonbahar başladığından bu yana, hem su hem de elektrik faturalarımız iki ayda bir geliyor. Su faturalarıyla, elektrik faturalarının bedeli başa baş nerdeyse! Evvelki faturada 15 metreküp su kullandığım görülüyor ve 31 liralık atık su bedeliyle birlikte fatura tutarı 108 TL. Zaten ayda ortalama 8 metreküp kadar su kullandığımdan, iki aylık kullanım bedeline itiraz etmeden ödemeyi yaptım. Son gelen faturada ise 18 metreküp su kullandığım, 81 TL. Su kullanım bedeline 40.5 TL. Atık su bedeli ve yaklaşık 20 TL. KDV eklenince 140 TL. Ödemem gerektiği anlaşılıyor. 15 metreküpün üzerindeki kullanıma "Katlamalı tarife" uygulandığını bildiğimden, faturamı ödemeye gittiğimde, aslında iki aylık kullanıma ilişkin faturanın buna uygun (ayda 9 metreküp su kullanılmış gibi) hesaplanması gerektiğini söyledim. (Geçmiş yıllarda bir iki kez böyle yapmışlardı ve yaklaşık 15 -20 TL. farketmişti.) Görevli memurdan (Emine Hanım) ve işletme müdüründen (Arzu Hanım) benzer yanıtları aldım: Sayaçlar apartman içinde bulunduğundan, kapıyı açacak kimse yoksa, dış kapıyı sürekli açık bırakmalıymışız. Hem ev sahibine birkaç kez uyarı iletisi yollamışlar, kapı kapalı olduğundan sayaçları okuyamadıklarına ilişkin... O zaman ya sayacı okuyup ya da fotoğrafını çekip, Akfen'e iletmeliymişiz ki, zamanında aylık fatura kesebilsinlermiş. Oysa, şirketin internet sitesinin ana sayfasında aynen şu ifade var: "ABONELİK SÖZLEŞMESİ 15. MADDE GEREĞİNCE, SU SAYAÇLARININ OKUNMADIĞI HALLERDE, O TAHAKKUK DÖNEMİ İÇİN VARSA, ESKİ DÖNEMLERE KIYASEN FATURALANDIRILIR." Ayrıca, bana katlamalı tarifesiz ödeme gibi bir ayrıcalık yapamazlarmış. Geçmişteki bu tür uygulamalar kural dışıymış; artık, her şeyi kuralına ve sözleşme hükümlerine uygun yapıyorlarmış. ("O sözlemeyi de... imzalayanları da... Bir görsem keşke!" derken, gördüm ve asıl bombayı ondan sonra, yazımın ilerleyen satırlarında patlatıyorum!)

Bu yasa dışı bir uygulama değil mi?

Tam bu noktada işletme müdürüne sorduğum, ama yanıtını alamadığım soruyu sizlere; özellikle de işletmecilikten, maliyeden anlayanlara ve belediye yetkililerine yöneltmek istiyorum: Madem biz apartman kapısını açık tutmayarak sayaç okumalarını engellediğmiz ve kendi sayaçlarımızı okuyup onları bilgilendirmediğimiz için "katlamalı" faturaları ödemek zorundayız; Akfen niye 2 aylık dönemi ve su kullanımını kapsayan faturaları, bir aylık döneme aitmiş gibi kesiyor? Örneğin; iki aylık döneme ilişkin bir önceki (15 metreküplük ve 108 TL. Tutarındaki) faturanın dönemi 28.9.2015 – 27.10.2015. Yine iki aylık bir dönemi kapsayan bir sonraki (18 metreküplük 140 TL. Tutarındaki) faturamın dönemi de 25.11.2015 – 28.12.2015 yazıyor. Eeeee Ekim – Kasım dönemi faturası nerede peki? Sanki ben 1 ay boyunca deli gibi su kullanıp, zevkime muslukları açık bırakıp fahiş bir fatura ödemeye bayılıyorum. Sonraki ay birden bire akıllanıp tek damla su kullanmadığımdan fatura bile kesilmiyor. Sonra yine kendimi kaybedip bir ayda 18 metreküp su kullanıyorum!...

Sorunun yanıtını artık bildiğim kanısındayım: SÖZLEŞME HÜKÜMLERİNE GÖRE, AKFEN ANCAK BİR AYLIK KULLANIM SÜRESİNDE AŞIM OLURSA, KATLAMALI TARİFE UYGULAYABİLİRMİŞ. !!!

İşletme yönetici ve çalışanları, hem sözleri hem de uygulamalarıyla, sözleşme hükümlerine ve kendi internet sitelerindeki açıklamalara ters düşüyorlar!

Bu arada geçenlerde İzmir'deki bankacılar, ebeveynlerimin hesap ekstrelerinde Güllük'e ilişkin su fatura bedellerini görünce, "Yazlıkta suları açık unutmuş olmayasınız, yoksa yüzme havuzunuz mu var" gibi sorular yöneltme gereği duymuşlar haklı olarak. Yüzme havuzumuz yok ama, Akfen, bu faturaları kestiği abonelerinin para içinde yüzdüğünü sanıyor belki de. Öyle ya "Gık"ımızı çıkarmada, itiraz etmeden ödememiz bekleniyor.

Biz bu konuları gündeme ve dile getirdiğimiz için birilerinin tepkisini çekiyoruz. Ama, bizlerin hakkını koruyan ve bizleri savunan bir yerel yöneticimiz de yok ki! Yerel seçimlerden sonra bizi muhatap saymayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Güllük'te yaşasaydı ve ortalama gelir düzeyinde bir yurttaş olsaydı, bu sorun belki de çoktan çözümlenirdi. Vaatlerle değil; gerçekten Güllük'ün "Su=Akfen" meselesini çözen siyasetçiye oyum. Çünkü "30 küsür yıllık özelleştirme sözleşmesi"ne bizleri mahkum edenlere, maduriyetimize çözüm üretip uygulamayanlara oyum yok!

Gülçin ERŞEN – 3 Ocak 2015 / Güllük

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 840
Kayıt tarihi
: 06.07.11
 
 

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (İletişim Fakültesi) Radyo ve Televizyon Bölümü mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster