Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
541
 

İkincilik yoktur, ya birincisindir ya da hiç!

İkincilik yoktur, ya birincisindir ya da hiç!
 

Şu yukarıda yazdığım sloganvari başlığı bir filmde duymuştum, ileride çok başarılı olacak bir otomobil yarışmacısına babası bu sözleri söylemişti. Film çok kötüydü, öylesine izlemiştim zaten ama filme dair bu cümle aklımda kaldı. Ne kadar doğru ne kadar yanlış hiç düşünmemiştim.

Ama son zamanlarda iyice anladım ki bu sloganvari söz, Türkiye'deki futbol anlayışında oldukça geçerli yani 18 takım 1 kazanan, 14 kaybeden ve 3 küme düşüp kaybeden takım, tek amaç kazanmak.
Britannica ansiklopedisi sporu " Belirli ölçüde güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler." olarak tanımlamaktadır.
Britannica'da hiçbirşey bilmiyor; spor kazananın sevinip eğlendiği, kaybedenin ise lanetlendiği bunun dışında saha dışı kavga ve dövüşün bol olduğu bir etkinliktir.
Aksini iddaa edebilecek var mı?
Kazanma adına her yol mübah mıdır?
Kaybettiğinde kazananı alkışlayacak, elini sıkacak ve hiçbir mazerete sığınmadan "ben kaybettim" diyebilecek kaç kişi kaldı?
Takımı küme düşerken son maçta ayağa kalkıp takımını alkışlarla uğurlayabilecek bir taraftar grubu varmı?
Sahada güzel futbol olduğunda, takımı yenilse dahi " paramın hakkını aldım çünkü zevkli, güzel futbol izledim" deyip yüzü gülen bir adam gördünüz mü hiç?
Özhan Canaydın Fenerbahçe Galatasaray'ı 6-0 yenerken Aziz Yıldırım'ın elini sıktığında neden bu kadar çok eleştirildi? Centilmenlik, kaybettiğinde kazananı takdir edebilmek kötü bir erdem mi?

Sinemaya giderken iyi bir film izleme beklentisiyle giden bizler, neden artık bir maça giderken iyi futbol izleme beklentisi yerine kazanma beklentisiyle gidiyoruz?
Takımımızın iddası kalmadığında neden o tribünleri boş bırakıyoruz?
Daha doğrusu neden sadece kazanırken eğlenebiliyoruz? Neden kazananları göklere çıkarıp kaybedenleri yerin dibine batırıyoruz?
İyi futbol izlemeyi benim gibi özleyen yok mudur?
Benim gibi Fenerbahçe'li olupta galibiyete rağmen son bjk maçındaki kötü futboldan dolayı mutsuz olan yok mu?
Benim gibi Avrupa liglerini Türkiye ligine tercih eden ve izlerken "oh be dünya varmış" diyen var mı?

" İkincilik yoktur, ya birincisindir yada hiç! " Gerçekten böyle mi? Eğer böyleyse ben sonunculuğu seçiyorum çünkü birinciliği hiç sevmedim.
Umarım benim gibi sonunculuğu seçen başkaları da vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ya da sonuncu olup fark edilmeyi bekleyeceksin...

sürahi 
 12.05.2007 17:15
 

uzun zamandır bir beşiktaşlı olarak kazanılan her maçtan sonra kafamda bir soru işareti kalıyor olmasından çok sıkıldım artık. maç sonrasında yaşananların maçların önüne geçmesinden, yöneticilerin kendi eksik ve hatalarınından federasyon, hakem ve diğer kulüpleri sorumlu tutup taraftarlarını galeyana getirmelerinden, kendi takımım dahil hiçbir maçı seyrederken zevk alamamaktan, adalet isteyenlerin adillikten çok ama çok uzak olmalarından...o kadar çok ki...hak edilmiş bileğinin gücüyle alınmış her türlü başarıya saygım sonsuz , saygıyla eğilirim. ama onun dışında kafamda soru işareti taşıyan başarılara kendi takımım bile olsa asla ödün vermem. ve sonunculuğu tercih ederim. sizin gibi. özlem.

beenmaya 
 09.05.2007 10:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2624
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

1979 Sakarya doğumluyum. Kocaeli İktisat mezunuyum. Askerliğimi tamamladım. Askerlikten sonra yurtdı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster