Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '16

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
83
 

İklim biraz da yerin coğrafi yapısına bağlı

İklim biraz da yerin coğrafi yapısına bağlı
 

Zaten anlaşılıyor insanlar bilir herhalde de iklimin kendi kanunları var olarak biliniyor. Alçak basınç yüksek basınç, kuzey güney, kutuplar vs. Bilimsel olarak iklimi yaratan ya da etkilerini belirleyen nedenleri sıralasak belki de yazdığımız konu sıralamaya girmeyecek.

Mehmet amca biliyor da bilim adamı kabul etmiyor, (alçak basınç-yüksek basınç) Mehmet amca bunları anlamaz. Genel iklim belirleyicileri konusunda bilim adamı haklı. Ama alçak basınç-yüksek basınç iklim kuralları her yerde aynı işlemiyor, bir engele rastlayınca değişiyor.

Yükseklerin soğuk oluşunu söylemiyoruz, yüksekler elbette soğuk olacak. Örneğin çöller… Sadece ekvatora yakın oldukları için mi sıcak? Biraz da düz oldukları için. Sıcağı dağlar gibi emmiyorlar, yansıtıyorlar. Rüzgârlar da dağlardan geçip çöllere ulaşamıyor.

Denizin, engebeli arazini, yüksek dağların iklimi yumuşattığını biliyoruz. Ama yine de iklim kuralları asıl belirleyici. Kutuplar soğuk iklim kuşağı. Değilse Sibirya stepleri Sahra çölünden daha yüksek değil. Bazen ekvatora yakın olmak da yetmiyor, Klimanjaro dağının tepesinde kar var örneğin. Bu arada engel önemli. Erzurum Sivas’a göre yüksek. Buna rağman kışın çetin geçtiği Erzurum’da Sivas kadar üşümezsiniz. Çünkü Erzurum engebelidir. Dağlar sert iklimi engeller.

Biz bilmeyen bileniz. Nasıl oluyor bu? Bir şeyi fark etmişiz ama o konuda uzman bilgimiz yok. Bu da bilgi. İnsanlara neyi bilmemiz gerektiğini söylüyorum. Detayını uzmanlar açıklayacak. Peki, uzman varsa bana ne gerek var? Var; çünkü bu konuyu sorarsan uzman açıklıyor ya da kitabında yazıyor. Ben ise böyle bir şey var bak bunu bilmemiz lazım diyorum. Hatta aykırı şeyler ileri sürerek uzmanı zorluyorum. Yani sonuçta bilimin de yol gösterene ihtiyacı var.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, böylesi bir takdim var; ama konmanın bu kadar önemsenmesini doğru bulmuyorum, günü geldiğinde yola yeniden koyulmalı ki, bu durum yeniden doğmakla eştir. İlla konduğum zeminde kalacağım, değişsem de dönüşmek istemiyorum demekte yeniden doğuşu boğmak olduğu gibi, aynı zamanda toplumsal yokoluşla da eştir. Bu noktaya gelmiş bir toplumu ancak göçebe ruh kurtarabilirim. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 20.10.2016 23:37
Cevap :
Süper ya, budur işte...  23.10.2016 16:50
 

Merhaba Kerim Bey...Bana göre iklim, yerin coğrafi yapısından değil; dünyanın ve diğer gezegenleri güneşe uzaklığı yakınlığı ve güneş etrafındaki dönüşleri(hızı ve eğimi) ile ilgilidir. Aralarında dağlar kadar fark olan mevsimler de bundan kaynaklanır...Ama mevsimler içinde "hava değişiklikleri(rüzgar, yağmur, kar yağışı) söylediğiniz gibi "yerin coğrafi yapısından" kaynaklanır...Örneğin Karadeniz bölgesi boyunca uzanan dağ sırası, alçak yağmur bulutlarının İç Anadolu'ya geçmesini önler. Ege bölgesindeki dağların denize dikey olması da Ege Denizi'nden esen rüzgarları Anadolu içlerine uzanmasını sağlar...Hocalarımı iyi dinlediysem, benim bildiklerim böyle...Not: Sizin bloglarınıza farklı yorumlar yapmak hoşuma gidiyor:))...Selamlar.

cdenizkent 
 19.10.2016 11:05
Cevap :
Bakın siz de "güneşe uzaklık yakınlık" gibi farklı bir analiz getirmişsiniz.Belki çoğu kişi düşünmez. Benim aklıma gelmedi şahsen.  20.10.2016 19:08
 

Derler ki soğuk Erzurum’da doğmuş, Sivas’ta da konaklamış. Demek ki beşeri hayatta doğmaktan ziyade konaklamak zorunlu. Düşün rüzgârlar olmasa, ne iklim olur, ne de atmosfer; ama her ikisinin oluşması da güneşin varlığına bağlıdır. Uzmana konaklama sürekli üret diyorsun, iyi de ediyorsun; ama uzmanlar da insanlara sistem önerisinde bulunuyor. Ne yerin coğrafi yapısına bakıyor, ne iklimine. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 19.10.2016 0:23
Cevap :
"Doğmaktan ziyade konaklamak zorunlu" ifadesi üzerinde durulmalı.  20.10.2016 19:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6080
Toplam yorum
: 15063
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster