Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
989
 

İkiyüzlülük üzerine bir yazı

Yurdum insanının, bundan bir ay öncesine kadar varlığından bile haberdar olmadığı bir İtalyan sanatçı, cennetin bu dünyadaki tezahürü Gebze’de tecavüze uğrayıp, öldürüldü.

Ardından ağıtlar yakıldı, şiirler söylendi. “Barış” dendi, “kardeşlik” dendi. “Masumiyet” dendi, “insanlık” dendi. Beraber ve solo isyanlar edildi. Bu yoğun duygu yükünü kaldıramayan atmosferde şimşekler çaktı, tüylerimiz diken diken oldu.

Kendi şizofren dünyamızda, nasıl bir algı kayması içinde yaşadığımız sorusu, sorulmayı beklemekten sıkıldı. Fil oldu. Belki birileri görür de artık sobeler diye, saklandığı dalın ardından çıktı.

“Ey ahali!” dedi, “Bu ülkede kadın olmak ne zamandır barışla, kardeşlikle, masumiyetle, insanlıkla özdeşleştirildi? Ben bu arada komada mıydım?”

“Kadının tüm kötülüklerin anası olduğu ataerkil düzen, ödüllü bir Ikea tasarımı mıdır?”

“Daha küçücükken, bamya kadar pipilerinin erkek kardeşlerine sağladığı ayrıcalıklar karşısında boyunları bükülenler, denizkızları mı yoksa?”

“Hayatta en hakiki mürşidin baba, o yoksa koca, o yoksa amca, o da yoksa en yakındaki erkek olduğunu bilmeyen var mı?”

“Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmemek, bir Papua Yeni Gine geleneği midir?”

“Senin ananı avradını...”, “... çocuğu”, diye başlayan kızgınlık ifadeleri, eski Sümer yazıtlarından mı alınmıştır?”

“Kuyruk sallamanın, yalnızca mutlu köpeklere has bir eylem olmadığını, gece sokağa çıkan, açık saçık giyinen, içki içip, erkeklerle flört eden kadınların, başlarına gelecekleri hakettiklerini düşünenler, operadaki hayaletler mi?”

Şakulü fena halde kaymış bir ülke burası. Aşağılık komplekslerimizi, yalandan bir megalomaninin ardına gizlemeye çalıştığımızdan, tüm dünyanın gözünün üzerimizde olduğunu sanıyoruz hepimiz. Ölüm haberinin hemen ardından, çok, ama çok utandığımızı haykırmaya başlamamızın başka bir açıklaması yok zira. Kızım sana söylüyorum, dünya sen anla.

“Her yerde böyle olaylar oluyor, bunu bütün bir millete mal edemeyiz” dediği varsayılan acılı annenin kelamında boncuk bulmamız da ondan.

“Bu olayın Türkiye’nin dünyadaki imajına etkileri nasıl olacaktır?” sorusunu soran gazeteci arkadaşa, kollektif bilinçaltımızı pat diye bilinçüstü ettiği için bir Pulitzer verirler herhalde.

Benim anlamadığım, nüfusa kaydettirilmeyen, okula gönderilmeyen, başlık parası karşılığı satılan, dövülen, sövülen, tecavüze uğradığı için aile meclisi kararıyla öldürülen, eksik, zayıf, dolayısıyla erkeklere tabi olduğu başına kakıla kakıla aptala dönen kadınların, hayatta kalabilmek için insanlığından vazgeçtiği bir coğrafyada, olan bitene şaşırıyormuş numarası yapmak, ikiyüzlülük değil midir?

Kadının “erkeğin namusu” olduğu bir düzende, kendine ait olanları eve kapatan, örtülere dolayan, doğasına yabancılaştıran erkeklerin, başkalarınınkilere hep kem gözle bakmalarında bu kadar garip olan ne?

İlk defa adet gören kız çocuklarını tokatlayıp, sünnet olan oğlanlara prens muamelesi yapmamızın, etraftaki SüperPipiMan enflasyonuna etkileri hangi bilim dalının araştırma konusudur?

“Helga, Türk erkekleri çok güçlü dedi”, “Silvia, Ali’ye ilk görüşte aşık oldu”, “Rus erkekleri hep sarhoş, karıları çok yalnız” türü fotoğraf altı haberciliğiyle seviyeli Türk basınının, içimizdeki Mr. Hyde’ların dışımıza taşmasıyla bir ilgisi olmasın sakın? Hani bizimkiler namuslu, yabancılar ...spu ya.

Keşke olmasaydı bu olay. Keşke biz yine Kapıkule’nin doğusunda kendi Ayşe’lerimize, Fatma’larımıza tecavüz edip, öldürmeye devam etseydik.

Kol kırılıp, yen içinde kalsaydı da, böyle şizofren şizofren yuvarlanıp gitseydik.

Milletçe çok utanıyoruz. Bu münferit sapık adına bizi dikkatle izleyen tüm dünyadan özür diliyoruz.

İmajımızın içine ettin be kamyoncu. Allah’ından bul inşallah.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ, Doğa bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne yazıkki iki yüzlülük kolaylıklar sağlıyor. insanlar bir yandan namusu kadınların bacakaralarında ararken, tecavüz, ensest bilcümle rezalet aradan kaynayıp gidiytor. ne dersin belkide erkeklerin egemen olmasının tek koşuludur tecavüz baskısı. sevgiler.

Ali BAKMAZ 
 28.08.2008 9:22
Cevap :
Ali Bey merhaba, cevap vermekte geciktiğim için özür dilerim. Kadınlar da sorunun bir parçası. Analar kızlarına "Aman dikkat", oğullarına "Aslan oğlum" dedikleri sürece bu düzen değişmeyecek. Erkekleri de kadınlar yetiştiriyor çünkü. Selam ve saygılarımla.  03.09.2008 13:45
 

Çok güzeldi tek kelimeyle. Daha çok insana ulaşmalı diye düşünüp, öneri listeme alıyorum yazınızı. İzmir gibi bir yerde eğitimcilik yapan bir blog yazarının "İzmir'in kızları " şarkısına yüklediği anlamı hala sindirebilmiş değilim. Umarım sizin yazınızı okurlar... Sevgi ve selamlar İzmir'den.

Doğa 
 27.08.2008 12:05
Cevap :
Doğa Hanım, cevap vermekte geciktiğim için özür dilerim. Bahsettiğiniz yazıyı okumadım, ama başlık "İzmir'in kızları" olunca ardından gelecek olanı tahmin etmek zor değil. Kadın gibi kadın olmak çok zor bu memlekette. Selam ve saygılarımla.  03.09.2008 13:51
 

Acı ama ülkemin gerçeklerini nükteci tümcelerle çok güzel vurgulamışsınız. Öncelikle tebrik ederim. Tabular yıkılana kadar bu tecavüzler devam edecektir. 17 Aylık bebeklere bile tecavüz ediliyor benim ülkemde. Özellikle yabancı bayanların fanhişelik için bize geldiğini zanneden avanaklar çok fazla. Türk erkeklerinin dünya erkeklerinden üstün olduğunu zanneden zavallılar çok var. kadını seks objesi olarak gören zihniyet hakim. Acı ama gerçek.

Yapukay 
 18.04.2008 10:25
Cevap :
Değerli yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.  18.04.2008 12:34
 

Bu konuda yazılan içi boş yazılara örnek olsun. "Utanıyoruz, rezil olduk..vs.." ama neden utanıyoruz onu söyleyen yok. Öyle güzel anlatmışsınız ki, kutluyorum sizi.

Nilgün Akad 
 18.04.2008 10:01
Cevap :
Nilgün Hanım, isteyen utanmakta sebest de tamamen yanlış sebeplerle utanıyoruz, derdim o. Pippa'ya reva görmediğimiz muamelenin Ayşe'ye Fatma'ya yapılınca normal olması bana göre normal değil. Yazıyı beğendiğinize sevindim. Selamlar, saygılar.  18.04.2008 12:32
 
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1505
Kayıt tarihi
: 04.07.06
 
 

Kişinin kendini anlatması zor. Her şeyden birazım, her şeyim yarım.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster