Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '20

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
26
 

İkinci Dalga

Vaka ve vefat sayılarında önemli düşüşlerin yaşanmasıyla koronavirüs mikrobu sıfırlanma noktasına gittiği şeklinde algılanmaya başlansa da bazı bilim insanlarının ikinci virüs dalgasının tekrarlanacağı öngörülerine katılıyorum.

Korona virüsü laboratuvar ortamında üretilemiyor ama bir yıl önceki virüs verileri üzerinden koronavirüs üretilebildiğini bilim insanları tarafından topluma aktarılıyor.

Vahşi kapitalizmin oluşturduğu tüketim manyağı kültürünü üç ayda evde kalınarak değiştirilebilecek alışkanlık değildir. Eylül-Ekim aylarında tekrar nüksettirilebilir.

Virüs gerçeği var ama laboratuvar destekli olduğundan kontrol sistemi insan tarafından gerçekleştirilmekte.

Sadece tüketim konusu değil değerler konusunda da virüsün öğrettiği öğreteceği (vefat konusu hepimizi üzüyor o ayrı) önemli konular var. Bütün bunların yeniden şekillenmesi aylar sürecektir. Dolayisiyla dünya ekonomisini elinde barındıranlar ikinci virüs dalgasını dünyaya nüksettirecektir diye düşünüyorum. Çünkü pik noktasına gelmiş kapitalizm sistemi korona ile birlikte dönem içerisinde yavaş yavaş yeni başka bir sisteme bırakması söz konusu.

Yeni sistemin adı sosyalizm olmaya bilir. Bütün dünyayı ilgilendirecek belki de yeni tek para birimiyle sosyalizm´e benzer sistem yazılabilir.

Kısa sürede gerçekleşecek şeyler değildir. 

Yeni dünya düzeninde tek para tek bayrak tek dünya sistemiyle Afrika´da açlıktan ölen insanlar da kapsam içine alınacaktır. Hatta ilk on yıl içinde ülke sınırları kaldırılabilir.

´kahve bahane sohpet şahane´ misali koronavirüs bahane. Kapitalizm sistemi ´benim sürecim sona erdi´ söylemini gerçekleştiremeyeceğine göre virüs çıkış noktası olmuştur.

Adalet sistemini yenileyecek ve daha eşitlikçi daha özgürlükçü siyasetçiler (hem ülkede hem dünyada) önümüzdeki dönemlerde öne çıkacağını düşünüyorum.

Sistemin adı önemli değildir. Önemli olan insan değerini önemseyen insanların yaşam kalitesini daha kaliteli hayata yükselten (buna din de dahil..dini duygularını sömürmeden) sistem olacaktır.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1102
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster