Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2599
 

İki kadın ve idam

İki kadın ve idam
 

Hürriyet com


Son aylarda dünya, iki kadının idamını tartıştı ve tartışıyor. Biri Amerika’da Teresa isimli bir kadın, diğeri İran’da Sakine Aştiyane.

Konu, benzer şeylerle suçlanan iki kadının idam ile cezalandırılmaları.

Amerikalı Teresa’nın cezası geçen ay elektrikli sandalyede infaz edildi. İranlı Sakine Aştiyane ise, İran’da recm ile (taşlanarak) öldürülmeyi bekliyor.

Amerikalı Teresa, her ne kadar dünya basınında yer alsa da dünya kamuoyu Sakine’ye karşı göstermiş olduğu duyarlılığı ona karşı göstermedi. Bu konuda İran medyası ve İran devlet başkanı sitem dolu açıklamalarda bulundular. Durumun bir ülkenin iç işleri olarak değerlendirilmesinin gerektiğini ve dünyanın gösterdiği tek taraflı tepkiyi pek anlayamadıklarını söylediler. Bu tartışmaya İslam ülkelerindeki bazı medya organları da katıldı. Olay üstüne tartışmalar ilk bakışta haklı görülüyor.

Dünya kamuoyunun idamlar konusunda İran’a gösterdiği tepki, niçin Amerika’ya aynı ölçüde gösterilmiyor? Akla gelen en önemli unsur işin duygusal yönü ile birlikte idamın şekli; biri taşlayarak ve acı çektirerek öldürüyor, diğeri elektrikle kısa süre içinde. Kamuoyu zihninde, recm cezasının önceden bilinen resimleri var ve yüzden kamuoyunda şiddetli tepki doğuyor ve taşlanarak bir kadının idam şekli barbarlık olarak niteliyor.

Elektrikte idam edilen kişinin davranışını ve ölüm halini insanlar net göremiyor. Sonuçta ikisi de ölüm.

Suç ne olursa olsun idamların ülke yasalarından çıkarıldığı günümüzde idamı savunmak artık çağ dışılık olarak değerlendiriliyor.

Amerika ile İran’ı bu konuda, İran aleyhine kıyaslamanın diğer bir nedeni, çoğunluğun düşündüğü gibi Amerika’nın dünya üzerindeki gücü ve propaganda. Ayrıca, günümüzde gittikçe keskinleşen din ve yönetim biçimi ayrımı, yani şeriat ile demokrasinin karşılaştırılması.

Hangi düşünceye sahip olursanız olun, idam edilen bir kişiyi, ölüm anında, öyle ya da böyle görmek insanın içini sızlatır ve yaşamın insan eliyle sona erdirilmesi büyük acı verir. Bu yüzden İran’a duyulan tepki. Çünkü, 1500 yıl önceki insan duyguları çok değişti. Hüseyin Seyfi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

olmamalıdır, yaşamdan tecrit şart ama nedenleri insanların çoğunluğu tarafından uygun görülebilmeli..

Kadri KANPAK 
 14.10.2010 10:05
Cevap :
İdam üzerine toplumda farklı görüşler bulunuyor. Bana göre zaman ve duygu. Zaman bazen çözüm oluyor.  14.10.2010 20:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1451
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster