Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
52
 

İki Kadın Arasındaki Medcezir -4

Anlayamadığım bir iç güdüyle her ne varsa öğrenmek istiyordum.
 
Babamı bahçe kapısında ne zaman görsem beni azarlar, aylak, aylak  bakacağına gel bir yardım et!
Mevsim, eskisi gibi mevsim mi? Ne zaman yağmur yağıp güneş açacağı belli olmuyor, ahıra koyduğum saman balyalarını bahçeye annen neden çıkarmış, çağır şunu gelsin!
 
İçki içtiğinden beri babam annemle sık münakaşa eder olmuştu, bir koşu gidip çağırdım, tabi annemde yine cevap hazırdı - Kızına çeyiz hazırlıyorum, bir kızının kaynanasına bir bu ev kasabaya gitmeler ala vere derken, bir de bana mı çemkiriyorsun sen?
Babam öfkeli ve dalga geçercesine - He, kızı everelim, diğer çocuklara da sıra gelecek kadın!
 
Tek çocuk olmak çok zordu ve bunun zorluğunu çekiyordum, bu konuda anneme soru sormaya kalksam - Köşeye sıkıştırıp ödevini yapıp yapmadığını soran muallime gibi bu ne kız de öyle, çocuğumuz niye olmamış, ebem gibi de soru sormaz mı? Zılgıtın bini bir para, sorduğuma pişman eder, anlayıp anlayamadıklarım arasında gidip, gelirdim.
 
Geçen sene beni o zengin olan aileye vermeden önce altı ayda bir şişe bira içen babam, haftada üç, bol çeşit ile içer zom olurdu. Eve içkili gelmesiyle dilinin bağının çözülmesi bir olur, anneme sataşır benim yüzümden kavga ederdi. Eve getirdiği şarap, rakı, biralar çoğalmaya başlayınca, birden aklıma o çeşitli şişelerden alıp divanımın altına saklamak geldi.
 
Dikkatli olmalıydım, ertesi akşam sofrayı kurup yemekte onların sevdiği tarzda - Yemek yapmayı da öğrendim, bütün yemekleri ben yaptım, nasıl olmuş baba? Senin sevdiğin kabak tatlısını bile komşumuz Iraz teyzeden öğrendim, bak üstüne havanda dövdüğüm cevizi de  tatlının üzerine serptim, hele tadına bak bakalım, kızın yemek yapmayı gerçekten de öğrenmiş mi? Tatlının tadına bakan babam - Bu gece kahveye gitmeyeceğim, kocan olacak adamla babası da gelecek burada içeceğiz, kız ceketimin cebinde sevdiğim karışık kaset vardı, küçük teybi de yanıma getir, çalalım.
 
Babamın son cümlesi kafamdaki soruların mihenk taşıydı, anladım ki, babam beni seviyor ve istemeyerek veriyordu. Maddiyatın üzerine düşmesini de  geceden sonra onlara hizmet edip yattıktan sonra uyumayıp onları dinlerken anlamıştım. Arada annemin - Bizim dam da yapılacak, duvarlardan iz olup yağmur suları akar, babamın bu konuda suskun kaldığı ses etmediğini anlamıştım. Kocam olacak adamın babası - Koca gelin, senin gözünü 
de bir doyuramadık demez mi! Teybin sesinden ayrıştırıp duyduğumda, birden teybin sesi kısıldı, sonra da tamamen kesilmiş, çıt çıkmıyordu. 
 
Misafirler kalkıp gittiklerinde, Öğrenmek istediğim annemin tüm soğukluğunun sebebini artık öğrenmiştim. Beni çocuk gelin etmeye meyilli olan kadın, meğer benim üvey annemmiş. Köy halkından, okuldaki arkadaşlarımdan hiç kimseden duymamıştım, saçlarımı demek bu yüzden örgü yapmayıp, bitlendin diye döven istediğim yemekleri yapmayan hatta aç bırakan kadın üvey annemmiş! Annem neredeydi, başım uğulduyor kendimi dışarı atmak hava almak istiyordum, saate baktığımda üçü gösteriyordu ve babamın sesi hala odama kadar geliyordu.
 
Gece yarısını çoktan geçmesine rağmen uykumdan eser kalmamış, sadece ben benim hakkımda ne konuşuyorlar sessiz ve derin onları dinlemeye odaklanmıştım. Annem beni doğum yaparken ölmüş, beni küçük çocukları olan konu komşu 6 aylık olana kadar büyütmüş, üvey annem, aslında benim teyzemmiş, babam ilk annemi istemeye gittiğinde, dedem ve anneannem, o zamanlar babama annemi uygun görüp vermiş teyzem de içten içe babama yanıkmış.
 
Annem beni doğum yaparken ölünce dedemle ninem yanlarına alıp bakmak istemiş, teyzem ben onun, eniştemin çocuğuna bakmam deyince de dedem onu fena dövmüş, madem enişteni seviyorsun seni verdim gitti pislik. Nineme - hanım haber sal damat gelsin kızı veriyorum demiş. Babam teyzemi sevmiyormuş, ama ben henüz minicik bebekmişim. Babam, bana bakması için teyzemle mecburen evlenmiş.
 
Bana kimler bakmamış ki, sesim çok ağladığımdan tiz çıkıyormuş, ağladığımı duymak istemeyen ya acıdığından ya da tırmalayıcı tiz sesimden ağzıma emziği sokarlarmış.Hepsini ezan vaktine kadar onların kavgasından öğrenmiştim, kim bilir, daha neler duyacaktım.  
 
 
Şahin ÖZŞAHİN, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gülsen Hanım, hikayeniz gerçekten çok yaşanmış olaylarla birebir ve de hala olağan şeyler. Acı tatlı o kadar çok görülüyor ki. Sağlık, mutluluk dileklerimle esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 16.01.2019 20:39
Cevap :
Şahin bey, maalesef adeta birebir yaşanmışlık gibi.. Geçen yıllarda bu tarz haberler okuduğumda sinir olurdum, dede yaşındaki adamın torunu yaşındaki kızla evlilik yapmasıyla adeta eş değer :(( Bu kızcağız henüz 12 yaşında okula giden doğu ilimizde babasının tek kızı vs. Demem o ki, bilinenin yanında em-pati olarak katkılarım oldu amma ve-lakin beni yordu. Bazen çocuğumun veya torunumun başına bu tarz bir olay gelmiş olsa diye düşünmem dahi beni üzmeye yetti. 21. yüzyılda olmaması gerekenler, açıkçası bu problemi 22. yüzyıl dahi çözemez. Söz meclisten dışarı diyerek; Dünya da bir (pedofili) sübyancılık almış başını gidiyor.. Allah cc sonumuzu hayır eylesin, amin.. İyi geceler hocam, saygılar..  17.01.2019 2:18
 

Canım arkadaşım Gülsen hanım! İki Kadın Arasındaki Medcezir 4 güzel bir öykü kutlarım.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler öptüm.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.01.2019 16:19
Cevap :
Hani derler ya hocam; Keşke ülkemde bu tarz aciz durumlar olmasaydı da bende yazmasaydım.. Konuyu nasıl bağlayacağım kara kara düşünüyorum :( ama hayat işte, kimileri şeytana pabucunu ters giydirir kimileri de onun bunun maskarası olur Nahide hanımcığım, sağlığınıza sizde çok dikkat edin, buradalar da çok soğuk bazen sıfır derecenin de altına düşüyor ki, donuyoruz :) Her dem sevgim ile..   17.01.2019 2:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 833
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 390
Kayıt tarihi
: 24.02.13
 
 

37 Yıldır  yurtdışında yaşıyorum , 1000 den fazla şiirim var,  çeşitli edebiyat sitelerinde, derg..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster