Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
872
 

İktidar Hırsıyla bir Ömür. Kösem Sultan

İktidar Hırsıyla bir Ömür. Kösem Sultan
 

Sultan Süleyman'ın annesi Ayşe Hafsa Sultan'ın ölümüyle başlayan kadınlar saltanatının şüphesiz en etkili ismidir Kösem Sultan. Neden mi? Başlıyorum o zaman anlatmaya...

Anastasya bilinen bu kızcağız Bosna-Hersekten düşmüş hareme. Daha 15 indeyken haseki oluvermiş I. Ahmet'e. Keskin zekası -zaten haremdeysen kıt zekalı olma lüksün yoktur- sayesinde kıdemli bir çok gözdenin önüne geçmiş, nüfuzu artmış haremde. Hasekiliği döneminde Kösem (sürünün önde gideni) olarak anılmış. Dört şehzade doğurmuş, Murad, Süleyman,İbrahim,Kasım. İki de sultan vermiş Ahmet'e, Ayşe ve Fatma. Ahmet vefat edince adet üzerine eski sarayı boylamış ama I. Mustafa ve Genç Osman döneminde bile sözünü geçirmiş. Hatta I. Mustafa'nın ikinci taht döneminde, tahttan indirilmesinde parmağı varmış Kösem'in. Ahmet'in döneminde çIok karışmıyormuş devlet işlerine ama yine de sözünü geçiriyormuş bir şekilde. Artık eski sarayda pineklemek yetmiş olacak ki iktidarı ele geçirme vakti gelmiş. Ve nihayet henüz 11 yaşındaki oğlu IV: Murat'ı geçirmiş devletin başına. Kendisi de yerleşmiş Valide Sultan olarak saraya.Oğlu er kişi olana kadar da perde arkasından yönetmiş devleti. Ama bu nüfuza, iktidara rağmen Süleyman ve Kasım'ın katlini engelleyememiş. İbrahim'i de " zaten devlet yönetmekten aciz" diyerek korumuş. Haremde bir odaya kapatmış onu zarar gelmesin diye. IV. Murat kararlarını kendi verecek yaşa gelince validesini uzaklaştırmaya çalışmış devlet işlerinden. Bu yüzden onun genç yaşta ölümü validesini üzmemiş. Çünkü ona tekrar "Saltanat Naibeliği" yolu açılmış.

Sultan İbrahim ise o kadar çok ölüm korkusuyla yaşamış ki, taht sırasının ona geldiğini söylediklerinde, bunun bir oyun olduğunu düşünerek defalarca tahtta gözü olmadığını söylemiş.

Diğer oğlunun tahta geçmesiyle siyaset sahasında tekrar boy göstermiş Kösem. Saltanat naibesi olarak sekiz buçuk yıl daha yönetmiş devleti. Ama Sultan İbrahim annesinin etkilerine son vermek isteyince, Kösem de onu tahttan indirip kapısı penceresi örülmüş bir odaya tıkmış. Daha sonra da boğdurtmuş. Evlat katili de olmuş yani.

Torunu IV. Mehmet'in cülusunda rol oynamış sonra. Daha yedi yaşında tahta çıktığı için yine kösem vekalet etmiş ona. Devlet işlerine karışmaya devam etmiş. Kösem'in ölümüne kadar olan bu üç yıl "Ağalar Saltanatı" olarak geçmiş tarihimize.

IV. Mehmet'in tahta geçmesiyle, onun validesi olan Hatice Turhan Sultan ile Kösem Sultan arasında da rekabet başlamış doğal olarak. Kösem, Hatice

Böylece saray içindeki "Ağalar Saltanatı" da, Hürrem'den beri süren "Kadınlar Saltanatı" da sona ermiş. Ama en ironik olanı da Kösem Sultan'ın, bir çok padişahtan daha uzun süre devleti yönetmiş olmasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 926
Kayıt tarihi
: 28.08.11
 
 

Matematik bölümü mezunuyum ve aynı bölümden yüksek lisans yapıyorum. Seçtiğim meslekten de anlaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster