Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '16

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
555
 

İki işi/mesleği aynı anda yapmaya çalışan kimse asıl yeteneğine ihanet eder

İki işi/mesleği aynı anda yapmaya çalışan kimse asıl yeteneğine ihanet eder
 

İŞTE YENİ BAŞLATILAN UYGULAMA "BELGESİZ ÇALIŞILMAYACAK" BU, KERİM KORKUTUN SENELER ÖNCE YAZDIĞI MESLEKİ EĞİTİM BELGESİDİR.ÜLKEMİZİN ÇALIŞMA HAYATINA YAZILARIMIZLA YÖN VERİYORUZ.


Elinden her şey gelir denilen insanları sevmiyorum. Böyle bir mesleki formasyon yok. İşlerimi de bu tür insanlara yaptırmam. Ayrıca bu tür insanların o denilen meziyetleri her neyse bunları da hakkıyla yapabildiklerine inanmıyorum. Kerim Korkut eğitim formasyonunda bir kişinin sadece bir mesleği(meslek belgesinde yazan) olabilir.

Şimdi denilir ki ama hakikaten yapıyor adam. Yaptığı gündelik şeylerdir, bir iş bir meslek değildir bu bir. İkincisi bu kimse zaten beceriklidir. Artı o yapıyor dediğimiz işlerden birinde süper yeteneği vardır, sağa sola daldığı için kendini harcıyordur. Dalında belki uzman, dahi ama işte böyle yapınca kendini asıl yeteneği olan o işe veremez. Her insanın kendi çapında en iyi yaptığı bir şey vardır. “On parmağında on hüner, elinden bu da geliyor” diyerek kişiyi gaza getirip asıl çalışma alanından uzaklaştırırlar. Dikkat edilirse böyle “On parmağında on hüner var” denilenler hayatta belli bir yere gelememişlerdir.

Herkes zaten kendi işini yapsaydı dünya böyle bir daha olurdu. Her şeyden anlamayın, bir şeyden anlayın. Marifet her şeyi anlamanız değil, bir şeyi çok iyi yapmanız. Adam öğretmen aynı zamanda çiftçilik yapıyor. Mahsun Kırmızıgül türkücü film çeviriyor, bir filmine bile gitmedim. Ben türkücü değilim, benim işim sinema dediği an gideceğim.

Çalıştıranlar da yanlış yapıyor… Bir elemanı bir iş için alacaksınız. “Her işi yaparım abi” diye bir şey yok. “Hadi senin elinden geliyor şunu da yap” Bizim çalışma hayatımızda çok az sayıda profesyonel insan var; geri kalanı… Söylemeyim! Bizde hiçbir iş ve meslekte dünya çapında insan yok; neden acaba!

Birgül YILMAZ, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uzmanlaşma profesyonellik, yani senin ısrar ettiğin tek meslek sanayileşmenin ve modern dünyanın en önemli sosyal düzenlemesidir. Dolayısı ile bu önerin ve iddiana tüm içtenliğinle katılıyorum Kerim bey, selamlar

Nizamettin BİBER 
 23.04.2016 23:06
Cevap :
Teşekkür ederim Nizamettin Bey, saygılar efendim.  24.04.2016 22:20
 

Neden olacak! İş konusunda kalifiye eleman yok. Ha bir de iş aslanın midesinden bağırsaklarına indi istediğin kadar kelifiye ol elinde belgen olsun dayın varsa iş de var.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.04.2016 22:50
Cevap :
Evet, dediğin gibi kalifiye eleman yok  24.04.2016 22:02
 

Her iş yaparım abi ya da abla diyenleri çok gördük:) Her iş yaparlar mı bilmiyorum ama hiç bir iş yapmadıkları kesin;)) İnsan en iyi hangi işi yapıyorsa onu yapmalı..Sevgi ve selamlar..:)

Selda Çakmak 
 23.04.2016 14:39
Cevap :
Boşuna değil ablamızın işinde başarılı olması,şu görüşlere bak!  24.04.2016 21:59
 

Yıllarca yurt dışında okudum ve çalıştım. Dünya devlerinde çok başarılı olmuş Türk yöneticiler var. Sorun, insanımızın eğitiminde ve edindiği meslekte değil, bizzat ülkenin kimyasında. Bir elin parmakları sayısındaki üniversitelerden birini bitirdiyseniz ne ala, yoksa kelalaka bir işte asgari ücrete talimsiniz! Oğlum İÜ mezunu bir biyolog ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde de master yaptı. Sayısız hastane, ilaç fabrikası ve laboratuvara iş başvurusunda bulundu, hepsi boş ve şu anda -iyi bir maaşla- çalıştığı işi söylesem siz de üzülürsünüz. Haliyle -mesleğini yapabilmek için- ülkeden ayrılma hazırlığında. Bu memlekette eğitim sadece bir vitrin ya da kaynak ustası aranan bir işte Powerpoint bilme şartı gibi. Diplomasına göre iş sahibi olanlar hukuk adamlarıyla doktorlar, gerisi ne iş olsa yapmak zorunda, yoksa işsizlik kaçınılmaz. Sizin savınız, olması gereken; ama bu ülkede para kazanmanın yolu diplomadan ya da meslekten geçmiyor! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 23.04.2016 7:19
Cevap :
Bilgi birikiminiz ve duyarlı kişiliğiniz yorumunuza yansımış Ata Bey, okurken bayağı etkilendim.  24.04.2016 21:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4841
Toplam yorum
: 12911
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster