Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
90
 

İKİLİ DELİLİK...!!!

Nur Yörükoğlu’ndan İDDİALI single...

 

1 Ay önce “Tarumar” adlı yeni single’ını çıkartan Nur Yörükoğlu müzikal çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor...

 

“İKİLİ DELİLİK”

 

İddialı bir Cover projesiyle Sevenlerinin karşısına çıkan Yörükoğlu;

 

Eski bir Sezen Aksu şarkısıyla Sevenlerine tekrar Merhaba Dedi... 

 

“İkili Delilik” adlı şarkısının Mix ve Mastering’i Özgür Yurtoğlu tarafından yapıldı..

 

Sanatçı, Şu sıralar yeni şarkısının heyecanını yaşıyor.. :) 

 

 

1-    İlk olarak sizi tanımayan okuyucularımız için Nur Yòrukoğlu kimdir, kendinizi tanıtabilir misiniz?

 

1977 doğumluyum. Üniversiteye kadar İstanbul’da yaşadım. Üniversiteyi Ankara’da okudum. Bilkent Üniversitesi Mütercim – Tercümanlık bölümü mezunuyum. Esas mesleğim simültane çevirmenlik. Herkesin televizyondan tanıyıp bildiği şekliyle anlatmak gerekirse savaşlarda televizyondaki canlı yayınlarda, üst düzey toplantılarda, yabancı basından takip edilen haberlerde veya ödül törenlerinde sadece sesini duyduğunuz anında çeviri yapan tercümanlar vardır ya.. İşte onlardan biri de benim. Yaklaşık 20 senedir bu mesleği yapıyorum. Ama müziğe ilgisi veya yeteneği olan her insan gibi okul yıllarımda çeşitli müzik gruplarında şarkı söyledim. Kendi müzik grubum da oldu. Ankara’da Gordion Caz Akademisinde uzun yıllar caz eğitimi aldım; fakat hayatın yükümlülükleriyle birlikte müzik bir kenarda kalmıştı iki yıl öncesine kadar.

 

 

2-    Profesyonel müzik kariyerine adım attınız.Bu süreçten biraz bahsedebilir misiniz?

 

Instagram’ın yeni popüler olduğu zamanlardı. Karaoke üzerine şarkılar söyleyip paylaşmak aklıma gelmişti. İlk videomu 27 Ocak 2018’de gecenin bir vakti kaydedip Instagram’a yükledim ve bu videoları çekip yüklemeye hiç durmadan devam ettim. İlk başta 70 kişi takip ediyordu. Şimdi ise neredeyse 14.000 kişi olmak üzere. Buradan çok cesaret aldım. Bir akşam arkadaşlarımla otururken Caz Akademisinden arkadaşım olan Koray (Tunçel) “Nur! Bir şarkı yaptım. Sana bir dinleteyim mi?” dedi. Şarkı, ilk teklim olan “Yar! İnan”dı. Kayıtta dinlediğim o şarkıya bayılmıştım. Sonra “Bunu sana veriyorum. Senin sesine de yakışır. Bunu aranje ettir.” dedi. Ben müzikle ilgili bir şeyler yapmayı hep istiyordum. Ama aklım sıra öyle sanıyorum ki bu şarkıyı aranje ettireceğim ve öylece bana bir hatıra olarak kalacak. Fakat sonra işler öyle bir ilerledi ki şarkının aranjörü ve benim de çok eski arkadaşım olan Hakan (Süersan) “Bu böyle kalmayacak herhalde; bir planın var; bu şarkıyı bir yerlere vardıracaksın, değil mi Nur?” dedi. Oturup birlikte düşündükten sonra şarkımızı Gökhan Türkmen’in sahibi olduğu GTR Müzik’e götürmeye karar verdik. Onların da bana bu fırsatı vermesiyle ilk iki teklim “Yar! İnan” ve “Tarumar” GTR Müzik etiketiyle çıktı.

 

3-    Geçtiğimiz haftalarda müzikseverlerle buluşturduğun çalışmandan bahsedebilir misin? Klip icin KIMLERLE calıştınız?

 

Şarkımızın adı “Tarumar”. Söz ve Müzik, Koray Tunçel’e ait. Düzenlemesini Hakan Süersan yaptı. Klibin yönetmeni Ece Gürlü idi. Uğur Ahurcu’ya da katkılarından ötürü çok teşekkür ederim. Denizkızı temasını temel aldığımız, sualtı görüntülerinin olduğu çok özel bir klip oldu. Bir spor salonunun havuzunda çektik. Klipteki görüntüleri elde etmemizi sağlayan kostümün tasarımcısı Şansım Adalı’ya da desteğini esirgemediği için çok teşekkür ederim. Klipte gördüğünüz kostüm olmasa bizim de hayal gücümüz buralara varmazdı.

 

4-    Şarkılarını söylerken kendi tarzına en yakın hissettiğin isim kim?

 

Aslında şarkılarımı söyleme tarzımı, şarkının kendisi belirliyor dersem daha doğru bir tarif yapmış olurum. Yoksa birinin tarzına yakın hissettiğim için şarkılarımı da onun gibi söylediğim biri yok. Ama kimleri beğeniyorum veya öykünüyorum diye sorarsanız Sertab Erener, Aşkın Nur Yengi, Jülide Özçelik, Zuhal Olcay’dır.

 

 

5-    Müzik kariyerinde en çok hangi isimle aynı projede yer almak istersin?

 

Tek bir kişi yok.. Ama en çok istediklerim tabii ki başta Gökhan Türkmen, Kenan Doğulu ve elbette ki Sezen Aksu’dur.

 

6-    Geçmişten bir şarkı söyleme şansın olsa bu hangi şarkı olurdu? Neden?

 

Geçmişten bir şarkı olsa ve o şarkıyı ilk kez ben söyleyecek olsaydım Whitney Houston’un söylediği

“I Will Always Love You” şarkısı olurdu. Çünkü müzik tarihinde en çok iz bırakan, vokal performansı en çok hatırlanan şarkılardan biri. Ama ben Whitney Houston’un “I Have Nothing” şarkısını daha çok severim; o ayrı ??

 

 

7-    Müzik hayatının tam olarak neresinde yer alıyor ve senin için ne anlama geliyor?

 

Bugüne kadar yapmaya hep çekindiğim, paralelde dahi devam ettirmeye cesaretimin olmadığı bir şey iken şimdi hayallerimi, ümitlerimi, sonunda kavuşmayı ve dualarımın gittiği istikameti temsil ediyor.

 

 

8-    Rap müziğin bu kadar popüler olduğu ve yılların duayen sanatçılarının bile çalışmalarının tutmadığı bu dönemde yeni bir çalışma çıkarmak sence de riskli değil mi? Sen bu durumu avantaj olarak mı yoksa dezavantaj olarak mı değerlendirirsin?

 

Benim çocukluğumda da çok popüler olan türler vardı. Hatırlıyorum. Acid, heavy metal vs… Ama ben yine neyi seviyorsam onu dinlerdim. Müzik denen şey hislerin melodiye dökülmüş hali.. Herkes nasıl hissediyorsa öyle yapsın. Elbette müzisyen günceli takip etmeli, kendisini geliştirmeli. Ama dediğiniz gibi sırf tutsun, satsın, o dönem popüler olan hangisiyse o tür şarkılar yapılsın diye bir şey sürdürülebilir değil bence.

 

 

Röportaj :

 

TUĞÇE KELOĞLU - İhsan Tekin

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 68
Kayıt tarihi
: 11.02.20
 
 

Güzel yazıyorum.. Ne Ararsan Var.. Bence okumalısın.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster