Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1059
 

İkinci yaşam

İkinci yaşam
 

İkinci bir yaşam.... ikinci bir nefes... ikinci bir boyut....

Süregelişler, yer değişimleri, başka bir dünya başka insanlar, başka mekanlar..vs.. vs..

İkinci bir hayat verilseydi ellerinize, ikinci bir şans tanınsaydı? Neleri değiştirmek isterdiniz hayatlarınızda? Nelerden pişmanlık duydunuz? Geriye baktığınızda hayatınızda olmasını istemediğiniz ya da önceden olmasını istediğiniz şeylerin şu anda yanlış olduğunu düşünüp neleri çıkartmak isterdiniz hayatınızdan?

Bilgileriniz, yaşanmışlıklarınız, sevdalarınız, anılarınız, acılarınız, belki de kişilikleriniz.. Ne biliyim aklınıza ne geliyorsa!
Belki de bu başlığı görünce içinizden bir ahhh çektiniz. Dediniz ki nerde ben de o şans :)
İsterdiniz değil mi?

Aslında kendi ellerinde belki bu insanoğlunun.. Hayatı yönlendirmesi, kendine baştan yeni bir hayat kurması, yeni bir yaşam çizmesi. Yeni bir mekan yaratması, İsteklerini yapması.. Bazı şeyler engel olsa da bazı kavramlar önünüze çıksa da ya da bu tekrar bir savaş vermenin sonunda kazanılsa da aslında bu yaşamı biz yaratacağız.

İkinci bir yaşam hala var aslında yaşarken, gözlerimizi yummadan bu hayata..

Belki de diyorsunuz ki, Neye yarar ki, tekrar üzülmüyecekmiyim, tekrar yaşanmışlıklarım olmucak mı, tekrar pişmanlıkları yaşamayacakmıyım, yada dibe vuruşları, değer kaybedişlerini, mutsuzlukları.. Neye yarar tekrar başa dönüp yaşamak aynı şeyleri..
Hayat belki de bundan ibaret. Hep varoluşların ardından, değerlerin, yaşanmışlıkların, acıların, anıların, hayallerin , mutluluk ve mutsuzluklarla süregelişlerin hikayesi.

Kısa bir yolculuğumda bir kahve yorumcusu bana bunları dedi. Bir ikinci hayat görüyorum yaşamında. Kendine ikinci bir hayat kuracaksın.. Ne kadar doğru olur bilmiyorum..

Aklıma bu blogu yazmak geldi.. Acaba kaç kişi kendine ikinci bir hayat kurmak ister? Belki de baz şeyleri istemek yeterlidir ve buna inanmak.. Sizlerle bir hikayeyi paylaşmak istiyorum bu konuda bilmem beğenecekmisiniz.
Başarının, inanmanın önemi ortaya çıkıyor bu hikayede..

İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.

Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. 'Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli… Benimle Paylaşmak ister misin?' diye sordu yaşlı adam. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, 'Sana yardım edebilirim' dedi. Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: 'Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al' dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.

İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller' e aitti, yani o gün için dünyanın en zengin adamına. 'Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim' diye düşündü. John Rockefeller' e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti.

Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire 'Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir' dedi. 'Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor' diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.

İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı.
Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti.
Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben... Bugün beşinci gün... Herşeyi bırakıp yeni hayatıma başladım.. Bloğumada yazdığım gibi sadece kelimeler değil bu... Bir sürü izler kalıyor beyinde kalpte...

Ahmet KARAKAYAN 
 11.11.2008 15:50
Cevap :
Muhakkak..eskiyi bırakıp yeni bir hayata adım atmak kolay iş değil..Ama istemek inanmak çok önemlidir eminim..Yüreğiniz mutlu olur umarım yeni hayatınızla..Sizden mutluluk ddolu bloglar bekliyoruz :)Yüreğinizden sevgi düşmesin..  11.11.2008 20:27
 

Yok, en iyisi hayatı verirken kullanım klavuzunu da yanında verecekler ki işe yarasın. Tek seferde çözeriz. Yoksa daha ne hayatlar heba olur, gider değil mi?

TC kaan kartal 
 08.11.2008 21:59
Cevap :
Valla super fikir..Biz kullanmasını bilmiyoruz sanırım bu hayatın .Öğrenene kadar ömür bitiyor.Hayatımız sanayilerde geçiyor orayı yaptır burayı yaptır :))  08.11.2008 23:51
 

güzel hikaye:)) İkinci de olsun üçüncü de hatta dördüncü de ama nerde:)))

hemera 
 07.11.2008 1:40
Cevap :
:))Olsun gözüm olsun....:))Bu şanslar bize yakın olsun:)  07.11.2008 9:56
 

İkinci bir hayat bana ters :) daha bu hayatımla baş edemiyorum,mücadeleye devam :) Hikayede keyifliydi,sevgiler ...

Tuğba Ilgaz 
 06.11.2008 12:09
Cevap :
:)) Savaşa devam..Yaşasın kötülük,yaşasın azim:))Teşekkürler içten yorumun için ..Sevgi yüreğinden düşmesin..  06.11.2008 13:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3133
Kayıt tarihi
: 07.08.08
 
 

Son tualde boyanan renklerin karmaşasındayım.. Biraz mavi, biraz beyaz, biraz siyahların gözde açtığ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster