Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '06

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
469
 

İki yüzlü olmadan "İsimlere Sahip Çıkalım"

Fatih Altaylı yazısında, Arif Mardin’in ölümüne yer vermiş. Bir öneride bulunmuş. “Yeni yapılacak bir konser salonuna ya da var olanlardan birine "Arif Mardin" adını versek, bunun onuru Arif Mardin'den çok bizim olmaz mı?” demiş. Ülkemizin yüz aklarının adını çeşitli yerlere vermek çok doğru ve güzel davranış. Onurlu davranış. Anlayış olarak bu öneriye katılıyorum.

Fatih Altaylı’nın yazısında katılmadığım nokta ise; var olan bir salona isim vermek. Var olan bir salonun ismini değiştirme hastalığı bizde zaman zaman gözleniyor. Bunu doğru bulmuyorum. Bunun sonu yok. Bu gün bir salona “Arif Mardin” adını veriyoruz. On yıl sonra bu ismini silip, yeni birinin adını veriyoruz. İşte bu ikiyüzlülük.

Oysa önemsediğimiz, sürekli anımsatmak istediğimiz şahsiyetler adına kentin ihtiyacı ve o ismin alanı ile ilgili yeni tesisler yapmalıyız. Bu yeni tesislere bu şahsiyetlerin isimlerini vermeliyiz.

Böylece hem kent yeni bir yapıya kavuşur, hem isim ölümsüzleşir.

Aynı tesise, üç beş yılda bir farklı isimler vermek o kent adına ikiyüzlülüktür. O büyük şahsiyetlere yapılan saygısızlıktır.

Bu saygısızlığı ve iki yüzlülüğü çoğu zaman (özellikle yerel seçimlerden sonra) rastlamak mümkün. Bu ikiyüzlülükten ve saygısızlıktan kurtulalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 846
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Lise mezunuyum. Zaman zaman her şeyi kafaya takan zaman zaman hiç bir şeyi kafaya takmayan bir yurtt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster