Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '16

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
252
 

İkiz plakalar için gereken önlem alınmalı

İkiz plakalar için gereken önlem alınmalı
 

Şevket KESKİN /TESK Yönetim Kurulu Üyesi/ Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı


Bildiğiniz üzere; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53. ve 30. Maddelerinde tescil plakalarının nitelikleri, ölçüleri ve mühürlenmesine ait esaslar belirtilmiştir.

09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazetede İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik ile 18.07.1997 tarihli ve 23053 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Karayolları Trafik Yönetmeliğinin” bazı maddelerinde değişiklik yapılarak yürürlükte bulunan yönetmelik maddesinde; “ Tescil plakalarında, işlemi yapan tescil kuruluşu ile basım işlemini gerçekleştiren kuruluşun mühürlerinin bulunması zorunlu iken, değişiklik ile tescil kuruluşunun mührünün aranması zorunluluğu kaldırılmıştır.

Tescil kuruluşu mührünün kaldırılması ile birlikte sadece plaka basımı işlemini gerçekleştiren il oda yetkili mührünün basılmasına dönüşmesiyle beraber, ülkemizde standartlara uymayan farklı puntolarda yazılan mühürsüz plakaların yoğun olduğu görülmektedir. Ülkemiz, birçok aracın bagajında standartlara uymayan, mühürsüz basılan, basımının nerde yapıldığı anlaşılmayan plakalarla dolu bir ülke haline gelmiştir. Bilindiği gibi, plaka bir aracın TC numarası yerine geçmektedir.  TC numarası insanlar için ne kadar önemli ise plakalar da güvenlik ve asayiş için o kadar önemlidir. Bir aracın birden fazla plakaya sahip olması ülkemizde istenmeyen eylemlerde bu plakaların rahatlıkla kullanılmasına sebep olabilmektedir.  Özellikle son zamanlarda ülkemizde artan terör olaylarında bu sahte plakaların kullanıldığı da basın yoluyla duyulmaktadır. Günümüzde düğün sünnet vb. herhangi bir kutlamada  plakaların okunmayacak şekilde üstünün kapanmasını fırsat bilen terör örgütleri bu zaafı  kamuflaj olarak kullanabilmektedir. Bu konuda da gerekli önlemlerin alınması noktasında gerekli hassasiyetin gösterileceğini umut etmekteyiz.

Ttüm Türkiye de standartlara uymayan plakaların etkin bir şekilde denetlenerek toplanıp standartlara uygun hale getirilmesi, plaka basımında tescil kuruluşunun mührünün aranması zorunluluğu yeniden getirilmesi, yetkisiz plaka basanların tespit edilip sorumlularının cezalandırılması ve tescil plakaları üzerinde mühürlerinin yer alıp almadığının etkin şekilde denetlenmesini talep ediyoruz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 149
Kayıt tarihi
: 20.03.15
 
 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi / Malatya Esnaf ve Sanatk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster