Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
534
 

İki Keklik bir Kayada ötüyor

İki Keklik bir Kayada ötüyor
 

''..İki keklik bir kayada ötüyor,

ötme de keklik derdim bana yetiyor,

aman aman yetiyor,

Annesine kara da haber gidiyor,

...Yazması oyalı, kundurası boyalıyar benim,

aman aman yar benim,

uzunda geceler, yar boynuma sar sar benim,

aman aman sar beni,''

Annemin ev işlerini yaparken söylediği türkülerden biriydi bu türkü. Düğünlerde, Akşam toplantılrında ya da, keyifli anlarda söylenirdi, Bilhassa güneşli günlerde mahallanin evlerinin pencerelerinden yükselen ortak müzikdi türküler.

Eskiden radyo kanalları yüzlerce değildi. Onun için sabahlayin evlerin pencerelerinden işitilen müzük de ortaktı. Şimdi okurken abarttığımı sanmayın.1960 lı yıllarda tüm mahallenin ortak ruh vardı. Hastası, ölüsü, doğumu, olanlar hep beraber yaparlardı. Sanki kendi işleri vazifeleri gibi yani '' komşu komşunun eşeğini türkü söyleyerek çağırır ''derler ama bu mahalleler de öyle değildi. Sanki Tarihe inat. Kimse burnu havada gezmezdi. En üst memur bile, önce selam verirdi.

Bayramlar ahhhhhhh... O bayramlar. Kandillerde tatlılar, lokmalar tabak dolusu komşulara dağıtılırdı. Komşulardan birisi terzi ise, ki ablamın elinden bu işler gelirdi, o dikiş dikerdi. bayram sabahına kadar. Mahallenin çocuklar sabahleyin kalktıklarında, bayram giysileri hazır olurdu.

Gece boyunca komşular el dikişlerne yardım eder senin benim hiç bilmezdik. Hele yaşlıların hiç derdi olmazdı. Mahallenin genç kızları sıra ile bayram temizliklerini yapardı. Elinden nakış, dikiş gelmeyenler çocuklara bakar, yemek yaparlardı.

Tüm evler müstakil avlular içinde yapılırdı. Her ev arasında bir ev yapılacak kadar sınır vardı. Bahçelerde çeşit çeşit meyveler, her evde mutlaka bahçede asma altında oturaklar, üzümler asmalardan salkım salkım sarkardı. Komşular bu yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri birbirleri ile paylaşırlardı.

Annemin sesi hala kulaklarım da önce sessiz sessiz 'İkilerine keklik bir kayada ötüşür'' arkasından ''telgrafın tellerine kuşlar mı konar. İnsan sevdiğine böylemi yanar.'' Türkülerini sıralardı.

Bayram haftası girince hatırladım çocukluğumu, ailemi, annemi. Annemi kaybettiğimden beri sevmem bayram sabahlarını, kıskanırım anne evine giden dostlarımı. gidecek elini öpecek annen baban yoksa, birde seninkiler de gelemeyecek kadar uzaktaysalar...

Çocukluğumu hatırladım nedense oysa ki mutlu bayramlardan birisini yaşayacağım çocuklarım torunlarımla beraber, galiba torunlarıma anlatırken sizlerlede paylaşmak geldi içimden bakalım kimler yaşamıştı aynı bayramları.

Eski bayramlardaki mutluluğumu;

Sabah el öpmesi ile başlayan bayram sabahları en güzel mutluluğumuzdu her elini öptüğümüz bize şeker ve para verirdi. Yaşlı nineler oyalı mendiller içinde verirdi paralarını, şekerlerini. En güzel hangi kapıdan hediye alırsak birbirimize haber verir. Hep beraber o eve bir kez daha gidilirdi.

Sonra alınan paraları harcamaya gelirdi. Bu gün atlı karınca dediğimiz, o zamanlar dönme dolap dediğimiz burada dönen bizler, At üzerinde çığlıklar, mıncıraklarda sallanan abiler, ablalar, koştukça şıngırdayan paracıklar,

AH... NEREDE O, ESKİ BAYRAMLAR.

elmelı şekerler, toz leblebiler pamuk şekerler çörekler, rengarenk balonlar, ne güzeldi eski bayram... bayramlar...

Herkese EN GÜZEL BAYRAMLAR..

Sevgi ile bayramlaşın tüm dostlarınızla.

(Melekler sevgi için çırpar kanatlarını)  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızda güzel anılar vardır. İyi bayramlar diliyorum.Samsun ve Çarşamba'yı iyi bilirim. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 23.10.2012 21:38
Cevap :
çok teşekkürler Abdulkadir Bey  15.10.2014 22:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 140
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 583
Kayıt tarihi
: 31.08.10
 
 

18.03.1950 yılında Samsun'un Bafra ilçesinde dünyaya gelmiş. Altı çocuklu bir işçi ailesinin üçün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster