Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1788
 

İki kişilik oyun tek kişi ile oynanırsa

Klasik bir söz var "Aşk iki kişiliktir". Acaba? Ya iki kişilik oyunu tek kişi oynuyorsa?Yok mu böyle oyunlar?

Cemal Süreyya bir şiirinde, "Biliyorum sana giden yollar kapalı,
Üstelik sen de hiç bir zaman sevmedin beni" der.

Bu temada aşk tek kişilik değil mi?

Karşılık görebilecekleri, mutlu olabilecekleri, paylaşaşbilecekleri sevgileri yaşamak varken neden imkansızı ister bazı insanlar?

Yine aynı şiirin devamında, "Tek yanlı aşk kişiyi nasıl aptallaştırıyor?
Nasıl unutmuşum senin bir başkasını sevdiğini."

Onca akıllı sağduyulu insan göz göre göre mısrada geçen aptallık duygusunun altında ezilmeyi yeğliyor. Kimi kabulleniyor bu durumu. Aşkını kalbine gömüp kendi hayatını kuruyor. Yolunda yürüyor. Yolunda yürürken seçtiği kişiyi bir nevi aldatmıyor mu duygusal olarak?

Peki ya kabullenemeyenler? Tek kişilik oyunlarını devam ettirenler.
Siz uykusuz geceler geçirirken, uyuyup uyandığınızda sadece O'nu düşünürken, dünya size dar gelirken ve hele bir de karşınızdaki insanın ciddi sıkıntıları varken elinizden bir şey gelmeden O'nun sıkıntılarını da kendi içinizde yaşarken, O kendi ayakları üzerinde durma çabasında. Hayatını sürdürme çabasında. Ailesinin, çoluğunun, çocuğunun geleceğini kurtarma çabasında ve siz sadece uzaktan bakabiliyorsunuz olaylara. Yüzünüze tokat gibi çarpan gerçekleri kabullenemeyişinizden dolayı da, kendi yolunu çizemeyişinizden dolayı da aşkınıza yalnızlık kucak açıyor ve oynadığınız oyun tek kişilik bir oyun haline geliyor.

Van Gough karşılık bulamadığı aşkı için kulağını kesmişti. Karşılıksız aşk çekmeyen anlamaz bu duyguyu. Bazılarımızın içinde bir güç vardır. Kendi doğrularımız doğrudur ve onlardan vazgeçmeyiz, kendi doğrularımız aslında yanlış olduğu ve onlara yenildiğimiz halde. İşte tek kişilik oyunlarımız da böyledir, koskoca sahnede kendi yazdığımız ve yönettiğimiz bir oyunu oynarız. Reji yoktur, yönetmen yoktur, ışık yoktur karanlıkta ve herkesin birhaber olduğu ortamlarda oynanır ve asla ve asla gişe rekoru kırmaz bu oyunlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acıyı daha arttırmak ve kanıtlamak için kulağını kesmiş ve potresini yapmıştır Van Gough peki portrede acı var mıdır, hep bunu sordum kendime o resme baktıkca ne kadar sorar bakar sadece geldi bana hep. Bir kadını-erkeği veya birini sevmek acı değildir sadece yaşanılanlardır bizi sürüklerken oraya buraya vurmalarımız biraz. Tek kişilik bir duygudur sevmek aşık olmak beklentisiz olmak zorunda olan beklendiğinde orana koymaya kalktığımız bir oyundur zira. Okumalarımı arttırdınız. Sizi de tanımaya başladığım için memnunum.

Engin Allı 
 23.05.2007 22:55
Cevap :
Yorumunuz ve içtenliğiniz için teşekkürler.  24.05.2007 17:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1853
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster