Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1107
 

İktidar hizipçilere dua etmeli

İktidar hizipçilere dua etmeli
 

Görsel alıntı


Ey akıl, idrak edemiyorsan, ey göz, görmüyorsan, ey kulak, duymuyorsan, ey el, tutmuyorsan, ey ayak, basmıyorsan çekin gidin oradan.

Zer olamıyorsan, zer-i mahbub ol. Zerafet olamıyorsan, zeravent olma. Sadece kendini düşünüyor, ükeyi düşünmüyorsan, topluma yararın yoksa daha ağır bir yük olmadan, artık inin insanların sırtından.

Türkiye’nin önünde engel olan, kötü gidişata yardım ve yataklık eden bir siyaset sınıfı var ki bunların işi gücü bütünlüğü bozmak, klikçilik yapmak, bölmek, kısımlara ayırmak, ayrılık göstermek, yan tutmak, küçük topluluk oluşturmak, parçalamak, engelleme yapmak suretiyle siyaset yapmaktır.

Peki, kimdir bu hizipçi grup  en çok doğum yapan, en çok muhalefette kalan, en çok Genel Başkan değiştiren, her seçimde istediği oyu alamayan bir çok olumsuz unvan sahibi CHP içindeki hizipçi küçük topluluk.

Bu günlerde önemli bir konuda iki siyasi parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı adayını belirlemek için bir araya gelmiş, tek isim üzerinde mutabakata varmış ve çatı adayını birlikte açıklamışlar.

Gelin görün ki özellikle yıllarca CHP de Genel Başkanlık yapmış zatı muhterem yanına diğer hizipçileri de almış Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanı olmasında kim olursa olsun diye toplantı üstüne toplantı yapıyorlar.

Neden çünkü beklentileri vardı da ondan. Çatı adayı her hangi bir partinin üyesi değil, Siyasetle ilgisi olmayan birine neden karşı çıkıyorsunuz? İç duyguları kemiren, kendi yararlarını ülke yararlarının üstünde görme arzuları ve benlik öne çıkınca elbet karşı çıkarlar. Bana kalsa iktidardakiler her gün, günde beş vakit bu hizipçilere dua etsinler.

Bundan daha iyi bir şans, daha önemli bir fayda olur mu? Bunlar kendi bildiğinden şaşmayan, “böyle gelmiş böyle gider”ci tavırlarıyla da Türkiye’yi adeta köreltmeye uğratmak için yemin etmiş bir siyaset için var olmuşlar.

Türkiye’nin derinliklerine nüfuz edemeyen, ülkenin tarihi çizgisini çizemeyen, Türkiye’nin istikbalini düşünmeyen, eskimiş bir Türkiye’nin kalıntısı niteliğinde bir siyaset yapan böyle hizipçiler derin Türkiye’nin yabancıları gibiler.

Türkiye’nin karşısına dikilen bu siyaset sınıfının toplum nezdinde zıtlaşan, elzem olan değişimi gerçekleştiremeyen, kamu hayatına yön veremeyen, değişimi gerçekleştirmek istemeyi, tasa olarak kabul etmeyen daima zıt fikirli, farklı bir gruptur.

Bunlar programsız, reçetesiz, formülsüz, iç tadilatını yapamayan, Türkiye’ye ilişkin siyasi iddiaları olmayan, kendi davalarıyla, Türkiye’nin davası kesişmeyen bir siyaset sınıfıdır.

Siz kendi partinizi güç duruma düşürüyorsunuz, çatı adayına oy vermeyebilirsiniz, beğenmeye bilirsiniz, zaten kimse size oy verin de demiyor ama siz bu hizipçiliğinizle rakiplerinizin ekmeğine daima yağ sürüyorsunuz.

Bir kez olsun ülke menfaatleri için bir araya gelen iki partinin ( ki biri sizin partiniz ) almış oldukları ortak karara karşı çıkıyorsunuz. Siz daima böyle siyaset yapıyorsunuz.

Bakın diğer parti içinden hiç bir ses, seda çıkmadı. Hani derler ya ”Bela gelmez kula hak yazmadıkça, Hak bela vermez kula kul azmadıkça ” sözleri boşuna söylenmiş sözler değildir.

Allah dağına göre kar yağdırır, sizde ömrünüzün sonuna kadar işte böyle muhalefet görevini sürdürmeye devam edersiniz. Size siyasetçi demek içimden gelmiyor.  

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN          

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, hizipçiler orta yerde tartışırken, Kemal kılıçdaroğlu kapalı kapılar ardında, kimlerden talimat aldığı belli olmayacak şekilde dayatmalara devam ediyor. Selamlar...

Mesut KARİP 
 27.06.2014 12:16
Cevap :
Kıymetli Mesut KARİP : Hizipçiler hemen, hemen her konuda iktidarın ekmeğine tere yağı sürer gibi kendi partilerini baltalıyorlar demek istiyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.   27.06.2014 17:55
 

Mehmet Bey, Konuları çok iyi analiz ediyorsunuz.Yorumunuza katılıyorum.Benim de gönlümde Atatürkçü,sosyal demokrat bir aday yatıyor;ama gerçekçi olmak gerekir.Sosyal demokratların Türkiye genelinde oyları%25-30'u geçmez.Bu oyla da Cumhurbaşkanı seçilmiyor.O zaman bölünüp parçalanmaya gerek yok.Selam ve saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan 
 21.06.2014 23:57
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz, Sayın Hüseyin Başdoğan:Hocam kim kimi seçer, kim kimi Cumhurun başı yapar onların dışındayım. Ancak bu hizipçilerin başında olmam için Hz Alinin Zülfikarına ihtiyacım var. Böyle siyaset olmaz.Böyle parti ayakta durmaz.Benzer çürük cevizlerin ayıklanması gerek.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   22.06.2014 14:56
 

Bence muhalefetin durumu "Aşağı şey etsen sakal, yukarıya doğru ise bıyık" konumunda çok kıymetli yazarım. Hizipçilik olmasa da Türkiye'de muhafazakar-sağcı ve dindar olunmadan alınabilecek en fazla oy yüzde 25-30 aralığında maalesef! Çünkü toplumun geçmişine damga vuran dini yaklaşım (İslamiyet'in kabulü MS 700-710 yıllarıdır) 1400 yıldır var, Cumhuriyet devrimlerinden bu yana geçen süre ise sadece 90 yıl! Hatta bu 90 yıldan (12 Eylül tahribatı nedeniyle) son 30 yılı da çıkartmak gerek! Dolayısıyla dini siyasete karıştırdığınız zaman bu iki sürecin başa baş yarışması asla mümkün değil! Ülkemizde çağdaşlığın, aydınlığın, sol yelpazenin iktidarı için sağın bölünmesinden, sağ yelpazede "hizipleşmeler" yaratıp bölmekten başka çare yok maalesef! 16 Nisan 1999'da Ecevit'in DSP'si sadece yüzde 19,6 ile iktidar olmuştu. çünkü sağ, yüzde 15-18 aralığında ANAP, Doğru Yol, MHP ve Refah olarak tam dört parçaya bölünmüştü! En derin ve içten saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 19.06.2014 22:53
Cevap :
Kıymetli dost,Sayın Ersin Kabaoglu; Evet aşağı köy ile yukarı köy arasında pek fark yok. Sadece ağalar farklı. Esas konu bu hizipçiler kendi yarar ve çıkarları uğruna iktidarın ekmeğine yağ sürüyorlar.Bu sadece bu çatı adayında değil her konuda baltayı taşa değil dizlerine vuruyorlar.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   20.06.2014 9:57
 

selamburakgazi, selam ulkede her gun yeni bir siyasi gundemle uyanip gune basliyan ertesi gun hala surmenaj olmadan yeni gun ve gundeme basliyan ulkem insanlari !!!

Newyorker 
 19.06.2014 18:53
Cevap :
Kıymetli Newyorker sade vatandaş, Kıymetli dost biz biziz, biz kimseye benzemeyiz.Etrafımızda yangın varmış,kan, barut birbirine karışmış, bunlar önemli değil biz içimizdeki hizipçilikle,saray hayalleriyle günümüzü gün ederiz.Uzakta olsanız bile sizde buna tahammül gösteriniz.Saygıyla, sağlıkla ( bunu çok beğeniyorum ) Saygılarımı sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   20.06.2014 10:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2114
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster