Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '15

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
56
 

İkinci sanayileşme'nin neresindeyiz?

Birinci Sanayileşme, 1750-1950/2000 ile tanımlıydı. İngiltere’de başladı. 1500-1750 arasındaki global koloniyalizmin artı-değerleri ile oluşturuldu. Sonul olarak, AB’yi, ABD’yi, Rusya’yı, Kanada’yı, Avustralya’yı, Japonya’yı kapsadı. Dünya nüfusunun kabaca 1/7’si demek oldu bu. Bu sayede Dünya, Kuzey ve Güney olarak ikiye bölündü.

İkinci Sanayileşme 1950’lerde ve kabaca yine aynı ülkelerde; robot, bilgisayar, genetik, ölümsüzlük, uzay, siberuzay, yapay zeka, siborg, nanoteknoloji alanlarında başladı.

Hiçbir G-7/8/9 (sırayla Rusya ve Çin dahil edilince) ülkesinde, bu 9 alanın 2’den çok alanında ivmelenme / liderlik yaşanmadı. Bu çok önemli bir gösterge. Bir tür yalpa-çatallanma imliyor.

Örneklersek:

Uzaycılık, ABD-SSCB arasında 1957-1992 arasındaki 35 yıl boyunca yaşandı. ABD, 1980 ertesinde uzay mekiği alanına girerek tam 30 yıl için kendini kilitledi. SSCB ise Rusya olarak bu alanda yarıştan düştü. Devreye Çin girdi. Uzaycılıkla ilgili herşeyi ABD’den aparttı ama şu an bazı noktalarda, uzaycılık yarışında 1 nolu ülke durumunda.

İnsanımsı robotlar olan androidler alanında Japonya açık ara önde. Otomotiv sanayisinde robotlar, Japonya’da işgücünün % 10’unu oluşturuyor. Eğlence ve yaşlı bakım robotları alanındaki yatırımları ve kullanımları ile Japonya, robotçulukta açık ara önde ama Dünya’da halihazırda epeyi gizli ve mikro proje olduğu için, bu sadece buzdağının su yüzündeki bölümü sayılır.

1989-1994 arasındaki eski Doğu Bloku’nun çöküşü, bu alanlarda blokaj yaratabilirdi ama ilginç bir biçimde yaratmadı. Hem de Çernobil 1986 ve Challenger 1986’ya karşın.

Bundan çıkarılacak geçmişbilimsel ve gelecekbilimsel dersler var. İlk çıkarım, Dünya Sistemi olarak tarihin, dün-bugün-yarın kısa vadeliliğinde, kayan zaman veri tabanlı bir sistem olarak, görünmeyen neden-sonuç ilintilerine epeyi sahip olduğunu gördük. Yani, görünmeyen varyanslar çok ama genel panorama nadiren makro kayma yaşıyor.

2000-2100 arası, 11 Eylül 2001’in ilk dakika golü ile gösterdiği üzere, epeyi salınımlı geçecek. 21. Yüzyıl’ın ilk 14-15 yılı bitmiş olsa da, geleceği kesin olan makro-makro global krizler henüz ufukta yok. Bu da, İkinci Sanayileşme’nin önümüzdeki 85 yılda beline epeyi tekme yiyeceğini gösteriyor. Durabilir de, belli olmaz.

Ancak, ister 2150 olsun, ister 2250’de olsun, bu 2. Sanayileşme er veya geç tamamlanacak. 2 sanayileşme ‘the’ Sanayileşme ve bilim de ‘Tam Bilim’ olacak.

Bu durumda, yalpalar ve çatallanmalar devreye girer. İnsan klonlamada Papa ve BM kararının en az 25 yıllık gecikme yaratması  buna bir örnek ki bunu 1965-1975 arasında benzeri bir biçimde tüp bebek olgusunda yaşamıştık ama şimdi kardinallerin bile tüp bebek torunları var. (Bu arada, tüm yasaklara karşın, 10 kere insan klonlandı bile.)

Bulunduğumuz nokta-moment ise, bir yelpaze açılımı gibi düşünülebilir: Pek pek 2 seçenek ağırlık kazanacakken, 20 seçenek falan açılımlanıyor şu an ufkumuzda.

Yani, 2. Sanayileşme Dünya’nın pek pek % 20’sini kapsayacak. 4 (avcı-toplayıcı, proto-feodal / kabilesel, feodal / folklorik, sosyolojik) olan toplam tarihsel kültürel mod sayısı 5 ( + post-hüman / post-sosyolojik) olacak.

En önemli sonuç şu:

İkinci Sanayileşme bittiğinde, insan türü uzaya kalıcı olarak yerleşmiş olacak.

Gerisi gereksiz ayrıntı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 505
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster