Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
802
 

Iki cins kadın vardır.

Iki cins kadın vardır. Iyi bildiğimiz gibi, sen birinci cinsden değilsin. Sen canım...... bir sürtüksün.

"There are two kinds of women and you, as we well know, are not the first kind. You, my dear, are a slut." Evet, Victor Kamarovsky'nin Lara Antipova'ya söylediği sözler bunlar. Boris Pasternak'ın Doctor Zhivago isimli romanını belki okumuşunuzdur, ama filmini mutlaka seyretmişinizdir. Ben bu filmi belki on defa seyrettim her defasında daha fazla zevk alarak. Yüz defa da seyretsem bıkmadan, usanmadan, sıkılmadan belki daha fazla zevkine vararak seyredeceğim bir film. Ben bu filmi o kadar sevdimki, müzikle hemen hiç alakası olmayan bir kişi ve bu konuda tamamen kabiliyetsiz birisi olmama rağmen, ellibeş yaşından sonra piyano dersi almaya başladım ve şimdi iyi kötü bu filmin fon müziğini çalabiliyorum, beni en çok etkileyen ve dinlemekten hiç bıkmayacağım bu müziği.

Peki bu filmi neden bu kadar çok sevdim, bilmiyorum ama kendi kendime düşünüyorum. Bir defa müzik muhteşemdi. Omer Şerif (Doctor Zhivago) muhteşemdi, sonradan moda olan paltosu, kazağı muhteşemdi. Julie Christie (Lara) muhteşemdi, muhteşem güzeldi. Bir sürtük olabilir ama bu belkide evleneceği adamın karakterinden kaynaklanıyordu, yani safkan ihtilalci, genç idealist Sidelnikov. Bakın Lara'nın daha evlenmeden önce tanıştırdığı Sidelnikov (Tom Courtenay) için kısa bir görüşmeden sonra Kamarovsky nasıl bir karakter tahlili yapmıştı; "There are two kinds of men and only two. And that young man is one kind. He is high minded. He is pure..... He is the kind of man who breeds unhappiness, particularly in women." Evet Sidelnikov böyle bir adamdı, ihtilalci, inanmış, fanatik, idealist, ve bütün ihtilalciler gibi acımasız ve gaddar; o kadar ki yanlışlıkla suçsuz bir köyü yakıp yıktıktan ve insanlarını perişan ettikten sonra bu yanlışlığın farkına vardığı zaman, "ne farkeder, mühim olan bir mesaj vermekti" diyebilecek kadar.

Lara, Ömer Sherif'le karşılaştıktan sonra hiç de bir sürtük gibi davranmadı. Tam tersi, bir metres olmasına rağmen, her erkeğin arzu duyacağı, sahip olmayı isteyeceği, güzel, sadık, saf, tutkulu, romantik, fedakar bir kadın olmuştu. Kimbilir belki her kadında bu vasıfların hepsinden biraz vardır da, karşılarına çıkan adama göre bu vasıflarından bazıları öne çıkar.

Filmdeki diğer karakterler, Tonya (Geraldine Chaplin), Kamarosky (Rod Steiger), General Yevgraf Zhivago (Alec Guinnes) de olaganüstü güçlü karakterleri büyük bir başarıyla canlandırıyorlardı.

Filmin beni çok çeken bir diğer yönü de bir ihtilalin analizi olması idi. Rusyada ihtilali yapanlar da aynı fransız ihtilalindekiler (ve hemen diğer bütün ihtilallerdekiler) gibi hürriyet, eşitlik, kardeşlik getireceklerini vadederek iktidara geldiler. Sonra ne oldu.....Yirmi milyon kişiyi mahkemesiz, savunmasız yargısız öldürdüler, bir o kadarını da sürdüler yerlerinden, yurtlarından ettiler. Herhalde çarlık zamanında bunun yüzde biri kadar adaletsizlik, gaddarlık ve sefalet olmamıştır. Fransız ihtilalcileri de güya entel, okumuş, burjuva sınıfındandı. Hürriyet, eşitlik, kardeşlik getireceğiz diye kralın ve kraliçenin boynunu kestiler. Danton bir megoloman, Robespiyer bir yarı deli idi ve ekmek kuyruğunda şikayet edenleri bile hiç tereddüt etmeden giyotine gönderiyorlardı. Herhalde kral zamanında bunun yüzde biri kadar yargısız infaz yapılmıyordu ve sefalet ve hüriyetsizlik bunun yüzde biri kadar bile değildi. Ihtilalin son zamanlarında giyotine gidenlerin sayısı ayda sekizyüzü bulur olmuştu.

Eğer bu filmi bugüne kadar seyretme fırsatınız olmadıysa, lütfen bir cd veya dvd sini bulup seyredin ve seyrederkende beni hatırlayın. Pişman olmayacaksınız.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Ali Adnan Bey, cevabınız için teşekkür ederim. Ben aslında kurulduğu günden beri ANAP'lıyım. Ancak maalesef yıllarca Genel Merkezde çalışmış biri olarak yok olan partimin acısını çektiğimi belirtmek isterim. Ancak bugünün koşullarında GANDİ'yi en demokrat ve ANAP çizgisine yakın hissettiğim için YENİ CHP'yi desteklemeyi tercih ediyorum...Halen sık sık görüştüğüm Mesut Yılmaz'ın da partiyi DP ile birleştirmek ve daha doğrusu Merkezde güçlü bir sağ tandanslı parti oluşturmak için son dört yıldır ne büyük bir çaba harcadığını biliyorum... CHP'den başka çaremiz kalmadı hep beraber desteklemeye ne dersiniz?

Nuran ERAN 
 04.04.2011 20:34
Cevap :
Nuran Hanım, cevabınız için teşekkürler. Bir zamanlar ANAP lı olduğunuza göre Turgut Özal başlıklı yazımı da okumanızı öneririm, zaten çok kısa. Kemal Bey'i ben de beğeniyorum, efendi ve olumlu bir duruşu var. Bence Baykal'dan daha sempatik. Ama benim henüz CHPli olmaya niyetim yok. Bununla beraber her partiye, görüşlerine, başkanlarına ve üyelerine saygılıyım.  05.04.2011 13:20
 

Filmi o kadar güzel yorumlamışsınız ki....kutluyorum. Ayrıca biraz tesadüfen okudum sizi ancak bundan sonra devamlı tüm yazılarınızı okumalıyım..selamlar...

Nuran ERAN 
 04.04.2011 11:26
Cevap :
Teşekkür ederim Nuran Hanım, bana cesaret verdiniz. Ben de ODTÜ 1968 de bitirdim ama benim o zamanlarda da sağcılıkla, solculukla pek alakam yoktu. Şu anda muhafazakarım diyebilirim, galiba bu biraz sağ oluyor ama CHP li olmadığımı peşinen ve dürüstçe söylemeliyim:) Sizin yazılarınıza şöyle bir baktım, bir iki yerde CHP harflerini gördüm ve galiba Nuran Hanım CHP li dedim :) Yanılıyormuyum acaba?  04.04.2011 13:38
 

Ben de Amelie filminin müziklerini dinledikten sonra piyano dersi almaya karar verdim. En kısa zamanda bunu yapacağım. Film ise müzikleri kadar güzel olmamakla birlikte modern Fransız sinemasına bir örnek olarak keyifle izlenebilir. Selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 21.03.2011 13:03
Cevap :
teşekkürler... bilmukabele selam ve saygılar.....  21.03.2011 13:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 915
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster