Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
538
 

İleri Demokrasiye Demode Teknoloji: Patriot Füze Sistemi

İleri Demokrasiye Demode Teknoloji: Patriot Füze Sistemi
 

En son teknoloji: CHAMP Mikro Dalga Füze Sistemi


Türk halkının egemenliği hiçe sayılarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi devre dışı bırakılarak, halkın, gençliğin ve TGB’nin protesto gösterilerine karşın  Almanya'dan gönderilen ilk parti NATO (!)  Patriotları, 6 batarya ve 200 yabancı askerle İskenderun Limanından yurda giriş yapmıştır. Füzeler Kahramanmaraş'a gönderilmiş, bu arada,  Hollanda’dan gelen Patriotları taşıyan ikinci bir gemi de İskenderun Körfezi'ne gelmiş bulunuyor.

Patriot füzeleri 1969da projelendi ve tasarlandı. 1976da Amerikan Raytheon şirketi tarafından  seri üretime geçildi. İlk etapta 10.000 adet üretildi. Bunlardan 1106 füze şu an ABD de,  geri kalanlar ihraç edildi. İmdi sıkı durun: Bir füzenin yaklaşık maliyeti 2-3 milyon dolar !!! Yani neredeyse bir gemicik fiyatına yakın.

Kuşkusuz bu bilgilerin doğruluğunun tartışmalı olduğu kanısındayım.  Ben bu rakamların en az 2-3 katı olduğunu tahmin ediyorum.

Patriot füzesavar sistemi aslında “Sovyet tehdidine" karşı özellikle Batı Avrupa ülkelerini savunma amacını taşıyordu. Bir çok Avrupa ülkesine yerleştirildi. Ancak, SSCB yıkılıp Rusya kapitalizme geçince tehdit ortadan kalktı. Füzeler de Avrupalıların elinde patladı.  Teknoloji de zamanla demode oldu.

İmdi, Batılı ülkeler bu döküntü ve demode füzelerden bir an önce kurtulma çabasında. Çünkü çok daha yeni teknolojiler devreye girmek üzere. Bunlardan biri mikrodalga teknolojisi ile çalışan “Kontr-Elektronik Yüksek Akım Geliştirilmiş Mikrodalga Füze Projesi” (Counter-Electronics High Power Microwave Advanced Missile Project), ya da kısaca   CHAMP füzeleri. Bunların denemeleri şu an yapılmakta ve büyük başarı kazandığı Boeing Phantom Fabrikası tarafından 25 ekim 2012 de açıklandı. Boeing yetkilisi Keith Coleman  büyük bir heyecanla “Belirlediğimiz her hedefi vurduk. Bugün bilimkurguyu gerçek bilim haline getirmiş bulunuyoruz” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Silah uzmanı değilim ama anladığım kadarıyla CHAMP füzeleri  belli bir askeri veya sivil bölgenin tüm elektrik ve elektronik sistemini felç etme özelliğine sahip. Yani bütün piller, aküler boşalacak, elektrik sistemi kesintiye uğrayacak, hiçbir bilgisayar çalışamayacak, araç, uçak, gemi yerinden kıpırdayamaz hale gelecek. Açıklamaya göre bu sistem bir yıkım ve can kaybına yol açmıyormuş. Bu durumda buharla işleyen eski teknolojiye geri dönmek gerekebilir…

NATO askeri bir kuruluştur. Askeri kuruluşların toprağı olmaz. Devletlerin toprağı olur. Unutmadan belirteyim: Alman Patriot Füze Sistemi Birliğinin Komutanı NATO'nun Suriye'ye yönelik olası bir müdahalesi için Almanya'nın 25 milyon Avro ayırdığını belirtmiş. Suriye'nin işgali için  diğer ülkeler ne kadar ayırdı acaba?

Herkes kendi ülkesinin çıkarını düşünürken bizim şaşkın siyasetçilerin Türk topraklarından NATO toprağı diye bahsetmesi Commedia dell'Arte yi aratmayacak kadar gülünç kaçmıştır. Patriotların Türk halkını Suriye'ye karşı korumak üzere ülkemiz topraklarına konuşlandırıldığına gerçekten inanıyor musunuz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Reuters’in haberine göre Suriye Devlet Televizyonu, İsrail savaş uçaklarının, 30 Ocak 2013 günü, sabah saatlerinde, Şam'ın banliyösündeki bir askeri araştırma merkezine doğrudan hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Şimdi anlıyor muyuz Patriotların neden geldiğini? AKP hükümetini ancak Suriye ile savaşa girişmesi kurtarabilir.

Erol İrdelmen 
 31.01.2013 9:57
Cevap :
One minute çüler niye sessiz acaba?  02.02.2013 19:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1729
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1968 yılından bu yana dinler tarihi, mitoloji, sosyoloji, antropoloji, dinbilim, teozofi, metafiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster