Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '19

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
77
 

İktisadi Birlik Düşüncesi

  Dünya, geçmişten günümüze kadar uzanan süreçte hep bir değişime tanık olmuştur. Bu değişimleri yaşarken kimi zaman ayakta kalmış kimi zaman ise diz çökmüştür. İlk çağlardan beri süre gelen güç elde etme arzusu ile yaşadığımız şu dünyamızda insanların doymak bitmez istekleri çok büyük olumsuzluklara, sefalete, açlığa, savaşlara ve kıtlıklara sebep olmuştur. Bu düzende tek güç olarak ayakta kalmak zor iken birlik düşüncesi ile hareket etmek ayakta kalmanıza yarayacaktır. Hal böyle olunca tek güç ben olacağım derken yaşanacak olumsuzlukların önüne birlik olma düşüncesi ile biraz olsada geçilebilmektedir.

 Eskiden kanla yazılan zaferler günümüzde tek bir tuş ile elde edilebildiğinide unutmamak gerekir. Parasal olgunun hala diri olduğu bu zamanlarda devletlerde elinden gelen çaba ve gayret içinde olacaktır ki askeri ve siyasi birliklerin yanında iktisadi anlamda da birlik içerisine girmiş bulunmaktadırlar. Büyük balık küçük balığı yer mantığı ile hareket eden bazı devletler bu iktisadi birliklere karşı çıkmaya çalışsada günümüz dünyasında bunlara engel olabilmek biraz zor olsa gerek. Avrupa Birliği'ni düşündüğümüz zaman iktisadi birlik içinde hareket etmek isteyen birçok devlet geçmişte bunun için bedeller ödemiş, kavgalar etmiş ve birşeyleri ortaya koyabilmek adına sabretmiştir. 

  Ekonomik birlikler oluşurken ister istemez bazı sorunlarda meydana gelecektir. Kaldı ki tek bir ülke ekonomisini idare etmek zor olarak karşımıza çıkınca ekonomik birliklerin sorun yaratacağı aklımıza doğal olarak gelmektedir. Geçmişte karşılıklı olarak savaştığınız ülkeler ile günümüzde ekonomik anlamda bir bütünlük sağlıyabilmeniz de bir hayli tırmanışlı yol olsa gerek. Çevre ülkelerimize baktığımız vakit ülkemizin neredeyse hepsiyle bir iktisadi faaliyet içerisinde olduğu gözden kaçmamalıdır. Başta islam coğrafyası ve karadeniz çevresinde oluşturduğumuz bu faaliyetler kimi ülkeleri kızdırabilmektedir. Bazı ülkelerin bu iktisadi birliklere karşı çıkması kimi zaman yaptırımlar ile olsada çoğu zaman siyasi söylemlerede sahne olmaktadır. Düz mantık içerisinde hareket eden ülkeler asla isteklerine ulaşamayacaktır, çünkü düz mantık ile giden bir ülke karşısına küresel anlamda yayılan ülkeleri alacaktır ki bu durum o ülke açısından bir hayli zor olacaktır. Sadece ben merkezli hareket eden ülkeler ikili ilişkilerinede darbe vurmuş olacaktır. Neredeyse tüm dünyanın üretim konusunda birbirine muhtaç olduğunu düşündüğümüzde de arayı iyi tutmak oldukça yerinde bir harekettir. Aslında dünyanın sadece bir kaç ülkenin eseri olmadığını bu iktisadi birlikler cevap olarak vermektedir, her ne kadar bu iktisadi faaliyetler, projeler siyasi dövüşlerede yol açsa bazı duruşların dik olması için önemlidir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 313
Kayıt tarihi
: 16.05.17
 
 

İsmail Polat Karadağ 2011 İzmir Uluslararası Taekwondo Şampiyonası +65 Kilo 3.sü. Şu an Afyon Koc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster