Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

05 Temmuz '13

 
Kategori
Doğum Hikayeleri
 

İki normal doğum yapmış anneden normal doğum ile ilgili öneriler

İki normal doğum yapmış anneden normal doğum ile ilgili öneriler
 

Sonunda bir iki ay önce tüm annelik yazılarıma kaynak ve doğal yaşam araştırmalarıma sebep olan kızlarımın doğum hikayelerini kaleme alabildiğim için çok mutluyum. Her iki kızımı da şehirde, etrafımda nerdeyse1-2 yakın arkadaşım dışında tüm arkadaşlarımın sezeryan olduğu bir topluluk içinde epiduralsiz normal doğum ile dünyaya getirmeyi başardım. 1.5 sene ara ile iki normal doğum üstüne sadece 3 ay ara vererek toplam 4.5 sene emzirmeyi de eklersek üzülerek söyleyeceğim benim gibi okumuş eğitimli anneler arasında farklı bir yere konuyorum. Pek çok anneden normal doğurmak istediğini ancak doktorunun yönlendirmesi ile sezeryana döndüğünü duyuyorum. Gerçekten de ben şanslı azınlık mıyım? Tüm Anadolu’yu düşününce buna pek inanasım gelmiyor. Bence iyi araştırıp, iyi hazırlandığım ve pozitif düşündüğüm için böyle oldu.

Normal doğum denince aslında anne adayları korkuyorlar çünkü:

-Normal doğumun nasıl olduğunu, aşamalarını bilmiyorlar, bu da onları korkutuyor.

Pozitif bir normal doğum için youtube’da çok güzel ilham verici hikayeler izleyebilirsiniz. Ina May Gaskin adlı dünyaca ünlü Amerikalı Ebe’nin doğal doğum ile ilgili kitaplarını okuyabilir, videolarını izleyebilirsiniz. Ben sezeryandan bir çeşit ameliyat olduğu için çok daha fazla korkuyordum. Normal doğum en yoğun anında bir kaç saatliğine size zor gelebilir ama geçer gider. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda unutursunuz yorgunluğunuzu. Yerine büyük bir başardım hissi kalır, sevinçten ağlarsınız. Bebeğinizin her anını kaçırmadan yaşarsınız.

-Doktor sezeryan diyorsa söylediği sebebi sorgulamıyorlar.

Her zaman kendiniz araştırın ve okuyun. Çoğunlukla normal doğum yaptıran doktorlara gidin. Sonuna kadar aynı doktorla devam etmek zorunda değilsiniz. Bir doktor size karşı çıkarsa başka doktorların da görüşünü alın. Bu konuda tecrübeli ebelerle görüşün. Aslında pek çok normal doğum karşıtı sebebin size engel olamayacağını göreceksiniz.

-Normal doğum için destek almıyorlar.

Doğumu tek başınıza göğüslemek zorunda değilsiniz. Size doğum sırasında ve sonrasında destek olabilecek ailenizden anneler, ebeler, bu konuda uzman arkadaşım Sima gibi doulalar (doğum destekçileri) var. Normal doğum ile ilgili artık pek çok doğuma hazırlık kursları da düzenleniyor.

-Doğuma önceden bir doğum planı ile hazırlanmıyorlar.

Hangi şekilde doğumu planlarsanız planlayın, öncesinde kendinize bir doğum planı hazırlayın. Bu planı doğumdan bir kaç hafta önce doktorunuzla paylaşın, üzerinde anlaşın. Doğumlarda annelere en zor gelen şeyler doğum sırasında kendi istekleri dışında dayatılan uygulamalar oluyor. Hazırlıklı olun.

Son olarak bu sizin doğumunuz, bedeninzi üzerinde en son kararı verecek kişi de yine sizsiniz. Aklınızı, hayallerinizi, beyninizi tümüyle pozitif bir doğuma odaklayın. Eğer gerçekten de normal doğum yerine sezeryan olmanız gerekiyorsa o zaman doğal sezeryan üzerine araştırın. Bu uygulamada anne ve bebeği mümkün olduğunca birlikte tutuluyor, çoğu normal doğum aşamaları uygulanabiliyor, sadece bebeğin çıkış yöntemi sezeryan oluyor.

Normal ve doğal doğum için oldukça detaylı kaleme aldığım Doğal Doğuma Doğru kitabının özetini içeren bloguma mutlaka bakın.

İki kızımın normal doğum hikayelerini okumak isterseniz Doğal Anneyim blogumada birinci ve ikinci doğum hikayelerime bakabilirsiniz.

Başak Pirtini

 

***************************

El yapımı, organik ve yenebilir anne-bebek bakım ve pişik kremimi gördünüz mü? Detaylar burada:

http://dogalanneyim.blogspot.com.tr/2013/07/hindistancevizi-yagl-ve-bocek-kovucu.html?m=1

***************************

Doğal Anneyim Blogum: http://dogalanneyim.blogspot.com
Facebook Doğal Anneyim Sayfam: www.facebook.com/dogalanneyim
Facebook Doğal Anneyim Grubum: www.facebook.com/groups/dogalanneyim
Instagram: www.instagram/dogalanneyim
Twitter: www.twitter.com/dogalanneyim

Köpek ve kedi bloglarım:
http://bashico.blogspot.com
http://kopeklerveinsanlari.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eskiden sezeryan mı vardı:) İşin kolayına kaçıyorlar diyeceğim ama kolay değil ki! Karnında dikiş ile çocuğuna kavuştuna mı sevinesin, canının yandığına mı üzülesin! Sağlık açısından bir sakınca görülmediği sürece normal doğum tercih edilmelidir. Anne olmayı düşünenler için faydalı bir yazı olmuş Başak Hanım. Sevgilerimle.

Elçin Oltulu Şahin 
 10.07.2013 20:43
Cevap :
Sevgili Elçin hanım, Sezeryan çok nadir zorunlu olabiliyor. Buna göre herkes nerdeyse normal doğum yapabilir. Sevgilerimle.  23.07.2013 19:45
 

Tabii ki okuduklarıma şaşırmadım:) Alp de normal doğumla dünyaya geldi. Eminim ki Açelya ile Melisa da ileride anneleri gibi doğum yapacaklardır. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 05.07.2013 6:22
Cevap :
Normal doğan çocuklarve normal doğuran anneler çok şanslılar. Umarım daha pek çok anne ve bebek bu mucize başlangıcı deneyimleyebilir. Sevgiler.  07.07.2013 12:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 8765
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster