Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
312
 

İki dünya bir profile sığmaz; özgür insan resimlerde de yalnızdır

İki dünya bir profile sığmaz; özgür insan resimlerde de yalnızdır
 

Özgürlüğün tanımı konusunda insanlarla anlaşamıyoruz. Sizler kendiniz için belli bir özgürlük formatı belirleyip buna göre yaşayabilirsiniz ama özgürlük budur, başka olmaz diyemezsiniz. Yani elbette özgürlük ucu başı belli olmayan bir kavram değil ama işte özgürlük dağların arkasında saklıdır, yükseldikçe onu görebilirsiniz. Görebildiğiniz her şeye özgürlük demenizde sakınca yok.

Özgür insanın yalnızlığı yalnızlık değildir ki zaten yanında yöresinde kimse olmasa bile o yalnız değildir; yalnızlık salt insanla giderilmez. Hatta bilakis yalnız profiller özgürdür. Bunlar yalnız kalmamak için yalnızdırlar çünkü insan en çok yalnız olmadığını düşündüğü anda yalnızdır. Özgürlük eylemdir ve her eylem herkesle olmaz; bu nedenle özgür ruhun aradıkları dışındakiler gereksizdir.

Özgürlük etrafınızdakilerle yaşadığınız çılgınlıklar değil kendi ruhunuzun çılgınlıklarıdır. Hayatın dışına çıkmadan özgür olamazsınız; insanların peşinizden gelemediği gidişler hayatın dışıdır. Bir fotoğraf karesinde iki insan varsa bunlar anlaşmış demektir. Anlaşarak özgürlük olmaz; peşinden giderek ya da arkasından sürükleyerek özgürlük olur. Ancak bu pozisyon kölelerin ve efendilerin durumuyla karıştırılmamalıdır. Çünkü peşinden giden ya da arkasından sürükleyen bunu tutkusu için yapmaktadır.

Evrende Tanrı’nın karşısına konulabilecek tek şey özgürlüktür. Bu karşısına konulma Tanrı’yı reddetme anlamında değildir. “Varsa günahlarım işleyip cehennemine geliyorum ya da yaptıklarımın günah olduğunu düşünmüyorum” demektir. Ruhunuz özgürse hiçbir güç sizi özgür davranmaktan alıkoyamaz. En kötüsü ruh bedeni mezara bırakır ve özgürlüğüne devam eder. Ruhu özgür olmayan dağlarda bile köledir. Kerim Korkut’un ruhu özgürdür; fakat korkak bedeni özgür ruhuna ayak bağı olmaktadır. İhtimal ki ruhum bu işe yaramaz bedenimi Azrail’e teslim edip evrenin göklerinde uçmaya devam edecek!

Özgür insan için yalnızlık sorun değildir. Ona sadece özgürlüğünü birlikte yaşamak istediği kadar insan gereklidir; fazlası rahatsızlık verir. Çünkü bazı özgürlükler yalnız yaşanmaz. Bu nedenle özgür insanlar pek fazla kalabalıktan hoşlanmazlar. Özgürlükleri birlikte yaşayacakları partnerler ararlar. Bu ifadeler özgürlüğü sadece cinsellik olarak algılayan basit insanlar tarafından çarpıtılır. Özgürlük her şeydir. Bir insan özgürse başka hiçbir şey olmadan yine insandır. Başka her şey olsa bile özgür değilse yarım insandır.

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Boşverin saç bu, gelir de gider de:))) Alınmadım.)

Sevim Güney 
 05.01.2016 13:09
Cevap :
Söylemesi kolay, kafaları değişek ablam!Sağlık ve mutluluk dileklerimle arkadaşıma.  06.01.2016 11:40
 

Katılıyorum, özgür olmayan yarımdır.

Sevim Güney 
 04.01.2016 23:02
Cevap :
Ablam bende hiç saç yok, senin maşallah; şimdi bu adalet mi...Şaka tabi alınmayasın!Yorumun için teşekkür ederim.Sağlıkla kal, mutlu kal!  05.01.2016 9:34
 

Akış yönümüz öteleredir çünkü. Özgürlük, belki de bu akış yönünde kendi yolunu çizme iradesinin hayata geçirilmesidir. İnsanları peşinden koşturmaktan ziyade çizdiği yolda ilerlemektir özgürlük. Yol arkadaşları da olursa, bu önder olduğundan değil, iradeleriyle benzer bir yola yöneldiklerini gösterir o kadar. Böylesi bir durumda birbirlerini yönlendirmekten ziyade, birlikte yol alırlar. Ama bu yolculuğun başlangıcında çoğunun yalnız olduğu da bir gerçektir. Bu tespitin yerinde; ama bu da bir eksiklik değildir, yola çıkma kararının bireysel tezahürüdür sadece. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 04.01.2016 17:00
Cevap :
Bireyselde özgürlük sınırsız...Doğal bir sınır var ama "uçuruma fazla yaklaşırsan aşağı düşersin" Kişiler "dervişten" "ensese" kadar tercihleri doğrultusunda en iyiden en kötüye nerede olacaklarını tamamen kendileri belirleyecekler. Fiziki zarar verme halleri sınır yalnız.Kişleri çok iyi yetiştireceğiz ama. Her şeyi sadece bilecekler. Yönlendirme teşvik yok. Bu budur bu şudur. Bilmen gerekenleri öğrettik kendin tercih yap kendin karar ver.Bu anlayışın dışındaki her durumda IŞİD (Veya ona benzer unsurlar) kelle keser. Biz iyi bildiğimiz şeyleri yapalım da kelleler kopsun. Öyle bir şey yok. Ölümü (zamanı gelince ölümü demiyorum) kabul etmiyoruz. Kurulacak düzende tüm insanlar profesyonel güvenlik sistemi tarafından birebir korunacak. Bir kişinin ölümünü bile kabul etmiyoruz. Bir kişi öldüğü zaman bütün Türkiye ayağa kalkacak. Katil 24 saat içinde yakalanacak. Ve kasıt varsa 1 saniye bile indirim olmadan 40 yıl, kasıt yoksa 30 yıl,hata ve ihmalle 20 yıl, kaza ile 10 yıl hapıs yatar.  05.01.2016 9:32
 

Kerim Bey, yazınıza küçük birkaç ek yapmak isterim. İki dünya bir profile sığmaz, eğer dünyaları ayrıysa doğru, dünyaları birse, sığabilmeleri de mümkündür. Anlaşarak özgürlük olmaz; peşinden giderek, ya da arkasından sürükleyerek özgürlük olur, demişsin ya, bu özgürlük tanımında biraz sorun görüyorum, eylemin pozitif yanını görmekle beraber, her an ikili bir savrulmayı beraberinde getirebilir. Belki birlikte yol almak; ama buna da herhangi bir beşeri hedef koymadan yürümektir özgürlük. Yaptığım bu tanım, ruha dair söylediklerinizi de doğrulamaktadır. Beşeri hayatta sınırlı duyu organlarıyla tümel özgürlüğü yakalamak da söz konusu olamaz zaten.

Rıza Üsküdar 
 04.01.2016 16:58
Cevap :
Çok güzel yorumlar bunlar...Özgürlükten korkmayacağız.Üzerine gideceğiz. Resmi- özel memur-işçi ayrımları kalkacak. Çalışma mesaisi sabah 09.00-15.00 arası 6 saat. Hizmet ve diğer zorunluluk halleri dışında standart çalışma herkes için sadece bu. Hizmet ve zorunluluk halleri içinse 15.00-21.00 arası ikinci bir mesai formatı var. Vardiye, fazla çalışma yok. Biz patronların kölesi değil insanız."Mega Kentler" adlı yazıya bir bakmanızı rica ediyorum.Türkiye'nin fiziki yerleşim durumu değişecek.Uzun yıllar (100 yıl sürsün) çalışılıp ülke nüfusu içanadolu bölgesinde oluşturulacak Mega Kentler yerleşim modülünde her biri 10 milyon nüfuslu mega Kentler kurulacak. İdari yönetim ise kağıt üzerinde 10 bin nüfuslu 7800 (78 milyon)birim bir idari yönetim olacak.  05.01.2016 9:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6232
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster