Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
776
 

İki Resim arasındaki fark nedir?

İki Resim arasındaki fark nedir?
 

Bu iki fotoğraf arasında sizce fark nedir? Hemen cevapları duyar gibiyim. Biri maymun yavrusu diğeri insan yavrusu. Yani o bir hayvan biz ise insanız. Bunu biliyorum. Ama bu insan ile hayvan arasındaki fark değil. Şimdi biraz analiz yapalım. Küçük bir analiz ile iki varlık arasındaki farkı ortaya çıkaralım.

Mesela bu iki canlının bir gün boyunca neler yaptığını inceleyelim.

İnsanoğlu sabah kalkar ve kahvaltı yapar (bir çoğu boyozla idare eder. :-) ). Babalar işe, çocuklar okula gider.

Hayvanlar da sabah kalkar yemeklerini yerler. Erişkinler işe gider. Mesela öküzler tarla sürer. Vahşi hayvanlar yemek bulmaya gider.

İnsanoğlu sosyaldir. Gün içinde arkadaşlarla, müşterilerle sohbet ederler. Alışveriş yaparlar. Çarşı pazardan yiyecek içecek öteberi alırlar.

Hayvanlarda sosyaldir aslında. Onlarda sürüler halinde gezerler. Rızıklarını çıkarmak için avlanırlar.

Genç insanlar aşkları için kavga ederler. Güreş tutarlar vesselam.

Hayvanlarda dişileri için boynuz tokuştururlar.

İnsanoğlu akşam eve gelir yemeğini yer sonra uyur. Uykusu yoksa eşi ile çiftleşir.

Hayvanlar da yuvalarına gelirler. Canları istediğinde çiftleşirler.

İnsanoğlunun aklı vardır.

Maymunların insandan daha zeki olduğu ispatlanmıştır. 

Peki, buraya kadar her şey aynı olmasına rağmen insan ve hayvan arasındaki tek fark görüntüde mi?

HAYIR.

İnsan konuşur ama yalan söyler. İnsan borç alır ama ödemez. İnsan söz verir ama tutmaz. İnsan ödünç alır ama geri vermez. İnsan kazanır ama haram katar. İnsan satar ama kandırır. İnsan yüzüne güler arkandan söver. İnsan iftira atar. İnsan çalıp çırpar. İnsan bozgunculuk yapar. İnsan öldürür. İnsan tecavüz eder. İnsan boşadığı karısını 48 yerinden bıçaklar. İnsan aldatır. İnsan annesini döver. İnsan kızını satar. vs.vs.

Peki bunların hangisini hayvan yapar. Hayvanlar kendi yaratıcısına koşulsuz ve şüphesiz bir şekilde itaat eder. Hayvanlar yalnızca emredileni yapar. Onun dışında bir şey yapması söz konusu değildir. Yani tam itaatkardır. Hayvan sorgulamaz bu neden diye. Hayvan isyan etmez bende yok diye. Hayvan aldatmaz. Hayvan dişisini bıçaklamaz. Dedikodu yapmaz, iftira etmez, arkandan kuyunu kazmaz, borç alıp takmaz.

İnsan ve hayvan arasında oldukça fazla fark saydım sizlere. Bunlar daha uzayıp gider. İnsanoğlu sahip olduğu en büyük nimet olan aklını yaratıcısının emri doğrultusunda kullanmayı öğrenemediği sürece aramızdaki bu farklar sürüp gidecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzeldi, hayvan olmak demeyim ama hayvanlarla yaşamak daha mı güzel bilmem. Selam ve saygımla...

S Zobu 
 15.01.2013 17:49
Cevap :
Saygı ve selam üzerinize olsun. Hayvanlarla yaşamak çok güzeldir. Bunun sebebi ise onların saf oluşlarındandır. Eğer biz insanoğlu da saflaşmayı ve sadeleşmeyi becerebilirsek işte o zaman yaşam ballı börek olacaktır.   15.01.2013 20:19
 

MERHABALAR....BAKİ bey :-)) Farkı siz aşağı bölümde çok güzel özetlemişsiniz..! :-)) Belkide maymun olmak çok daha az günaha sahip olmaktır..! :-))) Sevgiler ve selamlar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 15.01.2013 17:43
Cevap :
Merhaba. Evet, insan olmak çok büyük sorumluluklar getiriyor bizlere. Bunu bilen ve insan olmanın zorluğunu ve mes'uliyetini vicdanında derinden hisseden Hz. Ebû Bekir (ra); “Keşke anam beni doğurmasaydı.” temennisinde bulunmuş; Hz. Ömer (ra) ise, insan olmaktansa, “kesilip biçilen bir ağaç olmayı” ve “sorumluluğu olmayan, dallarda öten bir kuş olmayı” dilemiştir. Bu duygular, insan olmaktan kaçıp, insan olduğuna pişman olduğu için değil, insan olmanın büyük bir sorumluluk gerektirdiğini göstermek için ifade edilmiştir.  15.01.2013 20:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1555
Kayıt tarihi
: 07.09.12
 
 

41 yaşındayım. İstatistik bölümü mezunuyum. Sayılarla uğraşmayı seviyorum. Şu anda Dyo boyalarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster