Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
603
 

İkinci şans

İkinci şans
 

Çok severim bu sözü:  

"İyi bir ilk izlenim bırakmak için, kimsenin ikinci bir şansı yoktur." 

Söyleyeni belli değil.. Anonim.. Sürekliliği olan her şey için geçerli bu!  

Bloglar için de..  

Bana "iyi bir ilk izlenim" bırakmayan blog yazarı sansını kaybetmiş demektir. Genellikle başka yazılarını okumam! Niye okuyayım? Zamanım o kadar bol değil ki..  

Hadi blogun başlığını, kategorisini, resmini falan bir kenara bıraktım (bunlar da önemli aslında) yazıyı okumak için tıkladım. Yazı hayli uzunsa, paragraflar bir birine geçmiş ve uzun uzun cümlelerle anlaşılması zor hale getirilmişse, dil kurallarına uyulmaya gerekli özen gösterilmemişse o blogun tamamını okumaya asla gayret göstermem.. Hemen oradan çıkar, bir daha da o arkadaşın yazılarına dönüp bakmam..  

***  

"Blog" kavramı henüz yeni sayılır, kuralları oturmuş değil!  

Ancak, yazı dünyasında genel kurallar var. Bir de PC ve internetin kendisine özel kurallarını da bir araya getirirsek ve çağdaş dünyanın "fast-food" yapısını da bunlara katarsak yapmamız gerekenlerin az da olsa şekillendiğini görürüz.  

Açıkçası PC karşısında oturan günümüz insanının aynı anda yapabileceği çok şey var! Müzik dinlemek, film/resim izlemek, chat yapmak ya da e-kitap okumak, oyun oynamak bunların bir kaçı. Hiç ama hiç kimsenin uzuuuuun uzun, jan janlı sözcüklerle, anlaşılmaz cümlelerle bu "günümüz insanı" arkadaşın zaten kıt olan zamanından çalmaya hakkı yoktur, diye düşünüyorum!  

***  

Kendi bloglarımın biçemini nasıl ayarladığımı anlatamaya çalışayım. Ancak yazacaklarım, -benim için bile- kesinleşmiş bir kural ya da dayatma değildir.. O an gözüme nasıl güzel göründüyse o! Yani.. 'Ânı yaşa'maya gayret ederim hep.  

  • WinWord programında yazarım.
  • Sayfanın sol altında sayfa numarası ve sözcük sayısını veriyor. (İtiraf edeyim: 'Sözcük sayısı' yeni dikkatimi çekti. Önceden hep a4 büyüklüğündeki sayfa üzerine yoğunlaşmıştım.)
  • "Normal" stilim şöyledir: Yazı tipi: (Varsayılan) Verdana, Sola, Satır aralığı: tek, Aralık Sonra: 12 nk, Tek kalan satırları önle, Stil: Hızlı Stil
  • Bu stil ile bir a4 sayfasına aşağı-yukarı 300 sözcük sığmaktadır. O da yeter bana.
  • Çok kişinin bildiği gibi, Word programının bir artısı da -eğer ayarlarında bir oynama yapılmadıysa- yazım yanlışlarını büyük ölçüde buluyor ve haber veriyor. Düzeltmek size kalmış artık..
  • Yazım bittiğinde, kopyalar ve MB'nin "Blog gir" sayfasına yapıştırırım.

MB Webmaster'ına Not: MB'de yayınlandıktan sonra, her ne kadar Ctrl + Mause tekeri ile yazının görünümünü değiştirebilsek de yazıların neden öyle 'karınca duası' boyutlarında olduğunu anlayabilmiş değilim! Bu eksi puan bence.. Okuyucu zorlanmadan okuyabilmeli.. İkinci şansımız da olsun, lütfen!  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 506
Kayıt tarihi
: 01.01.11
 
 

Milliyet Bloga taşınmam kolay olmadı.. Varlığını aşağı yukarı başlangıcından beri bildiğim bu dev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster