Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
365
 

İktidarın en büyük şansı bugünkü muhalefet !

İktidarın en büyük şansı bugünkü muhalefet !
 

Parlamento'daki anamuhalefetin ve muhalefetin 'kara harekatı' sonrasında ölçüyü aşan eleştirilerine bakınca 22 Temmuz'da AKP'nin en büyük şansının bu anlayışlar olduğunu söyleyenlere haklılık payı verilebilir.

Bunu bizzat Başbakan da söylemişti (ve mealen) 'Allah Baykal'ı başımızdan eksik etmesin' deyivermişti.

O seçimden iki önceki seçimlerdeki hükümet paydaşlığını unutan ve 22 Temmuz meydanlarından ip savuran Bahçeli'nin bölücü unsurların temizlenmesine yönelik harekat vesilesiyle, Baykal'la beraber Türk Silahlı Kuvvetleri ile adeta tartışmaya yönelmesi inanılır gibi değildir.

Sayın Baykal'ın ve Sayın Bahçeli AKP'yi haklı olarak içtenliksiz bulabilirler ve askerin arkasına siyasal iradenin desteğinin konulmadığını iddia edebilirler... "erken/zamansız bir çekilmenin" siyasi sorumlusunu da arayabilirler...

Ancak, kendilerini kurumsal kimlikleri ile ve TSK'nın açıklamalarıyla karşı karşıya getiren durum, belki de bu harekatın en talihsiz görüntülerinden ve gelişmelerinden biri olmuştur.

Bizzat liderlikleri eliyle AKP'nin ekmeğine yağ sürmüşlerdir. Oysa muhalefetin, hele ki Meclis içinde her türlü olanağı bulunan muhalefetin görevi iktidara yağ bal olmak değil, gereğinde en acı ve yapıcı eleştirileri hakça yapmaktır.

Genelkurmay'ın siyasi partilerle bu anlamda muhatap olması çok sakıncalıdır.

Türkiye'nin demokratik bir ülke olarak her konuyu özgürce konuşabilmesi bir yana, askeri konuların siyasetin alanı içine çekilmesi, topluma yarar getirmez.

Son e -muhtırada, o yine 22 Temmuz arifesinde, demokrasinin sorumluluğunu üstlenmeyen Sayın Baykal'ın deneyiminden ve Sayın Bahçeli'nin 'itidalli' görüntüsünden beklenilen askerle tartışmamak ya da kaçınılmaz bir tartışma olmuşsa onu alevlendirmekten kaçınmaktı…

Oysa ölçü taşmıştır!

Devletin bağımsızlık ve hükümranlık haklarının korunması uğruna kahramanlılar sergilenir ve yeni şehitler verilirken Türk devlet geleneği üzücü bir yara almıştır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Düşüncelerinize genelde katılıyorum.Ancak,Genelkurmay Başkanı'nın da aceleci ve fevri bir davranış sergilediği de bir gerçek.Söylediği sözlerden kim olsa alınırdı.Deniz Baykal'ın,Kuzey Irak harekatının daha geniş bir senaryonun bir parçası olduğu şeklindeki görüşüne ben de katılıyorum.Kısa sürmesinin altında yatan neden de,ABD'nin,PKK'nın fazla yıpranmasını istememesidir.Çünkü bunu hep yapmıştır.Bu harekat,ABD'nin sonraki istekleri için Türkiye'nin ağzına çaldığı bir parmak baldır.Kuzey Irak Kürt devleti,Başkan Bush'un dediği şekilde Kürdistan,kurulmuş ve tanınması aşamasına gelmiştir.Oysa ki,Kuzey Irak'ta kurulacak bir Kürt devleti,Türkiye'nin "kırmızı çizgisi"ydi yani savaş nedeni idi..Acaba,şimdi hala öyle mi?...Bu konu dışında,"CHP'nin ana muhalefet partis olması AKP için bir şanstır" mealindeki görüşünüze katılıyorum.Selamlar

cdenizkent 
 12.03.2008 12:41
Cevap :
Katkınıza ve ilginize çok teşekkür ederim.  12.03.2008 12:48
 

Sayın R.Bülend Kırmacı , görüşlerinize katılıyorum. Çok doğru tespitler yapmışsınız. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamalarını sert bulanlar veya siyasiler ile polemiğe girmek olarak yorumlayanlar yanılıyorlar. Genelkurmay Başkan sayın Büyükanıt'ın kesin ve net konuşmaları ardından yapılan her eleştiri halk ile ordunun güvenini zedelemeye yönelik eleştiriler olmaktadır. Bu gerçeği dile getirmek Genelkurmay Başkanlığı'nın en doğal görevidir. Ayrıca yapılan eleştiriler sadece siyasi kanattan değil basın yayın ve çeşitli toplum kesimlerinden gelmiştir. Dolayısı ile Genelkurmay direkt olarak parti adı vererek veya benzeri bir açıklama yapMAmış , genel tavrını ortaya koymuştur. Bu açıklamalardan kim üzerine alınıyorsa , o kişiler sorumludur. Genelkurmay Başkanlığı kimseye hain dememiştir. Açıklamalarında bu konuya özen göstermiş , seçtiği kelimelere dikkat etmiştir.

a. murat tümer 
 08.03.2008 11:28
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sayın Tümer. Saygılarımla. bk  09.03.2008 15:17
 

Katılıyorum ,size ama katılıyorumun bir de katı yorumlarla haksızlıklara maruz kalan sakıncalı kelimelerle katılaştığını da biliyorum.Sn .Baykal eğer bir kitleyi temsil ediyor ve Devletin menfaati için alınan kararlarda onayı oluyorsa ,evladına yüklü para veren bir ebeveynin ,oğlum nerde harcadın diye sormaya hakkı olduğu gibi.Yani bazı kararlarda Roj dan önce öğrenmeliydi diyorum.Ama diğer yandan da stratejik konuları erbabına bırakalım çSavaşta çekilmek te bir taktik tir.Amerika çakildi mi sanki Iraktan..Berış gücü olarak devam .Derler ya savaş içinde barış.Köklü çözüm masada olunca bakın kedisini vermeyen tıpış tıpış geldi .

ütopik 
 08.03.2008 9:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 480
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster