Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
55
 

İletişim arızaları

İnsanların iletişim noktasındaki kusurları karşısındakini yaralıyorsa, sorun var demektir. Yüz yüze görüşülmesi gereken konuları telefonla görüşmemeliyiz.

Telefon vasıtasıyla konuşuyorsak dinlemesini bilmemiz gerekiyor. Ağzımıza geleni söyler, hatır gönül saymazsak kalpleri kırmış oluruz.

Özellikle dini hassasiyeti olan kişilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Dindarlık sadece namaz kılmak değildir. Dinin inceliğini yaşamak anlamına gelen tasavvuf erbabıyım diyenlerin kaba, saygısızca, iftiraya dayalı hitabı doğrusu o insanlara yakıştıramama fakat gerçekleri de görmek gerekir.

Özellikle dindar kişilerin yaşantısına baktığımızda dikkat etmeleri gerektiği konuların başında her konuşulana inanmamak olmalıdır. Çünkü inanmış oldukları ilahi kitabın fermanı vardır. Duyduklarınıza inanmayın, inanırsanız yanılabilirsiniz.

Her duyduğumuza inanırsak rotayı şaşırırız. Özellikle öğretim mevzuunda öğrencilerin nakillerinde ihtiyatlı olunmalıdır.  Bir kere öğrenciler günümüzde korkudan, ödev yapmadığından, yanlışlarının ortaya çıkacağını anladığı an öğretmenini hedefe koyuyor.

Ailenin çok dikkatli olması gerekiyor. Arkadaş çevresini tetkik etmelidir. Benim çocuğum yapmaz diyenlerin akıbetinin hayra alamet olmadığını da hatırlatmakta yarar var. İletişimde yalana yer olmamalıdır.

Yalan üzere kurulmuş olan iletişim kördür, sağırdır, güdüktür. Önyargılı olmak ise cahilliktir. Diploma sahibi olmamız özellik kazandırmaz. Öğretmenle iletişimde sadece çocuğun ifadesine bakarak hareket eden velileri görmekteyiz.

Öğrencinin zayıf alacağını kabul etmeyenler çocuğunu çalıştırmalıdır. Ders çalışmadan notlarının yüksek olması mümkün değildir. Zayıf olduğunu bildiği halde çocuğu ile sağlıklı iletişimden bihaber velilerden geçilmez oldu.

Öğrencinin okula gitmesi başarılı olduğu anlamına gelmez. Asıl okulda ki, görevlerini, sorumluluklarını yerine getirmeyi bilirse zaten zayıfı olmaz. Camilerdeki iki, üç aylık yaz kursuyla çocukların kuranı kerim öğrendiğini savunmak gerçek Müslümanın vasfı olamaz.

Ağlamayı kendini masum gösterme yolu olarak kullananlara ilk ikazım. Ağlamayınız, ağlamak acizliktir, tembelliktir,  suçunu başkasına yüklemektir. Bu gün okullu olan gençler ders dışında ilgi alanına kaymışsa elbette dersi zayıf olacaktır.

Sömestr öncesinde telefonla iletişime geçen birkaç veli oldu. Her veliye doğruları ifade ettim. Karşısındakine söz hakkı bırakmayanlara söylenecek sözüm yoktur. Kabalık yapmayı beceremem, hakarete varan sözlerin sahibi olmayı istemedim.

Çocuğumuz başarılı olacaksa mutlaka ders çalışacaktır. Ödevini yapacaktır. Görevini yapmadan maaş almak doğru değildir. Ödevini yapmayan öğrencininde sınavlarda başarılı olması ham hayaldir.

İşte sınavın biri geldi çattı. Öğrenci çalışmış ise başarılı olacaktır. Derslerine önem vermişse gülecektir. Okul günlerinde malayani işlere ayırmadıysa mutlaka muaffak olur. Mutlu olmak hakkıdır.

Okuyan insanın, çalışan öğrencinin doğruya doğru deme gibi erdem sahibi olduğunu da görürsünüz. Korkusu yoktur. Yanlışı olmaz. Konuştuğu haktır.

Lisans mezunu kişinin öğrettiği dersi, ilkokul mezunu olmuş anne aynı kalitede anlatamaz. Öğretemez, kuranı kerimse okuttuğu, kuranı kerimi doğru okutamaz.

Kuran öğretimi ve öğreniminde “femi Muhsin “kavramı vardır.  Kavramın anlamını bilmeyenler önce öğreticilere saygılı olmalıdırlar.

Kişinin konuşma üslubu, tarzı kişiliğini anlatır.

İletişimde ise kabalığın telafisi yoktur.

Siz siz olun çocuğunuza inanın ama ağlıyorsa perdenin ardında başka mevzuu olabilir mi? Kim bilir belki olabilir. Hakaret ettiğiniz birine de bu konuda sorunuz olamaz.

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 370
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 665
Kayıt tarihi
: 12.07.08
 
 

Mehmet Şener 1964 doğumluyum, Burdur-Gölhisar'da yaşıyorum. Doğum yerim Burdur/Atınyayla . Lisans..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster