Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2170
 

İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen önemli diplomatik görüşmeler

II. Dünya Savaşı, 20. yüzyılda küresel çapta yapılan iki savaştan ikincisi olup, birçok dünya ulusunun yer aldığı 1939'dan 1945'e kadar süren büyük bir küresel yıkımdır

II. Dünya savaşını hepimiz aşağı yukarı biliriz. Bilmeyenlerde mutlaka orta öğrenim inkılap dersinde muhakkak görmüştür. Bu savaşın etkileri birçok ülkeyi derinden etkileyip çoğu ülkeyi gerçekten sarsmıştır. Savaşın sonucuna gelmeden önce, savaş esnasında yapılan bazı uluslararası/diplomatik görüşmeleri, diğer bir ifadeyle uluslararası ilişkileri anlatalım…

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İlk olarak,
Atlantik Bildirisi: 9 Ağustos 1941'de müttefik ülkeler savaş esnasında savaşın ilerleyişi ve savaşı nasıl kazanırız diye düşünmeleri için bu toplantı yapılmıştır. Bu siyasal görüşmelerin ilkidir. Toplantıya Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Franklin D. Roosevelt ile Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill iştirak etmiştir.

Bu toplantı sonucunda; katılan iki devlet topraklarını genişletmek istemediklerini, aksine bütün ulusların içinde güvenle yaşayabileceği bir barışın yapılmasını bu bildiri ile ortaya koymuştur. Bu bildiri, ülke temsilcileri tarafından da kabul edildi.
Kazablanka Konferansı:  ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill ve Combined Chiefs of Staff  arasında yapılan gizli Hitler karşıtı bir zirveydi. Zirve 14 Ocak 1943'den 26 Ocak 1943'e kadar Fas’ın Kazablanka şehrinde düzenlendi.

Bu konferansın toplanmasındaki temel amaç, Sovyetlerin savaşın gidişatı ile ilgili kaygılarıydı. Konferansın sonuçları ise;

Mihver devletleri ve bunların Balkan müttefikleri ile “Kayıtsız-Şartsız teslim” dışında bir barış yapılmaması,

Nihai barış koşulları Alman, İtalyan ve Japon halklarına açıklanmadan önce bu ülke liderlerinin kesin yenilgiyi dünya kamuoyu önünde kabul etmeleri gerektiği yolunda savaşan ülke halklarına güvence verilmesi,

Rusya üzerindeki baskıyı azaltmak için Sicilya adasına çıkarma yapılması ve Almanya üzerindeki baskının arttırılması,

Balkanlar’da ikinci bir cephenin açılması için Türkiye’nin savaşa katılması yönünde gerekli hazırlıkların yapılması,

Almanya’nın savaşma azim ve iradesi zayıflatılınca Avrupa’da bir cephe açılması

  


Churchil’in asıl planı Afrika kıyılarını ele geçirip güneyden Mihver devletlerine karşı saldırı düzenlemekti ama General George C. Marshall buna karşı çıktı, bunun nedeni ise günden güne yapılan koordinasyonsuz saldırıların boşa çıkacağı düşüncesiydi.Washington Konferansı: Kuzey Afrika Cephesi’nin kapanmasının ardından oluşacak yeni ilerlemeyi görüşmek için Rossevelt ve Churcill’in katılımıyla düzenlendi.

Birleşik Krallık, ABD, Japon İmparatorluğu, Üçüncü Fransa Cumhuriyeti ve İtalya arasında deniz askeri gücü üzerine imzalanmış bir antlaşmadır (6 ŞUBAT 1922).

Amaç silahlanma yarışını durdurmaktı.
Qubec Konferansı:  İtalya’da Mussolini’nin devrilmesinin ardından oluşacak düzen karşısında,  ardından ikinci bir cephe fikrini başka bir gözden görüşmek niyetinde 10 gün süren bir konferanstır. Konferansın kesin tarihi ise 14-24 Ağustos 1943’tür. Görüşmenin tarafları ise Churcill  ve İngiliz Genelkurmayı ile Amerikan Genelkurmayı arasında Quebec’de yapılmıştır.

Churcill’in ikinci cephe düşüncesine göre oluşacak cephede Fransa yerine Türkiye’nin olması üzerine ısrarlarda bulunmuştur. Ama bu görüş kabul görmemiştir.

Churcill, bu düşüncesinin olumsuz sonuçlanmasının ardından yeni bir plan geliştirmekteydi. Kafasında kurduğu plan ise İsmet İnönü’nün savaşta bağımsız kalmasıydı.

Bu görüşmelerin sonucunda ikinci cephe Fransa’da Normandiya’da açılmıştır. Ve bu gelişmenin tüm hazırlığını da bizzat Amerikalılara bırakılmıştır.

Antlaşma sonucunda Almanya’nın bombalanmasının devamı, İtalya’nın işgali, ardından nükleer gelişim için bilgi paylaşımını düzenleyen bir saklı anlaşma imzalamıştır.
Moskova Konferansı:  II. Dünya savaşı sonrası düzen için yapılan görüşmedir. Savaş sonrası düzeni için yapılan ilk toplantı olarak kabul edilmektedir. Konferansa İngiltere’den Sir Anthony Eden, ABD’den Cordell Hull, Sovyetler Birliği’nden Vyacheslav Molotov ile Çin Dışişleri Bakanı katılmıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında, uzunca bir süre, Milletler Cemiyeti’nin savaştan sonra faaliyet göstereceği düşünülmüştü. Ancak, Milletler Cemiyeti uluslararası alandaki saygınlığını yitirmişti. ABD Milletler Cemiyeti’ne üye değildi ve üye olacağı yeni bir örgütün kurulmasını istiyordu. Sovyetler Birliği ise Finlandiya’ya saldırması yüzünden Milletler Cemiyeti’nden atılmıştı. Moskova’da yeni bir uluslararası örgütün kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Konferansta, 1938 yılında Almanya tarafından işgal edilen Avusturya’nın durumu üzerinde de duruldu. Sorun Avusturya’nın düşman mı yoksa işgale uğramış dost bir devlet olarak mı kabul edileceği noktasında düğümleniyordu. Moskova’da bu devletin işgale uğramış dost bir ülke olduğu ve savaştan sonra kendisiyle bir barış anlaşması yapılmasının söz konusu olmadığı konusunda anlaşmaya varıldı.

Konferansta savaş suçlularının etkin şekilde cezalandırılması konusu da ele alındı. I. Dünya Savaşı’nın sonunda da böyle bir karar alınmış, ancak, Alman Kayzeri kaçmış öteki suçlularda da bu karar etkin şekilde uygulanamamıştı. Müttefikler Moskova Konferansı’nda II. Dünya Savaşı sonrasında bir mahkeme kurarak savaş suçlularını yargılamaya karar verdiler.

Konferans’ta bir “Kurtarılmış Avrupa Deklerasyonu” yayınlandı. Buna göre, Almanya’da Nazizmin İtalya’da Faşizmin tasfiyesi kararlaştırıldı.
Kahire Konferansı: Toplantının asıl konusu Uzak Doğu’daki savaşa dair yaklaşımlardı. Roosevelt, Churchill ve Çan Kay Şek arasında; 22-26 Kasım 1943 tarihleri arasında Kahire’de yapıldı.

Churchill’in görüşme boyunca Balkanlar’da  yeni bir cephe açılması konusunda ısrarına ilişkin  bu isteği, Roosevelt tarafından kabul edilmedi. Ayrıca bu görüşmede Türkiye’nin üslerini İngiltere’ye açarak savaşa girme durumu da görüşüldü ancak Numan Menemencioğlu’nun Türkiye’nin henüz bir savaşa giremeyecek olmasını gerekçe göstermesinden ötürü sonuç alınamadı.

Tahran Konferansı ABD, İngiltere, Sovyet liderleri katıldı. Türkiye’nin savaşa girmesi sorunu, boğazlar meselesi, savaş sonunda barışın korunması, İran’a yardım yapılması ayrıca Yugoslavya’daki direnişçilere yakınlık gösterilmesi gibi konular gündeme geldi.
Yalta Konferansı: Bu konferansa ABD, İngiltere, Sovyet liderleri katıldı. 4-11 Şubat 1945 tarihleri arasında Kırım’ın Yalta kentinde Livadie sarayında toplanıldı. Konferansın özü aslında 1945 yılında savaşın sonu yavaş yavaş belli olmaya başlamışken barış düzeninin nasıl sağlanacağı üzerineydi. Ama tabii ki de perde arkası olan başlıklarda vardı aslında. Bunlar; Polonya topraklarının değişimi, Almanya’nın ikiye bölünmesi ve SSCB’nin Japon İmparatorluğu’na savaş ilan etmesi idi.
Postdam Konferansı: ABD, İngiltere ve yine Sovyet liderleri, Almanya’nın teslim olmasının ardından Avrupa’daki sorunları görüşmek için 17 Temmuz – 2 Ağustos 1945 tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’in 26 kilometre güneybatısında bulunan Cecilienhof Sarayı’nda Postdam kentinde bir araya geldi.

Görüldüğü gibi 1945’li yıllar hep diplomasinin en hareketli yıllar olduğunu ve bu 2. Dünya Harbi’nin gerçekten ülkelerin siyasi iktidarlığını nasıl elden ele bir antlaşma ile sınırlı olduğunu anladık. Nihayetinde 2. Dünya Savaşının sona ermesi müttefiklerin, 6 Haziran 1944’te Fransa’nın Normandiya kıyılarına çıkarma yaparak, görüşmelerde de gördüğümüz gibi, “İkinci Cepheyi” açmaları sayesinde, Almanlara kesin darbeyi vurdu. Hitler bu durum karşısında müttefiklerin Berlin’e girdiğini gördükten sonra 30 Nisan 1945’te tabancasıyla intihar etti.

Aykut GÜMÜŞ

http://www.uiportal.net/ikinci-dunya-savasi-sirasinda-gerceklestirilen-onemli-siyasal-gorusmeler-ve-ikinci-dunya-savas.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 461
Kayıt tarihi
: 12.03.12
 
 

Ben Aykut Gümüş Uluslararası İlişkiler (Uİ) bölümü öğrencisiyim. Bu sayfayı kurmamdaki amacım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster